Learning In Nature Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2019. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 105 t€ ja liikevoitto -6 844 €; omavaraisuusaste 35,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 213 € ja tuloverot 1 943 €.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 75 t€ | 54 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 40,9 % | 37,2 % | – |
| Käyttökate | -7 252 € | 16 t€ | 754 € |
| Käyttökate-% | -6,9 % | 21,1 % | 1,4 % |
| Liikevoitto | -6 844 € | 15 t€ | 754 € |
| Liikevoitto-% | -6,5 % | 20,4 % | 1,4 % |
| Tilikauden tulos | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
| Henkilöstökulut | -36 t€ | 36 t€ | 47 t€ |
| Omavaraisuusaste | 35,3 % | 83,1 % | 9,7 % |
| Quick ratio | 1,45 | 5,33 | 1,06 |
| Current ratio | 1,45 | 5,33 | 1,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,8 % | 3,7 % | 8,2 % |
| Oman pääoman tuotto | -100,5 % | 96,4 % | 124,3 % |
| Taseen loppusumma | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Oma pääoma | 6 741 € | 14 t€ | 480 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 471 € | 7 648 € | 2 383 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 75 t€ | 54 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 14 t€ | 68 t€ | 42 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 46 t€ | -50 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 36 t€ | -36 t€ | -47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 408 € | -544 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 44 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 844 € | 15 t€ | 754 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -70 € | -8 € | -157 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 774 € | 15 t€ | 597 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 174 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Saamiset | 14 t€ | 6 979 € | 6 450 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 471 € | 7 648 € | 2 383 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 15 t€ | 8 833 € |
| Vastaavaa | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 6 741 € | 14 t€ | 480 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 105 t€ | 75 t€ | 54 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 14 t€ | 68 t€ | 42 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 46 t€ | -50 t€ | -12 t€ |
| Henkilöstökulut | 36 t€ | -36 t€ | -47 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 408 € | -544 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 44 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -6 844 € | 15 t€ | 754 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -70 € | -8 € | -157 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -6 774 € | 15 t€ | 597 € |
| Tuloverot | 0 € | -2 174 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
| Pysyvät vastaavat | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Saamiset | 14 t€ | 6 979 € | 6 450 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 3 471 € | 7 648 € | 2 383 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 15 t€ | 8 833 € |
| Vastaavaa | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 6 741 € | 14 t€ | 480 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
| Vieras pääoma | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
| Koneet ja kalusto | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Eläkekulut | 3 259 € | -3 178 € | -2 454 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 141 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 709 € | 0 € |
| Vastattavaa | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 174 € | 1 520 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 914 € | 6 450 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 251 € | -20 € | -157 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 571 € | 2 787 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 6 979 € | 6 450 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 14 t€ | 5 355 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11 t€ | -2 020 € | -2 617 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 408 € | -544 € | 0 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 37 t€ | -48 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 3 904 € |
| Ostot tilikauden aikana | 8 495 € | -1 899 € | -1 850 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 321 € | 12 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 182 € | -378 € | -671 € |
| Palkat ja palkkiot | 31 t€ | -33 t€ | -44 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Learning In Nature Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen koulutustoiminta pienempään puoliskoon (632 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.