Aida Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lohja, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 21 t€ ja liikevoitto -7 372 €; omavaraisuusaste 10,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 37 t€ ja tuloverot 7 092 €.
Lohja: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 21 t€ | 20 t€ | 108 t€ | 52 t€ | 194 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,2 % | -81,3 % | 108,2 % | -73,1 % | – |
| Käyttökate | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Käyttökate-% | -35,7 % | -41,6 % | 15,7 % | -18,6 % | 17,6 % |
| Liikevoitto | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Liikevoitto-% | -35,7 % | -41,6 % | 15,7 % | -18,6 % | 17,6 % |
| Tilikauden tulos | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
| Henkilöstökulut | -16 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Omavaraisuusaste | 10,2 % | 10,3 % | 8,2 % | 6,3 % | 7,3 % |
| Quick ratio | 99,28 | 54,57 | 263,33 | – | 38,06 |
| Current ratio | 99,28 | 54,57 | 770,11 | – | 76,14 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4257,0 % | 4362,3 % | 742,0 % | 1545,5 % | 417,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 23,4 % | 28,7 % | 24,6 % | -17,8 % | 42,4 % |
| Taseen loppusumma | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Oma pääoma | 100 t€ | 101 t€ | 72 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 167 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 127 t€ | 312 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 21 t€ | 20 t€ | 108 t€ | 52 t€ | 194 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 248 € | -8 557 € | -74 t€ | -45 t€ | -145 t€ |
| Henkilöstökulut | 16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 799 € | -4 091 € | -3 392 € | -2 666 € | -416 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -37 t€ | 45 t€ | 2 897 € | -12 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 37 t€ | 20 t€ | -9 688 € | 34 t€ |
| Tuloverot | 5 839 € | -7 488 € | -2 055 € | 0 € | -6 799 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 411 t€ | 410 t€ | 312 t€ |
| Saamiset | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 2 139 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 167 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 127 t€ | 312 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 169 t€ | 223 t€ | 624 t€ | 539 t€ | 624 t€ |
| Vastaavaa | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 100 t€ | 101 t€ | 72 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 878 t€ | 878 t€ | 803 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 706 € | 4 093 € | 810 € | 0 € | 8 196 € |
| Vieras pääoma | 880 t€ | 882 t€ | 804 t€ | 804 t€ | 810 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 21 t€ | 20 t€ | 108 t€ | 52 t€ | 194 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 8 248 € | -8 557 € | -74 t€ | -45 t€ | -145 t€ |
| Henkilöstökulut | 16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 799 € | -4 091 € | -3 392 € | -2 666 € | -416 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -37 t€ | 45 t€ | 2 897 € | -12 € | -9 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 37 t€ | 20 t€ | -9 688 € | 34 t€ |
| Tuloverot | 5 839 € | -7 488 € | -2 055 € | 0 € | -6 799 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 411 t€ | 410 t€ | 312 t€ |
| Saamiset | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 2 139 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 167 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 127 t€ | 312 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 169 t€ | 223 t€ | 624 t€ | 539 t€ | 624 t€ |
| Vastaavaa | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 100 t€ | 101 t€ | 72 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 878 t€ | 878 t€ | 803 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1 706 € | 4 093 € | 810 € | 0 € | 8 196 € |
| Vieras pääoma | 880 t€ | 882 t€ | 804 t€ | 804 t€ | 810 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | – | 0 € | 411 t€ | 410 t€ | 312 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 0 € | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 11 t€ | -3 092 € | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 852 € | 6 543 € | 2 426 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 706 € | 4 093 € | 810 € | 0 € | 6 799 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 € | 0 € | -9 € | -12 € | -9 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | – | – | 0 € | 210 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 2 139 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 2 139 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 74 t€ | 45 t€ | 27 t€ | 37 t€ | 9 502 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 42 t€ | 42 t€ | 479 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | 467 € | 293 € | 98 t€ | -80 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | 0 € | 1 187 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 878 t€ | 878 t€ | 803 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 8 248 € | -9 025 € | -75 t€ | -143 t€ | -65 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Aida Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta suurempaan puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.