Kiinteistö Oy Matildan Koneisto är ett aktiebolag med hemort i Salo, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 23 t€; soliditet 72,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 20 t€ och inkomstskatterna 3 902 €.
Salo: 10 nya företag på 30 dagar
- Järppä OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Wallavilla OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- vanX Logistiikka OyTieliikenteen tavarankuljetus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | -9,9 % | 22,3 % | -14,5 % | 9,0 % | -0,2 % | – |
| Bruttoresultat | 82 t€ | 91 t€ | 74 t€ | 87 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 35 t€ | 26 t€ | 50 t€ | 42 t€ | 34 t€ |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Soliditet | 72,3 % | 69,6 % | 66,9 % | 69,8 % | 72,2 % | 70,6 % |
| Kassalikviditet | 0,73 | 0,33 | 0,09 | 0,33 | 2,98 | 3,60 |
| Current ratio | 0,73 | 0,33 | 0,09 | 0,33 | 2,98 | 3,60 |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 4,2 % | 2,3 % | 7,5 % | 5,9 % | 3,8 % |
| Balansomslutning | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Eget kapital | 378 t€ | 370 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 381 t€ | 391 t€ |
| Kassa och bank | 36 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 68 t€ | 78 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 82 t€ | 91 t€ | 74 t€ | 87 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 93 t€ | 74 t€ | – | – | – |
| Material och tjänster | – | -2 137 € | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 294 € | -9 053 € | -9 817 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 51 t€ | -56 t€ | -49 t€ | -37 t€ | -38 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -40 t€ | -6 459 € | -5 878 € | -3 078 € | -2 794 € | -2 957 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 63 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 36 t€ | 27 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -3 902 € | -2 019 € | -7 865 € | -4 890 € | -3 699 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 468 t€ | 505 t€ | 514 t€ | 524 t€ | 458 t€ | 469 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 9 328 € | 2 811 € | 4 516 € | 1 953 € | 6 402 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 68 t€ | 78 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 70 t€ | 84 t€ |
| Aktiva | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 378 t€ | 370 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 381 t€ | 391 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 70 t€ | 83 t€ | 11 t€ | 109 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 78 t€ | 165 t€ | 54 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 144 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 163 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 82 t€ | 91 t€ | 74 t€ | 87 t€ | 80 t€ | 80 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 93 t€ | 74 t€ | – | – | – |
| Material och tjänster | – | -2 137 € | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 294 € | -9 053 € | -9 817 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 51 t€ | -56 t€ | -49 t€ | -37 t€ | -38 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 39 t€ | 30 t€ | 21 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -40 t€ | -6 459 € | -5 878 € | -3 078 € | -2 794 € | -2 957 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 63 t€ | 19 t€ | 10 t€ | 36 t€ | 27 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -3 902 € | -2 019 € | -7 865 € | -4 890 € | -3 699 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 468 t€ | 505 t€ | 514 t€ | 524 t€ | 458 t€ | 469 t€ |
| Fordringar | 18 t€ | 9 328 € | 2 811 € | 4 516 € | 1 953 € | 6 402 € |
| Kassa och bank | 36 t€ | 17 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 68 t€ | 78 t€ |
| Rörliga aktiva | 54 t€ | 26 t€ | 16 t€ | 18 t€ | 70 t€ | 84 t€ |
| Aktiva | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 378 t€ | 370 t€ | 354 t€ | 378 t€ | 381 t€ | 391 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 70 t€ | 83 t€ | 11 t€ | 109 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 78 t€ | 165 t€ | 54 t€ | 24 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 144 t€ | 161 t€ | 175 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 163 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 111 t€ | 119 t€ | 128 t€ | 138 t€ | 148 t€ | 160 t€ |
| Placeringar | 325 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 277 t€ | 277 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 0 € | 510 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 49 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 33 t€ | 3 575 € | 2 653 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -81 t€ | -54 t€ | -62 t€ | -59 t€ | -49 t€ | -32 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 3 361 € | 795 € | 973 € | 130 € | 130 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 777 € | 916 € | 2 380 € | 1 855 € | 1 479 € | 948 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 18 t€ | 5 968 € | 2 016 € | 3 542 € | 1 822 € | 5 762 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ | 406 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | -2 137 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 50 t€ | 16 t€ | 8 051 € | 28 t€ | 23 t€ | 15 t€ |
| Immateriella rättigheter | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € |
| Kortfristiga fordringar | 18 t€ | 9 328 € | 2 811 € | 4 516 € | 1 953 € | 6 402 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 4 304 € | -6 459 € | -5 878 € | -3 078 € | -2 795 € | -2 958 € |
| Materiella tillgångar | 142 t€ | 150 t€ | 160 t€ | 169 t€ | 180 t€ | 192 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 469 € | 1 602 € | 4 006 € | 2 445 € | 3 699 € |
| Immateriella tillgångar | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € | 634 € |
| Passiva | 522 t€ | 531 t€ | 529 t€ | 541 t€ | 528 t€ | 554 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 44 t€ | 0 € | 1 € | 0 € | 1 € | 1 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 70 t€ | 83 t€ | 11 t€ | 109 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 0 € | 6 € | 83 € | 161 € | 238 € | 315 € |
| Avskrivningar enligt plan | 8 294 € | -9 053 € | -9 817 € | -11 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 13 t€ | 13 t€ | 98 t€ | 15 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 325 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 354 t€ | 277 t€ | 277 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 400 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Matildan Koneisto till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.