K-S Perustuspalvelu Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 262 t€ och rörelseresultatet -15 t€; soliditet 38,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 427 €.
Jyväskylä: 34 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 262 t€ | 338 t€ | 422 t€ | 538 t€ | 639 t€ | 235 t€ |
| Förändring i omsättning | -22,3 % | -19,9 % | -21,6 % | -15,8 % | 172,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -23 t€ | 59 t€ | 66 t€ | 106 t€ | 75 t€ | 4 058 € |
| Rörelsebidrag % | -8,9 % | 17,6 % | 15,6 % | 19,8 % | 11,7 % | 1,7 % |
| Rörelseresultat | -15 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 55 t€ | 41 t€ | -3 034 € |
| Rörelsemarginal | -5,6 % | 7,0 % | 5,6 % | 10,2 % | 6,5 % | -1,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
| Personalkostnader | -57 t€ | 79 t€ | 143 t€ | 147 t€ | 98 t€ | 61 t€ |
| Soliditet | 38,7 % | 22,3 % | 24,1 % | 18,7 % | 26,0 % | 10,0 % |
| Kassalikviditet | 1,46 | 1,40 | 1,56 | 1,48 | 1,28 | 0,99 |
| Current ratio | 1,46 | 1,40 | 1,56 | 1,48 | 1,28 | 0,99 |
| Relativ skuldsättning | 19,9 % | 57,4 % | 58,8 % | 56,5 % | 17,3 % | 28,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -68,7 % | 15,3 % | 11,2 % | 58,9 % | 81,2 % | -80,3 % |
| Balansomslutning | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 56 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 39 t€ | 7 332 € |
| Kassa och bank | 28 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 262 t€ | 338 t€ | 422 t€ | 538 t€ | 639 t€ | 235 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 2 850 € | 94 t€ | 94 t€ | 7 847 € | 12 t€ |
| Material och tjänster | 114 t€ | -132 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -330 t€ | -96 t€ |
| Personalkostnader | 57 t€ | -79 t€ | -143 t€ | -147 t€ | -98 t€ | -61 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 634 € | -36 t€ | -42 t€ | -52 t€ | -34 t€ | -7 092 € |
| Övriga rörelsekostnader | 110 t€ | -71 t€ | -149 t€ | -177 t€ | -143 t€ | -86 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -15 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 55 t€ | 41 t€ | -3 034 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 899 € | -13 t€ | -12 t€ | -3 123 € | -3 169 € | -2 855 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -23 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 52 t€ | 38 t€ | -5 889 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 427 € | -2 405 € | -10 t€ | -6 444 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 31 t€ | 34 t€ | 82 t€ | 75 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 28 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 59 t€ | 63 t€ | 107 t€ | 109 t€ | 88 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 56 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 39 t€ | 7 332 € |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 149 t€ | 180 t€ | 230 t€ | 42 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 40 t€ | 45 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 69 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 52 t€ | 194 t€ | 248 t€ | 304 t€ | 111 t€ | 66 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 262 t€ | 338 t€ | 422 t€ | 538 t€ | 639 t€ | 235 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 2 850 € | 94 t€ | 94 t€ | 7 847 € | 12 t€ |
| Material och tjänster | 114 t€ | -132 t€ | -158 t€ | -202 t€ | -330 t€ | -96 t€ |
| Personalkostnader | 57 t€ | -79 t€ | -143 t€ | -147 t€ | -98 t€ | -61 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 634 € | -36 t€ | -42 t€ | -52 t€ | -34 t€ | -7 092 € |
| Övriga rörelsekostnader | 110 t€ | -71 t€ | -149 t€ | -177 t€ | -143 t€ | -86 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -15 t€ | 23 t€ | 24 t€ | 55 t€ | 41 t€ | -3 034 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 899 € | -13 t€ | -12 t€ | -3 123 € | -3 169 € | -2 855 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -23 t€ | 11 t€ | 11 t€ | 52 t€ | 38 t€ | -5 889 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 427 € | -2 405 € | -10 t€ | -6 444 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
| Bestående aktiva | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Fordringar | 31 t€ | 34 t€ | 82 t€ | 75 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 28 t€ | 29 t€ | 25 t€ | 35 t€ | 22 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 59 t€ | 63 t€ | 107 t€ | 109 t€ | 88 t€ | 52 t€ |
| Aktiva | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Eget kapital | 33 t€ | 56 t€ | 79 t€ | 70 t€ | 39 t€ | 7 332 € |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 149 t€ | 180 t€ | 230 t€ | 42 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 40 t€ | 45 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 69 t€ | 53 t€ |
| Främmande kapital | 52 t€ | 194 t€ | 248 t€ | 304 t€ | 111 t€ | 66 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -23 t€ | 8 525 € | 8 799 € | 41 t€ | 32 t€ | -5 889 € |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 9 736 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 10 t€ | -12 t€ | -21 t€ | -22 t€ | -14 t€ | -9 120 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 3 613 € | 9 943 € | 23 t€ | 29 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 449 € | 8 062 € | 8 265 € | 2 902 € | 2 777 € | 1 221 € |
| Passiva | 85 t€ | 250 t€ | 327 t€ | 374 t€ | 150 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 75 € | 429 € | 3 573 € | 18 t€ | 10 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 10 t€ | 18 t€ | 67 t€ | 47 t€ | 61 t€ | 19 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 019 € | -13 t€ | -12 t€ | -3 123 € | -3 169 € | -2 857 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 2 644 € | 33 t€ | 32 t€ | 31 t€ | 26 t€ | 9 578 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 25 t€ | 8 283 € | 23 t€ | 2 322 € | 3 919 € | 5 586 € |
| Långfristiga fordringar | 13 t€ | 7 720 € | 6 881 € | 24 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 t€ | 26 t€ | 75 t€ | 50 t€ | 67 t€ | 21 t€ |
| Långfristiga kundfordringar | – | – | 0 € | 24 t€ | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 13 t€ | 7 720 € | 6 881 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 599 € | 0 € | – | 0 € | 2 566 € | 4 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 56 t€ | 47 t€ | 70 t€ | 29 t€ | 7 332 € | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 8 634 € | -36 t€ | -42 t€ | -52 t€ | -34 t€ | -7 092 € |
| Materiella tillgångar | 26 t€ | 187 t€ | 220 t€ | 264 t€ | 61 t€ | 21 t€ |
| Köp av tjänster | 45 t€ | -44 t€ | -24 t€ | -94 t€ | -105 t€ | -16 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 149 t€ | 180 t€ | 220 t€ | 42 t€ | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 69 t€ | -88 t€ | -134 t€ | -108 t€ | -226 t€ | -79 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 120 € | 54 € | 0 € | 0 € | 0 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 304 € | -2 969 € | -6 164 € | -7 183 € | -4 769 € | -1 213 € |
| Löner och arvoden | 44 t€ | -64 t€ | -116 t€ | -118 t€ | -79 t€ | -50 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör K-S Perustuspalvelu Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.