Project Mount Oy är ett aktiebolag med hemort i Ylöjärvi, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 48 t€; soliditet 87,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 315 €.
Ylöjärvi: 8 nya företag på 30 dagar
- Lemmikinhoito Care OyLemmikkieläinpalvelut
- Valeron Consulting OyLVI-tekninen suunnittelu
- Puheterapia Sanna Sihvola OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 50,2 % | – |
| Bruttoresultat | 146 t€ | 97 t€ |
| Rörelsebidrag | 48 t€ | 11 t€ |
| Rörelseresultat | 48 t€ | 12 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 38 t€ | 9 240 € |
| Personalkostnader | -62 t€ | -46 t€ |
| Soliditet | 87,6 % | 89,1 % |
| Kassalikviditet | 8,07 | 9,10 |
| Current ratio | 8,07 | 9,10 |
| Avkastning på eget kapital | 29,7 % | 9,4 % |
| Balansomslutning | 148 t€ | 111 t€ |
| Eget kapital | 129 t€ | 99 t€ |
| Kassa och bank | 118 t€ | 105 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttoresultat | 146 t€ | 97 t€ |
| Personalkostnader | 62 t€ | 46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 199 € |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | 39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 48 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -40 € | 21 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 9 634 € | 2 315 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 38 t€ | 9 240 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 596 € |
| Fordringar | 3 € | 5 153 € |
| Kassa och bank | 118 t€ | 105 t€ |
| Rörliga aktiva | 148 t€ | 110 t€ |
| Aktiva | 148 t€ | 111 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 129 t€ | 99 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 18 t€ | 12 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bruttoresultat | 146 t€ | 97 t€ |
| Personalkostnader | 62 t€ | 46 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | 199 € |
| Övriga rörelsekostnader | 36 t€ | 39 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 48 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -40 € | 21 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 48 t€ | 12 t€ |
| Inkomstskatt | 9 634 € | 2 315 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 38 t€ | 9 240 € |
| Bestående aktiva | 0 € | 596 € |
| Fordringar | 3 € | 5 153 € |
| Kassa och bank | 118 t€ | 105 t€ |
| Rörliga aktiva | 148 t€ | 110 t€ |
| Aktiva | 148 t€ | 111 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 129 t€ | 99 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 18 t€ | 12 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 89 t€ | 87 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 11 t€ | 7 457 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 38 t€ | 9 240 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 € | 2 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | 199 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 444 € | 161 € |
| Finansiella värdepapper | 30 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 50 t€ | 36 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 37 € | 23 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 77 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 924 € | 2 238 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 596 € |
| Övriga värdepapper | 30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 796 € | 4 489 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 € | 5 153 € |
| Pensionskostnader | 9 396 € | 8 357 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 596 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 5 151 € |
| Passiva | 148 t€ | 111 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Project Mount Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen installation av industrimaskiner och -utrustning (302 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.