RecQ Clinical Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 673 t€ ja liikevoitto 195 t€; omavaraisuusaste 76,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 169 t€ ja tuloverot 34 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 673 t€ | 899 t€ | 824 t€ | 567 t€ | 296 t€ | 256 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -25,2 % | 9,1 % | 45,3 % | 91,4 % | 15,7 % | – |
| Käyttökate | 189 t€ | 342 t€ | 251 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 80 t€ |
| Käyttökate-% | 28,0 % | 38,0 % | 30,5 % | 38,9 % | 36,1 % | 31,1 % |
| Liikevoitto | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 64 t€ |
| Liikevoitto-% | 29,0 % | 37,5 % | 30,1 % | 38,9 % | 36,1 % | 24,8 % |
| Tilikauden tulos | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
| Henkilöstökulut | -23 t€ | 104 t€ | 110 t€ | 117 t€ | 57 t€ | 62 t€ |
| Omavaraisuusaste | 76,5 % | 81,0 % | 64,2 % | 75,5 % | 81,2 % | 44,4 % |
| Quick ratio | 3,84 | 4,85 | 2,65 | 4,08 | 5,31 | 2,58 |
| Current ratio | 3,84 | 4,85 | 2,65 | 4,08 | 5,31 | 2,58 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,2 % | 3,7 % | 8,4 % | 7,2 % | 6,9 % | 29,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 93,5 % | 95,5 % | 95,3 % | 97,8 % | 97,2 % | 83,3 % |
| Taseen loppusumma | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Oma pääoma | 158 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 126 t€ | 88 t€ | 60 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 70 t€ | 55 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 673 t€ | 899 t€ | 824 t€ | 567 t€ | 296 t€ | 256 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | -680 € | -11 € | 0 € | 0 € | 10 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 189 t€ | -148 t€ | -106 t€ | -19 t€ | -107 € | -9 001 € |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -117 t€ | -57 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 693 € | -4 583 € | -3 370 € | 0 € | 0 € | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 258 t€ | -305 t€ | -357 t€ | -210 t€ | -132 t€ | -115 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 64 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -77 € | -29 € | 52 € | -1 € | -344 € | -1 111 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 62 t€ |
| Tuloverot | 37 t€ | -33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -21 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Saamiset | 155 t€ | 111 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 70 t€ | 55 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 187 t€ | 159 t€ | 182 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 158 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 126 t€ | 88 t€ | 60 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 33 t€ |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 75 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 673 t€ | 899 t€ | 824 t€ | 567 t€ | 296 t€ | 256 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | -680 € | -11 € | 0 € | 0 € | 10 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 189 t€ | -148 t€ | -106 t€ | -19 t€ | -107 € | -9 001 € |
| Henkilöstökulut | 23 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -117 t€ | -57 t€ | -62 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 6 693 € | -4 583 € | -3 370 € | 0 € | 0 € | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 258 t€ | -305 t€ | -357 t€ | -210 t€ | -132 t€ | -115 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 64 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -77 € | -29 € | 52 € | -1 € | -344 € | -1 111 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 62 t€ |
| Tuloverot | 37 t€ | -33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -21 t€ | -13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Saamiset | 155 t€ | 111 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 32 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 70 t€ | 55 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 187 t€ | 159 t€ | 182 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 86 t€ |
| Vastaavaa | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 158 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 126 t€ | 88 t€ | 60 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 33 t€ |
| Vieras pääoma | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | – | – | – | – | 0 € | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 17 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 3 348 € | 5 460 € | 5 029 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 571 € | 1 558 € | 1 603 € | 2 960 € | 2 776 € | 1 119 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 7 777 € | 3 872 € | 3 302 € | 321 € | 0 € | 5 174 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 592 € | 7 478 € | 20 t€ | 817 € | 871 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 28 t€ | 25 t€ | 58 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 81 t€ | 72 t€ | 99 t€ | 117 t€ | 31 t€ | 15 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | – | – | – | – | 0 € | 2 266 € |
| Ostot tilikauden aikana | 1 356 € | -2 169 € | -9 955 € | -9 280 € | -107 € | -9 001 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 50 t€ | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 155 t€ | 111 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 20 € | -81 € | 0 € | -1 € | -344 € | -1 111 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 19 t€ | -87 t€ | -91 t€ | -97 t€ | -47 t€ | -51 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 14 t€ | 6 100 € | 9 723 € | 12 t€ | 6 651 € | 3 865 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Vastattavaa | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | – | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 97 € | 10 € | 52 € | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 1 109 € | -1 877 € | -2 969 € | -2 604 € | -1 604 € | -2 035 € |
| Konserniavustukset | 10 t€ | -170 t€ | -100 t€ | -67 t€ | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 6 693 € | -4 583 € | -3 370 € | 0 € | 0 € | -16 t€ |
| Palvelujen ostot | 188 t€ | -146 t€ | -96 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Eläkekulut | 3 233 € | -16 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -8 451 € | -8 891 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 42 € | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna RecQ Clinical Oy kuuluu toimialaluokassa luonnontieteen ja tekniikan tutkimus ja kehittäminen ylimpään neljännekseen (326 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€, 5,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.