Juanin LVI- ja kalustepalvelut Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kirkkonummi, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 85 t€ ja liikevoitto -3 393 €; omavaraisuusaste 25,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6 307 € ja tuloverot 1 261 €.
Kirkkonummi: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 85 t€ | 77 t€ | 79 t€ | 85 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 9,2 % | -1,6 % | -7,5 % | – |
| Käyttökate | -13 t€ | 20 t€ | -1 183 € | 15 t€ |
| Käyttökate-% | -14,9 % | 25,9 % | -1,5 % | 17,6 % |
| Liikevoitto | -3 393 € | 15 t€ | -7 393 € | 5 503 € |
| Liikevoitto-% | -4,0 % | 18,8 % | -9,4 % | 6,5 % |
| Tilikauden tulos | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
| Henkilöstökulut | -35 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Omavaraisuusaste | 25,4 % | 63,9 % | 16,8 % | 29,2 % |
| Quick ratio | 13,70 | 2,62 | 0,92 | 1,78 |
| Current ratio | 13,70 | 2,62 | 0,92 | 1,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 34,9 % | 12,4 % | 30,3 % | 36,8 % |
| Oman pääoman tuotto | -56,3 % | 71,7 % | -149,8 % | 25,7 % |
| Taseen loppusumma | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 17 t€ | 4 834 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 223 € | 6 935 € | 4 632 € | 2 354 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 85 t€ | 77 t€ | 79 t€ | 85 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 7 426 € | -5 838 € | -12 t€ | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 225 € | -5 464 € | -6 211 € | -9 491 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -27 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 393 € | 15 t€ | -7 393 € | 5 503 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 005 € | -808 € | -563 € | -471 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 398 € | 14 t€ | -7 956 € | 5 032 € |
| Tuloverot | 255 € | -1 534 € | 713 € | -1 720 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 5 683 € | 3 370 € | 5 446 € | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 223 € | 6 935 € | 4 632 € | 2 354 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 12 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Vastaavaa | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 17 t€ | 4 834 € | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 5 700 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 869 € | 3 937 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 30 t€ | 9 637 € | 24 t€ | 31 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 85 t€ | 77 t€ | 79 t€ | 85 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Materiaalit ja palvelut | 7 426 € | -5 838 € | -12 t€ | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | 35 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 225 € | -5 464 € | -6 211 € | -9 491 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -27 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 393 € | 15 t€ | -7 393 € | 5 503 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 2 005 € | -808 € | -563 € | -471 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 398 € | 14 t€ | -7 956 € | 5 032 € |
| Tuloverot | 255 € | -1 534 € | 713 € | -1 720 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
| Pysyvät vastaavat | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Saamiset | 5 683 € | 3 370 € | 5 446 € | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 6 223 € | 6 935 € | 4 632 € | 2 354 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 12 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Vastaavaa | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 17 t€ | 4 834 € | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 29 t€ | 5 700 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 869 € | 3 937 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Vieras pääoma | 30 t€ | 9 637 € | 24 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 682 € | 1 394 € | 1 724 € | 5 537 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 495 € | 382 € | 295 € | 356 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 16 t€ | 4 834 € | 12 t€ | 8 765 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 144 € | 1 926 € | 3 625 € | 4 598 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 374 € | 3 541 € | 4 012 € | 2 922 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1 856 € | 0 € | 98 € | 6 890 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | 0 € | 820 € |
| Ostot tilikauden aikana | 7 269 € | -5 838 € | -9 319 € | -11 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 683 € | 3 370 € | 5 446 € | 17 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 007 € | -828 € | -570 € | -471 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 26 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 14 € | 0 € | 1 006 € |
| Vastattavaa | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 50 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 20 € | 7 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 703 € | -3 329 € | -3 513 € | -3 105 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 29 t€ | 5 700 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Koneet ja kalusto | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 225 € | -5 464 € | -6 211 € | -9 491 € |
| Palvelujen ostot | 157 € | 0 € | -2 461 € | -213 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 6 625 € | 6 625 € |
| Eläkekulut | 6 188 € | -6 315 € | -10 t€ | -10 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Juanin LVI- ja kalustepalvelut Oy kuuluu toimialaluokassa lämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus pienempään puoliskoon (1802 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 25 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.