Project Mount Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ylöjärvi, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 48 t€; omavaraisuusaste 87,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 315 €.
Ylöjärvi: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Lemmikinhoito Care OyLemmikkieläinpalvelut
- Valeron Consulting OyLVI-tekninen suunnittelu
- Puheterapia Sanna Sihvola OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 50,2 % | – |
| Bruttotulos | 146 t€ | 97 t€ |
| Käyttökate | 48 t€ | 11 t€ |
| Liikevoitto | 48 t€ | 12 t€ |
| Tilikauden tulos | 38 t€ | 9 240 € |
| Henkilöstökulut | -62 t€ | -46 t€ |
| Omavaraisuusaste | 87,6 % | 89,1 % |
| Quick ratio | 8,07 | 9,10 |
| Current ratio | 8,07 | 9,10 |
| Oman pääoman tuotto | 29,7 % | 9,4 % |
| Taseen loppusumma | 148 t€ | 111 t€ |
| Oma pääoma | 129 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 118 t€ | 105 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttotulos | 146 t€ | 97 t€ |
| Henkilöstökulut | 62 t€ | 46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | 199 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 48 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -40 € | 21 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 48 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 9 634 € | 2 315 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 38 t€ | 9 240 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 596 € |
| Saamiset | 3 € | 5 153 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 118 t€ | 105 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 148 t€ | 110 t€ |
| Vastaavaa | 148 t€ | 111 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 129 t€ | 99 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 18 t€ | 12 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttotulos | 146 t€ | 97 t€ |
| Henkilöstökulut | 62 t€ | 46 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | 199 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 36 t€ | 39 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 48 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -40 € | 21 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 48 t€ | 12 t€ |
| Tuloverot | 9 634 € | 2 315 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 38 t€ | 9 240 € |
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 596 € |
| Saamiset | 3 € | 5 153 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 118 t€ | 105 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 148 t€ | 110 t€ |
| Vastaavaa | 148 t€ | 111 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 129 t€ | 99 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 12 t€ |
| Vieras pääoma | 18 t€ | 12 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 89 t€ | 87 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 11 t€ | 7 457 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 38 t€ | 9 240 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 € | 2 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | 199 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 444 € | 161 € |
| Rahoitusarvopaperit | 30 t€ | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 50 t€ | 36 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 37 € | 23 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 77 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | 2 924 € | 2 238 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 596 € |
| Muut arvopaperit | 30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 796 € | 4 489 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3 € | 5 153 € |
| Eläkekulut | 9 396 € | 8 357 € |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 596 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 5 151 € |
| Vastattavaa | 148 t€ | 111 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Project Mount Oy kuuluu toimialaluokassa teollisuuden koneiden ja laitteiden asennus pienempään puoliskoon (302 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 30 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.