RecQ Clinical Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 673 t€ och rörelseresultatet 195 t€; soliditet 76,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 169 t€ och inkomstskatterna 34 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 673 t€ | 899 t€ | 824 t€ | 567 t€ | 296 t€ | 256 t€ |
| Förändring i omsättning | -25,2 % | 9,1 % | 45,3 % | 91,4 % | 15,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 189 t€ | 342 t€ | 251 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 80 t€ |
| Rörelsebidrag % | 28,0 % | 38,0 % | 30,5 % | 38,9 % | 36,1 % | 31,1 % |
| Rörelseresultat | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 64 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,0 % | 37,5 % | 30,1 % | 38,9 % | 36,1 % | 24,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
| Personalkostnader | -23 t€ | 104 t€ | 110 t€ | 117 t€ | 57 t€ | 62 t€ |
| Soliditet | 76,5 % | 81,0 % | 64,2 % | 75,5 % | 81,2 % | 44,4 % |
| Kassalikviditet | 3,84 | 4,85 | 2,65 | 4,08 | 5,31 | 2,58 |
| Current ratio | 3,84 | 4,85 | 2,65 | 4,08 | 5,31 | 2,58 |
| Relativ skuldsättning | 7,2 % | 3,7 % | 8,4 % | 7,2 % | 6,9 % | 29,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 93,5 % | 95,5 % | 95,3 % | 97,8 % | 97,2 % | 83,3 % |
| Balansomslutning | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Eget kapital | 158 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 126 t€ | 88 t€ | 60 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 70 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 673 t€ | 899 t€ | 824 t€ | 567 t€ | 296 t€ | 256 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | -680 € | -11 € | 0 € | 0 € | 10 t€ |
| Material och tjänster | 189 t€ | -148 t€ | -106 t€ | -19 t€ | -107 € | -9 001 € |
| Personalkostnader | 23 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -117 t€ | -57 t€ | -62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 693 € | -4 583 € | -3 370 € | 0 € | 0 € | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 258 t€ | -305 t€ | -357 t€ | -210 t€ | -132 t€ | -115 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 64 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -77 € | -29 € | 52 € | -1 € | -344 € | -1 111 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 62 t€ |
| Inkomstskatt | 37 t€ | -33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -21 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Fordringar | 155 t€ | 111 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 70 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 187 t€ | 159 t€ | 182 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 158 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 126 t€ | 88 t€ | 60 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 33 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 75 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 673 t€ | 899 t€ | 824 t€ | 567 t€ | 296 t€ | 256 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | -680 € | -11 € | 0 € | 0 € | 10 t€ |
| Material och tjänster | 189 t€ | -148 t€ | -106 t€ | -19 t€ | -107 € | -9 001 € |
| Personalkostnader | 23 t€ | -104 t€ | -110 t€ | -117 t€ | -57 t€ | -62 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 693 € | -4 583 € | -3 370 € | 0 € | 0 € | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 258 t€ | -305 t€ | -357 t€ | -210 t€ | -132 t€ | -115 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 64 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -77 € | -29 € | 52 € | -1 € | -344 € | -1 111 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 195 t€ | 337 t€ | 248 t€ | 221 t€ | 107 t€ | 62 t€ |
| Inkomstskatt | 37 t€ | -33 t€ | -30 t€ | -31 t€ | -21 t€ | -13 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
| Bestående aktiva | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Fordringar | 155 t€ | 111 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 32 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 45 t€ | 70 t€ | 55 t€ |
| Rörliga aktiva | 187 t€ | 159 t€ | 182 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 86 t€ |
| Aktiva | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 158 t€ | 140 t€ | 123 t€ | 126 t€ | 88 t€ | 60 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 33 t€ |
| Främmande kapital | 49 t€ | 33 t€ | 69 t€ | 41 t€ | 20 t€ | 75 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | – | – | 0 € | 2 266 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 0 € | 42 € | 0 € | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 148 t€ | 134 t€ | 118 t€ | 123 t€ | 85 t€ | 50 t€ |
| Maskiner och inventarier | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 € | 41 t€ |
| Pensionskostnader | 3 233 € | -16 t€ | -16 t€ | -18 t€ | -8 451 € | -8 891 € |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 28 t€ | 25 t€ | 58 t€ | 26 t€ | 11 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 592 € | 7 478 € | 20 t€ | 817 € | 871 € | 11 t€ |
| Passiva | 207 t€ | 173 t€ | 192 t€ | 167 t€ | 108 t€ | 134 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 97 € | 10 € | 52 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | – | – | – | – | 0 € | 16 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 6 100 € | 9 723 € | 12 t€ | 6 651 € | 3 865 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 81 t€ | 72 t€ | 99 t€ | 117 t€ | 31 t€ | 15 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 20 € | -81 € | 0 € | -1 € | -344 € | -1 111 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 571 € | 1 558 € | 1 603 € | 2 960 € | 2 776 € | 1 119 € |
| Kortfristiga fordringar | 155 t€ | 111 t€ | 134 t€ | 122 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 17 t€ | 11 t€ | 15 t€ | 3 348 € | 5 460 € | 5 029 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 777 € | 3 872 € | 3 302 € | 321 € | 0 € | 5 174 € |
| Avskrivningar enligt plan | 6 693 € | -4 583 € | -3 370 € | 0 € | 0 € | -16 t€ |
| Materiella tillgångar | 20 t€ | 14 t€ | 10 t€ | 0 € | 0 € | 48 t€ |
| Köp av tjänster | 188 t€ | -146 t€ | -96 t€ | -10 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 50 t€ | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Koncernbidrag | 10 t€ | -170 t€ | -100 t€ | -67 t€ | 0 € | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1 356 € | -2 169 € | -9 955 € | -9 280 € | -107 € | -9 001 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 109 € | -1 877 € | -2 969 € | -2 604 € | -1 604 € | -2 035 € |
| Löner och arvoden | 19 t€ | -87 t€ | -91 t€ | -97 t€ | -47 t€ | -51 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör RecQ Clinical Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (326 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€, 5,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.