Kaakon Hoiva Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pyhtää, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,9 M€ ja liikevoitto 345 t€; omavaraisuusaste 46,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 211 t€ ja tuloverot 43 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 23,3 % | 3,9 % | – |
| Käyttökate | 387 t€ | 86 t€ | -30 t€ |
| Käyttökate-% | 20,9 % | 5,8 % | -2,1 % |
| Liikevoitto | 345 t€ | 35 t€ | -87 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,6 % | 2,3 % | -6,0 % |
| Tilikauden tulos | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Omavaraisuusaste | 46,1 % | -6,6 % | -8,1 % |
| Quick ratio | 2,13 | 0,86 | 0,83 |
| Current ratio | 2,13 | 0,86 | 0,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,8 % | 23,7 % | 28,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 108,2 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Oma pääoma | 267 t€ | -22 t€ | -31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 123 t€ | 3 443 € | 2 773 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 400 € | 2 483 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -11 t€ | -22 t€ | -74 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -43 t€ | -52 t€ | -57 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -303 t€ | -210 t€ | -215 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 345 t€ | 35 t€ | -87 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -13 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 331 t€ | 13 t€ | -100 t€ |
| Tuloverot | -42 t€ | -3 492 € | -153 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 110 t€ | 153 t€ | 158 t€ |
| Saamiset | 347 t€ | 178 t€ | 230 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 123 t€ | 3 443 € | 2 773 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 470 t€ | 182 t€ | 233 t€ |
| Vastaavaa | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 267 t€ | -22 t€ | -31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 220 t€ | 212 t€ | 279 t€ |
| Vieras pääoma | 312 t€ | 356 t€ | 422 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (47)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 400 € | 2 483 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | -11 t€ | -22 t€ | -74 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -43 t€ | -52 t€ | -57 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -303 t€ | -210 t€ | -215 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 345 t€ | 35 t€ | -87 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -13 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 331 t€ | 13 t€ | -100 t€ |
| Tuloverot | -42 t€ | -3 492 € | -153 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 110 t€ | 153 t€ | 158 t€ |
| Saamiset | 347 t€ | 178 t€ | 230 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 123 t€ | 3 443 € | 2 773 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 470 t€ | 182 t€ | 233 t€ |
| Vastaavaa | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 267 t€ | -22 t€ | -31 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 92 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 220 t€ | 212 t€ | 279 t€ |
| Vieras pääoma | 312 t€ | 356 t€ | 422 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 9 086 € | 18 t€ | 33 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
| Koneet ja kalusto | 101 t€ | 134 t€ | 125 t€ |
| Eläkekulut | -156 t€ | -172 t€ | -160 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 0 € | 38 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 93 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 95 € | 2 257 € | 38 t€ |
| Vastattavaa | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 141 t€ | 53 t€ | 77 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 346 t€ | 135 t€ | 150 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -13 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 46 t€ | 30 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 22 t€ | 36 t€ | 81 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 347 t€ | 178 t€ | 230 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 734 € | 2 335 € | 5 288 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -25 t€ | -34 t€ | 66 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -43 t€ | -52 t€ | -57 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 101 t€ | 134 t€ | 125 t€ |
| Palvelujen ostot | -3 900 € | -16 t€ | -60 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 92 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 6 888 € |
| Ostot tilikauden aikana | -7 574 € | -5 774 € | -14 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 0 € | 20 € |
| Muut henkilösivukulut | -23 t€ | -35 t€ | -32 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -973 t€ | -980 t€ | -997 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 9 086 € | 18 t€ | 33 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kaakon Hoiva Oy kuuluu toimialaluokassa ikääntyneiden, vammaisten ja kehitysvammaisten kotihoito ylimpään 10 %:iin (233 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 14 t€, 15-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.