Aida Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 21 t€ och rörelseresultatet -7 372 €; soliditet 10,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 37 t€ och inkomstskatterna 7 092 €.
Lojo: 8 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 t€ | 20 t€ | 108 t€ | 52 t€ | 194 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,2 % | -81,3 % | 108,2 % | -73,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Rörelsebidrag % | -35,7 % | -41,6 % | 15,7 % | -18,6 % | 17,6 % |
| Rörelseresultat | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Rörelsemarginal | -35,7 % | -41,6 % | 15,7 % | -18,6 % | 17,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
| Personalkostnader | -16 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Soliditet | 10,2 % | 10,3 % | 8,2 % | 6,3 % | 7,3 % |
| Kassalikviditet | 99,28 | 54,57 | 263,33 | – | 38,06 |
| Current ratio | 99,28 | 54,57 | 770,11 | – | 76,14 |
| Relativ skuldsättning | 4257,0 % | 4362,3 % | 742,0 % | 1545,5 % | 417,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 % | 28,7 % | 24,6 % | -17,8 % | 42,4 % |
| Balansomslutning | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Eget kapital | 100 t€ | 101 t€ | 72 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 167 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 127 t€ | 312 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 t€ | 20 t€ | 108 t€ | 52 t€ | 194 t€ |
| Material och tjänster | 8 248 € | -8 557 € | -74 t€ | -45 t€ | -145 t€ |
| Personalkostnader | 16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3 799 € | -4 091 € | -3 392 € | -2 666 € | -416 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -37 t€ | 45 t€ | 2 897 € | -12 € | -9 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 37 t€ | 20 t€ | -9 688 € | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 5 839 € | -7 488 € | -2 055 € | 0 € | -6 799 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 411 t€ | 410 t€ | 312 t€ |
| Fordringar | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 2 139 € | 0 € |
| Kassa och bank | 167 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 127 t€ | 312 t€ |
| Rörliga aktiva | 169 t€ | 223 t€ | 624 t€ | 539 t€ | 624 t€ |
| Aktiva | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 100 t€ | 101 t€ | 72 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 878 t€ | 878 t€ | 803 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 706 € | 4 093 € | 810 € | 0 € | 8 196 € |
| Främmande kapital | 880 t€ | 882 t€ | 804 t€ | 804 t€ | 810 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 21 t€ | 20 t€ | 108 t€ | 52 t€ | 194 t€ |
| Material och tjänster | 8 248 € | -8 557 € | -74 t€ | -45 t€ | -145 t€ |
| Personalkostnader | 16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3 799 € | -4 091 € | -3 392 € | -2 666 € | -416 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 372 € | -8 419 € | 17 t€ | -9 676 € | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -37 t€ | 45 t€ | 2 897 € | -12 € | -9 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 37 t€ | 20 t€ | -9 688 € | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 5 839 € | -7 488 € | -2 055 € | 0 € | -6 799 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 411 t€ | 410 t€ | 312 t€ |
| Fordringar | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 2 139 € | 0 € |
| Kassa och bank | 167 t€ | 219 t€ | 211 t€ | 127 t€ | 312 t€ |
| Rörliga aktiva | 169 t€ | 223 t€ | 624 t€ | 539 t€ | 624 t€ |
| Aktiva | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 100 t€ | 101 t€ | 72 t€ | 55 t€ | 64 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 878 t€ | 878 t€ | 803 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 706 € | 4 093 € | 810 € | 0 € | 8 196 € |
| Främmande kapital | 880 t€ | 882 t€ | 804 t€ | 804 t€ | 810 t€ |
| Placeringar | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 2 139 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | – | – | 0 € | 210 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 74 t€ | 45 t€ | 27 t€ | 37 t€ | 9 502 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 0 € | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 0 € | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 8 248 € | -9 025 € | -75 t€ | -143 t€ | -65 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 29 t€ | 18 t€ | -9 688 € | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 868 € | 4 217 € | 2 426 € | 2 139 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 12 € | 0 € | -9 € | -12 € | -9 € |
| Löner och arvoden | 16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -14 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 706 € | 4 093 € | 810 € | 0 € | 6 799 € |
| Passiva | 980 t€ | 984 t€ | 876 t€ | 859 t€ | 875 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 852 € | 6 543 € | 2 426 € | 0 € | – |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 11 t€ | -3 092 € | 0 € | – | – |
| Övriga omsättningstillgångar | – | 0 € | 411 t€ | 410 t€ | 312 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | 467 € | 293 € | 98 t€ | -80 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 811 t€ | 761 t€ | 253 t€ | 320 t€ | 251 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | 0 € | 1 187 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 42 t€ | 42 t€ | 479 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga skulder | 878 t€ | 878 t€ | 803 t€ | 804 t€ | 802 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Aida Invest Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.