Storm Invest Ab är ett aktiebolag med hemort i Närpes, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 37 t€; soliditet 31,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 26 t€ och inkomstskatterna 5 179 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 923 € | 1 677 € |
| Förändring i omsättning | – | -100,0 % | -45,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 28 t€ | 42 t€ | 43 t€ | 38 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | – | 4686,1 % | 2273,7 % |
| Rörelseresultat | 37 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ |
| Rörelsemarginal | – | – | 3686,6 % | 1723,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Personalkostnader | -1 134 € | 1 016 € | 246 € | 0 € |
| Soliditet | 31,7 % | 24,5 % | 18,4 % | 12,3 % |
| Kassalikviditet | 0,13 | 0,03 | 0,15 | 0,07 |
| Current ratio | 0,13 | 0,03 | 0,15 | 0,07 |
| Relativ skuldsättning | – | – | 28064,1 % | 16954,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 26,8 % | 27,6 % | 36,7 % | 44,8 % |
| Balansomslutning | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Eget kapital | 94 t€ | 75 t€ | 59 t€ | 40 t€ |
| Kassa och bank | 2 153 € | 774 € | 4 351 € | 2 534 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 923 € | 1 677 € |
| Övriga rörelseintäkter | 68 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 55 t€ |
| Personalkostnader | 1 134 € | -1 016 € | -246 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 225 € | -9 225 € | -9 225 € | -9 225 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 619 € | -6 603 € | -7 138 € | -6 527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 6 334 € | -5 231 € | -5 396 € | -4 494 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 294 t€ | 303 t€ | 312 t€ | 322 t€ |
| Fordringar | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Kassa och bank | 2 153 € | 774 € | 4 351 € | 2 534 € |
| Rörliga aktiva | 4 156 € | 1 606 € | 5 090 € | 2 534 € |
| Aktiva | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 94 t€ | 75 t€ | 59 t€ | 40 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 171 t€ | 171 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 59 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Främmande kapital | 204 t€ | 230 t€ | 259 t€ | 284 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 0 € | 923 € | 1 677 € |
| Övriga rörelseintäkter | 68 t€ | 66 t€ | 63 t€ | 55 t€ |
| Personalkostnader | 1 134 € | -1 016 € | -246 € | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 225 € | -9 225 € | -9 225 € | -9 225 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -23 t€ | -20 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 32 t€ | 34 t€ | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 5 619 € | -6 603 € | -7 138 € | -6 527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 32 t€ | 26 t€ | 27 t€ | 22 t€ |
| Inkomstskatt | 6 334 € | -5 231 € | -5 396 € | -4 494 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Bestående aktiva | 294 t€ | 303 t€ | 312 t€ | 322 t€ |
| Fordringar | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Kassa och bank | 2 153 € | 774 € | 4 351 € | 2 534 € |
| Rörliga aktiva | 4 156 € | 1 606 € | 5 090 € | 2 534 € |
| Aktiva | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 94 t€ | 75 t€ | 59 t€ | 40 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 171 t€ | 171 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 33 t€ | 59 t€ | 34 t€ | 34 t€ |
| Främmande kapital | 204 t€ | 230 t€ | 259 t€ | 284 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 234 t€ | 241 t€ | 248 t€ | 255 t€ |
| Placeringar | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 678 € | 1 423 € | 2 540 € | 1 719 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 67 t€ | 52 t€ | 35 t€ | 20 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 728 € | 4 155 € | 1 402 € | 1 457 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 2 003 € | 832 € | 739 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 5 619 € | -6 603 € | -7 139 € | -6 527 € |
| Materiella tillgångar | 240 t€ | 249 t€ | 258 t€ | 268 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 579 € | 1 334 € | 3 082 € | 3 805 € |
| Passiva | 298 t€ | 305 t€ | 318 t€ | 324 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 134 € | -1 016 € | -246 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 171 t€ | 171 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 6 447 € | 8 596 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 9 225 € | -9 225 € | -9 225 € | -9 225 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 27 t€ | 52 t€ | 27 t€ | 27 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ | 54 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Storm Invest Ab till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.