Juanin LVI- ja kalustepalvelut Oy är ett aktiebolag med hemort i Kyrkslätt, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 85 t€ och rörelseresultatet -3 393 €; soliditet 25,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 6 307 € och inkomstskatterna 1 261 €.
Kyrkslätt: 14 nya företag på 30 dagar
- Maxmet AbMuualla luokittelematon muiden metallituotteiden valmistus
- Rocos Sales OyTeleviestinnän jälleenmyyntipalvelut ja televiestintää koskevat välityspalvelut
- Foxora OyTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 85 t€ | 77 t€ | 79 t€ | 85 t€ |
| Förändring i omsättning | 9,2 % | -1,6 % | -7,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -13 t€ | 20 t€ | -1 183 € | 15 t€ |
| Rörelsebidrag % | -14,9 % | 25,9 % | -1,5 % | 17,6 % |
| Rörelseresultat | -3 393 € | 15 t€ | -7 393 € | 5 503 € |
| Rörelsemarginal | -4,0 % | 18,8 % | -9,4 % | 6,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
| Personalkostnader | -35 t€ | 31 t€ | 39 t€ | 32 t€ |
| Soliditet | 25,4 % | 63,9 % | 16,8 % | 29,2 % |
| Kassalikviditet | 13,70 | 2,62 | 0,92 | 1,78 |
| Current ratio | 13,70 | 2,62 | 0,92 | 1,78 |
| Relativ skuldsättning | 34,9 % | 12,4 % | 30,3 % | 36,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -56,3 % | 71,7 % | -149,8 % | 25,7 % |
| Balansomslutning | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Eget kapital | 10 t€ | 17 t€ | 4 834 € | 13 t€ |
| Kassa och bank | 6 223 € | 6 935 € | 4 632 € | 2 354 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 85 t€ | 77 t€ | 79 t€ | 85 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 7 426 € | -5 838 € | -12 t€ | -11 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 225 € | -5 464 € | -6 211 € | -9 491 € |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 393 € | 15 t€ | -7 393 € | 5 503 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 005 € | -808 € | -563 € | -471 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 398 € | 14 t€ | -7 956 € | 5 032 € |
| Inkomstskatt | 255 € | -1 534 € | 713 € | -1 720 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 5 683 € | 3 370 € | 5 446 € | 17 t€ |
| Kassa och bank | 6 223 € | 6 935 € | 4 632 € | 2 354 € |
| Rörliga aktiva | 12 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Aktiva | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Eget kapital | 10 t€ | 17 t€ | 4 834 € | 13 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 5 700 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 869 € | 3 937 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 30 t€ | 9 637 € | 24 t€ | 31 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 85 t€ | 77 t€ | 79 t€ | 85 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 7 426 € | -5 838 € | -12 t€ | -11 t€ |
| Personalkostnader | 35 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 225 € | -5 464 € | -6 211 € | -9 491 € |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | -32 t€ | -29 t€ | -27 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 393 € | 15 t€ | -7 393 € | 5 503 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 005 € | -808 € | -563 € | -471 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 398 € | 14 t€ | -7 956 € | 5 032 € |
| Inkomstskatt | 255 € | -1 534 € | 713 € | -1 720 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
| Bestående aktiva | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Fordringar | 5 683 € | 3 370 € | 5 446 € | 17 t€ |
| Kassa och bank | 6 223 € | 6 935 € | 4 632 € | 2 354 € |
| Rörliga aktiva | 12 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 19 t€ |
| Aktiva | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Eget kapital | 10 t€ | 17 t€ | 4 834 € | 13 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 29 t€ | 5 700 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 869 € | 3 937 € | 11 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 30 t€ | 9 637 € | 24 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 682 € | 1 394 € | 1 724 € | 5 537 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 495 € | 382 € | 295 € | 356 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 16 t€ | 4 834 € | 12 t€ | 8 765 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 144 € | 1 926 € | 3 625 € | 4 598 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 374 € | 3 541 € | 4 012 € | 2 922 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 856 € | 0 € | 98 € | 6 890 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | 0 € | 820 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 7 269 € | -5 838 € | -9 319 € | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 653 € | 12 t€ | -7 243 € | 3 312 € |
| Kortfristiga fordringar | 5 683 € | 3 370 € | 5 446 € | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 007 € | -828 € | -570 € | -471 € |
| Materiella tillgångar | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Löner och arvoden | 26 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -19 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 14 € | 0 € | 1 006 € |
| Passiva | 40 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 50 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 20 € | 7 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 703 € | -3 329 € | -3 513 € | -3 105 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 29 t€ | 5 700 € | 13 t€ | 20 t€ |
| Maskiner och inventarier | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 25 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 9 225 € | -5 464 € | -6 211 € | -9 491 € |
| Köp av tjänster | 157 € | 0 € | -2 461 € | -213 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 6 625 € | 6 625 € |
| Pensionskostnader | 6 188 € | -6 315 € | -10 t€ | -10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Juanin LVI- ja kalustepalvelut Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1802 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.