K-S Perustuspalvelu Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Jyväskylä, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 262 t€ ja liikevoitto -15 t€; omavaraisuusaste 38,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 427 €.
Jyväskylä: 34 uutta yritystä 30 päivässä
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 262 t€ | 338 t€ | 422 t€ | 538 t€ | 639 t€ | 235 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -22,3 % | -19,9 % | -21,6 % | -15,8 % | 172,2 % | – |
| Käyttökate | -23 t€ | 59 t€ | 66 t€ | 106 t€ | 75 t€ | 4 058 € |
| Käyttökate-% | -8,9 % | 17,6 % | 15,6 % | 19,8 % | 11,7 % | 1,7 % |
| Liikevoitto | -15 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 55 t€ | 41 t€ | -3 034 € |
| Liikevoitto-% | -5,6 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 6,5 % | -1,3 % |
| Tilikauden tulos | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
| Henkilöstökulut | -57 t€ | 79 t€ | 143 t€ | 147 t€ | 98 t€ | 61 t€ |
| Omavaraisuusaste | 38,7 % | 22,3 % | 24,1 % | 18,7 % | 26,0 % | 10,0 % |
| Quick ratio | 1,46 | 1,40 | 1,56 | 1,48 | 1,28 | 0,99 |
| Current ratio | 1,46 | 1,40 | 1,56 | 1,48 | 1,28 | 0,99 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 19,9 % | 57,4 % | 58,8 % | 56,5 % | 17,3 % | 28,2 % |
| Oman pääoman tuotto | -68,7 % | 15,3 % | 11,2 % | 58,9 % | 81,2 % | -80,3 % |
| Taseen loppusumma | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 56 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 39 t€ | 7 332 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 262 t€ | 338 t€ | 422 t€ | 538 t€ | 639 t€ | 235 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 12 t€ | 2 850 € | 94 t€ | 94 t€ | 7 847 € | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 114 t€ | -132 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -330 t€ | -96 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -79 t€ | -143 t€ | -147 t€ | -98 t€ | -61 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 634 € | -36 t€ | -42 t€ | -52 t€ | -34 t€ | -7 092 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 110 t€ | -71 t€ | -149 t€ | -177 t€ | -143 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -15 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 55 t€ | 41 t€ | -3 034 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 899 € | -13 t€ | -12 t€ | -3 123 € | -3 169 € | -2 855 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -23 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 52 t€ | 38 t€ | -5 889 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 427 € | -2 405 € | -10 t€ | -6 444 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 34 t€ | 82 t€ | 75 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 63 t€ | 107 t€ | 109 t€ | 88 t€ | 52 t€ |
| Vastaavaa | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 56 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 39 t€ | 7 332 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 149 t€ | 180 t€ | 230 t€ | 42 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 45 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 69 t€ | 53 t€ |
| Vieras pääoma | 52 t€ | 194 t€ | 248 t€ | 304 t€ | 111 t€ | 66 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 262 t€ | 338 t€ | 422 t€ | 538 t€ | 639 t€ | 235 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 12 t€ | 2 850 € | 94 t€ | 94 t€ | 7 847 € | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 114 t€ | -132 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -330 t€ | -96 t€ |
| Henkilöstökulut | 57 t€ | -79 t€ | -143 t€ | -147 t€ | -98 t€ | -61 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 634 € | -36 t€ | -42 t€ | -52 t€ | -34 t€ | -7 092 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 110 t€ | -71 t€ | -149 t€ | -177 t€ | -143 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -15 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 55 t€ | 41 t€ | -3 034 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 899 € | -13 t€ | -12 t€ | -3 123 € | -3 169 € | -2 855 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -23 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 52 t€ | 38 t€ | -5 889 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 427 € | -2 405 € | -10 t€ | -6 444 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
| Pysyvät vastaavat | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 31 t€ | 34 t€ | 82 t€ | 75 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 28 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 59 t€ | 63 t€ | 107 t€ | 109 t€ | 88 t€ | 52 t€ |
| Vastaavaa | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 56 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 39 t€ | 7 332 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 149 t€ | 180 t€ | 230 t€ | 42 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 40 t€ | 45 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 69 t€ | 53 t€ |
| Vieras pääoma | 52 t€ | 194 t€ | 248 t€ | 304 t€ | 111 t€ | 66 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 599 € | 0 € | – | 0 € | 2 566 € | 4 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 25 t€ | 8 283 € | 23 t€ | 2 322 € | 3 919 € | 5 586 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 56 t€ | 47 t€ | 70 t€ | 29 t€ | 7 332 € | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 449 € | 8 062 € | 8 265 € | 2 902 € | 2 777 € | 1 221 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 13 t€ | 7 720 € | 6 881 € | 24 t€ | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 13 t€ | 7 720 € | 6 881 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 13 t€ | 3 613 € | 9 943 € | 23 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 10 t€ | 18 t€ | 67 t€ | 47 t€ | 61 t€ | 19 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 69 t€ | -88 t€ | -134 t€ | -108 t€ | -226 t€ | -79 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 26 t€ | 75 t€ | 50 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 019 € | -13 t€ | -12 t€ | -3 123 € | -3 169 € | -2 857 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 44 t€ | -64 t€ | -116 t€ | -118 t€ | -79 t€ | -50 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 75 € | 429 € | 3 573 € | 18 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Vastattavaa | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 9 736 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset myyntisaamiset | – | – | 0 € | 24 t€ | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 120 € | 54 € | 0 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 304 € | -2 969 € | -6 164 € | -7 183 € | -4 769 € | -1 213 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 12 t€ | 149 t€ | 180 t€ | 220 t€ | 42 t€ | 14 t€ |
| Koneet ja kalusto | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 634 € | -36 t€ | -42 t€ | -52 t€ | -34 t€ | -7 092 € |
| Palvelujen ostot | 45 t€ | -44 t€ | -24 t€ | -94 t€ | -105 t€ | -16 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2 644 € | 33 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 26 t€ | 9 578 € |
| Eläkekulut | 10 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -14 t€ | -9 120 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna K-S Perustuspalvelu Oy kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt pienempään puoliskoon (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.