Learning In Nature Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 105 t€ och rörelseresultatet -6 844 €; soliditet 35,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 213 € och inkomstskatterna 1 943 €.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 t€ | 75 t€ | 54 t€ |
| Förändring i omsättning | 40,9 % | 37,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -7 252 € | 16 t€ | 754 € |
| Rörelsebidrag % | -6,9 % | 21,1 % | 1,4 % |
| Rörelseresultat | -6 844 € | 15 t€ | 754 € |
| Rörelsemarginal | -6,5 % | 20,4 % | 1,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
| Personalkostnader | -36 t€ | 36 t€ | 47 t€ |
| Soliditet | 35,3 % | 83,1 % | 9,7 % |
| Kassalikviditet | 1,45 | 5,33 | 1,06 |
| Current ratio | 1,45 | 5,33 | 1,06 |
| Relativ skuldsättning | 11,8 % | 3,7 % | 8,2 % |
| Avkastning på eget kapital | -100,5 % | 96,4 % | 124,3 % |
| Balansomslutning | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Eget kapital | 6 741 € | 14 t€ | 480 € |
| Kassa och bank | 3 471 € | 7 648 € | 2 383 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 t€ | 75 t€ | 54 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 t€ | 68 t€ | 42 t€ |
| Material och tjänster | 46 t€ | -50 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 36 t€ | -36 t€ | -47 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 408 € | -544 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -6 844 € | 15 t€ | 754 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -70 € | -8 € | -157 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 774 € | 15 t€ | 597 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 174 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Fordringar | 14 t€ | 6 979 € | 6 450 € |
| Kassa och bank | 3 471 € | 7 648 € | 2 383 € |
| Rörliga aktiva | 18 t€ | 15 t€ | 8 833 € |
| Aktiva | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 6 741 € | 14 t€ | 480 € |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
| Främmande kapital | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 t€ | 75 t€ | 54 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 t€ | 68 t€ | 42 t€ |
| Material och tjänster | 46 t€ | -50 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 36 t€ | -36 t€ | -47 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 408 € | -544 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -41 t€ | -36 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -6 844 € | 15 t€ | 754 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -70 € | -8 € | -157 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -6 774 € | 15 t€ | 597 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 174 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
| Bestående aktiva | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Fordringar | 14 t€ | 6 979 € | 6 450 € |
| Kassa och bank | 3 471 € | 7 648 € | 2 383 € |
| Rörliga aktiva | 18 t€ | 15 t€ | 8 833 € |
| Aktiva | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 6 741 € | 14 t€ | 480 € |
| Korfristigt främmande kapital | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
| Främmande kapital | 12 t€ | 2 745 € | 8 353 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 5 355 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 571 € | 2 787 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 11 t€ | -2 020 € | -2 617 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 709 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 141 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 914 € | 6 450 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 8 495 € | -1 899 € | -1 850 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -6 774 € | 13 t€ | 597 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 6 979 € | 6 450 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 251 € | -20 € | -157 € |
| Materiella tillgångar | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 31 t€ | -33 t€ | -44 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 2 174 € | 1 520 € |
| Passiva | 19 t€ | 16 t€ | 8 833 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 321 € | 12 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 182 € | -378 € | -671 € |
| Maskiner och inventarier | 1 225 € | 1 633 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 408 € | -544 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 37 t€ | -48 t€ | -11 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 3 904 € |
| Pensionskostnader | 3 259 € | -3 178 € | -2 454 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Learning In Nature Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse utbildning som inte klassificerats på annat håll (632 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.