Kiinteistö Oy Matildan Koneisto on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Salo, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 72,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 20 t€ ja tuloverot 3 902 €.
Salo: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -9,9 % | 22,3 % | -14,5 % | 9,0 % | -0,2 % | – |
| Bruttotulos | 82 t€ | 91 t€ | 74 t€ | 87 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Käyttökate | 14 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 50 t€ | 42 t€ | 34 t€ |
| Liikevoitto | 23 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden tulos | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,3 % | 69,6 % | 66,9 % | 69,8 % | 72,2 % | 70,6 % |
| Quick ratio | 0,73 | 0,33 | 0,09 | 0,33 | 2,98 | 3,60 |
| Current ratio | 0,73 | 0,33 | 0,09 | 0,33 | 2,98 | 3,60 |
| Oman pääoman tuotto | 13,2 % | 4,2 % | 2,3 % | 7,5 % | 5,9 % | 3,8 % |
| Taseen loppusumma | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Oma pääoma | 378 t€ | 370 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 381 t€ | 391 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 68 t€ | 78 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 82 t€ | 91 t€ | 74 t€ | 87 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 93 t€ | 74 t€ | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | -2 137 € | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 294 € | -9 053 € | -9 817 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 51 t€ | -56 t€ | -49 t€ | -37 t€ | -38 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -40 t€ | -6 459 € | -5 878 € | -3 078 € | -2 794 € | -2 957 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 63 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 36 t€ | 27 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -3 902 € | -2 019 € | -7 865 € | -4 890 € | -3 699 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 468 t€ | 505 t€ | 514 t€ | 524 t€ | 458 t€ | 469 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 9 328 € | 2 811 € | 4 516 € | 1 953 € | 6 402 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 68 t€ | 78 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 70 t€ | 84 t€ |
| Vastaavaa | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 378 t€ | 370 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 381 t€ | 391 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 70 t€ | 83 t€ | 11 t€ | 109 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 74 t€ | 78 t€ | 165 t€ | 54 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 144 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 163 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 82 t€ | 91 t€ | 74 t€ | 87 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | – | 93 t€ | 74 t€ | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | – | -2 137 € | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 294 € | -9 053 € | -9 817 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 51 t€ | -56 t€ | -49 t€ | -37 t€ | -38 t€ | -46 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 21 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -40 t€ | -6 459 € | -5 878 € | -3 078 € | -2 794 € | -2 957 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 63 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 36 t€ | 27 t€ | 18 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -3 902 € | -2 019 € | -7 865 € | -4 890 € | -3 699 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 468 t€ | 505 t€ | 514 t€ | 524 t€ | 458 t€ | 469 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 9 328 € | 2 811 € | 4 516 € | 1 953 € | 6 402 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 36 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 68 t€ | 78 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 54 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 70 t€ | 84 t€ |
| Vastaavaa | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 378 t€ | 370 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 381 t€ | 391 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 70 t€ | 83 t€ | 11 t€ | 109 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 74 t€ | 78 t€ | 165 t€ | 54 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Vieras pääoma | 144 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 163 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 111 t€ | 119 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 148 t€ | 160 t€ |
| Sijoitukset | 325 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 277 t€ | 277 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | – | 0 € | 510 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 49 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 33 t€ | 3 575 € | 2 653 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -81 t€ | -54 t€ | -62 t€ | -59 t€ | -49 t€ | -32 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 3 361 € | 795 € | 973 € | 130 € | 130 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 777 € | 916 € | 2 380 € | 1 855 € | 1 479 € | 948 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 18 t€ | 5 968 € | 2 016 € | 3 542 € | 1 822 € | 5 762 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | – | -2 137 € | 0 € | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Aineettomat oikeudet | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 9 328 € | 2 811 € | 4 516 € | 1 953 € | 6 402 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 304 € | -6 459 € | -5 878 € | -3 078 € | -2 795 € | -2 958 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 142 t€ | 150 t€ | 160 t€ | 169 t€ | 180 t€ | 192 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 469 € | 1 602 € | 4 006 € | 2 445 € | 3 699 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € |
| Vastattavaa | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 44 t€ | 0 € | 1 € | 0 € | 1 € | 1 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 70 t€ | 83 t€ | 11 t€ | 109 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 € | 6 € | 83 € | 161 € | 238 € | 315 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 294 € | -9 053 € | -9 817 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 13 t€ | 13 t€ | 98 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 325 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 277 t€ | 277 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 400 € | 0 € | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Matildan Koneisto kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.