Storm Invest Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Närpiö, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 37 t€; omavaraisuusaste 31,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 26 t€ ja tuloverot 5 179 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 923 € | 1 677 € |
| Liikevaihdon muutos | – | -100,0 % | -45,0 % | – |
| Käyttökate | 28 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Käyttökate-% | – | – | 4686,1 % | 2273,7 % |
| Liikevoitto | 37 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ |
| Liikevoitto-% | – | – | 3686,6 % | 1723,5 % |
| Tilikauden tulos | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 134 € | 1 016 € | 246 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 31,7 % | 24,5 % | 18,4 % | 12,3 % |
| Quick ratio | 0,13 | 0,03 | 0,15 | 0,07 |
| Current ratio | 0,13 | 0,03 | 0,15 | 0,07 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | – | – | 28064,1 % | 16954,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,8 % | 27,6 % | 36,7 % | 44,8 % |
| Taseen loppusumma | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Oma pääoma | 94 t€ | 75 t€ | 59 t€ | 40 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 153 € | 774 € | 4 351 € | 2 534 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 923 € | 1 677 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 68 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 55 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 134 € | -1 016 € | -246 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 225 € | -9 225 € | -9 225 € | -9 225 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 20 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 619 € | -6 603 € | -7 138 € | -6 527 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 32 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 22 t€ |
| Tuloverot | 6 334 € | -5 231 € | -5 396 € | -4 494 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 294 t€ | 303 t€ | 312 t€ | 322 t€ |
| Saamiset | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 153 € | 774 € | 4 351 € | 2 534 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 156 € | 1 606 € | 5 090 € | 2 534 € |
| Vastaavaa | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 94 t€ | 75 t€ | 59 t€ | 40 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 171 t€ | 171 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 59 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Vieras pääoma | 204 t€ | 230 t€ | 259 t€ | 284 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | – | 0 € | 923 € | 1 677 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 68 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 55 t€ |
| Henkilöstökulut | 1 134 € | -1 016 € | -246 € | 0 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 225 € | -9 225 € | -9 225 € | -9 225 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 20 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 5 619 € | -6 603 € | -7 138 € | -6 527 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 32 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 22 t€ |
| Tuloverot | 6 334 € | -5 231 € | -5 396 € | -4 494 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 294 t€ | 303 t€ | 312 t€ | 322 t€ |
| Saamiset | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 153 € | 774 € | 4 351 € | 2 534 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 4 156 € | 1 606 € | 5 090 € | 2 534 € |
| Vastaavaa | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 94 t€ | 75 t€ | 59 t€ | 40 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 171 t€ | 171 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 33 t€ | 59 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Vieras pääoma | 204 t€ | 230 t€ | 259 t€ | 284 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 234 t€ | 241 t€ | 248 t€ | 255 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 728 € | 4 155 € | 1 402 € | 1 457 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Vastattavaa | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 579 € | 1 334 € | 3 082 € | 3 805 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 619 € | -6 603 € | -7 139 € | -6 527 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 27 t€ | 52 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 678 € | 1 423 € | 2 540 € | 1 719 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 67 t€ | 52 t€ | 35 t€ | 20 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 6 447 € | 8 596 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Sijoitukset | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 225 € | -9 225 € | -9 225 € | -9 225 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 240 t€ | 249 t€ | 258 t€ | 268 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 171 t€ | 171 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 134 € | -1 016 € | -246 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Storm Invest Ab kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.