Kaakon Hoiva Oy är ett aktiebolag med hemort i Pyttis, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 345 t€; soliditet 46,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 211 t€ och inkomstskatterna 43 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 23,3 % | 3,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 387 t€ | 86 t€ | -30 t€ |
| Rörelsebidrag % | 20,9 % | 5,8 % | -2,1 % |
| Rörelseresultat | 345 t€ | 35 t€ | -87 t€ |
| Rörelsemarginal | 18,6 % | 2,3 % | -6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
| Personalkostnader | 1,2 M€ | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Soliditet | 46,1 % | -6,6 % | -8,1 % |
| Kassalikviditet | 2,13 | 0,86 | 0,83 |
| Current ratio | 2,13 | 0,86 | 0,83 |
| Relativ skuldsättning | 16,8 % | 23,7 % | 28,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 108,2 % | – | – |
| Balansomslutning | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Eget kapital | 267 t€ | -22 t€ | -31 t€ |
| Kassa och bank | 123 t€ | 3 443 € | 2 773 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 400 € | 2 483 € | 0 € |
| Material och tjänster | -11 t€ | -22 t€ | -74 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -43 t€ | -52 t€ | -57 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -303 t€ | -210 t€ | -215 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 345 t€ | 35 t€ | -87 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 331 t€ | 13 t€ | -100 t€ |
| Inkomstskatt | -42 t€ | -3 492 € | -153 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 110 t€ | 153 t€ | 158 t€ |
| Fordringar | 347 t€ | 178 t€ | 230 t€ |
| Kassa och bank | 123 t€ | 3 443 € | 2 773 € |
| Rörliga aktiva | 470 t€ | 182 t€ | 233 t€ |
| Aktiva | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 267 t€ | -22 t€ | -31 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 92 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 220 t€ | 212 t€ | 279 t€ |
| Främmande kapital | 312 t€ | 356 t€ | 422 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 400 € | 2 483 € | 0 € |
| Material och tjänster | -11 t€ | -22 t€ | -74 t€ |
| Personalkostnader | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -43 t€ | -52 t€ | -57 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -303 t€ | -210 t€ | -215 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 345 t€ | 35 t€ | -87 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -13 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 331 t€ | 13 t€ | -100 t€ |
| Inkomstskatt | -42 t€ | -3 492 € | -153 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
| Bestående aktiva | 110 t€ | 153 t€ | 158 t€ |
| Fordringar | 347 t€ | 178 t€ | 230 t€ |
| Kassa och bank | 123 t€ | 3 443 € | 2 773 € |
| Rörliga aktiva | 470 t€ | 182 t€ | 233 t€ |
| Aktiva | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 267 t€ | -22 t€ | -31 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 92 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 220 t€ | 212 t€ | 279 t€ |
| Främmande kapital | 312 t€ | 356 t€ | 422 t€ |
| Immateriella tillgångar | 9 086 € | 18 t€ | 33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 289 t€ | 9 013 € | -100 t€ |
| Maskiner och inventarier | 101 t€ | 134 t€ | 125 t€ |
| Pensionskostnader | -156 t€ | -172 t€ | -160 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 38 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 12 t€ | 93 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 95 € | 2 257 € | 38 t€ |
| Passiva | 579 t€ | 334 t€ | 391 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 141 t€ | 53 t€ | 77 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 346 t€ | 135 t€ | 150 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -13 t€ | -22 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 46 t€ | 30 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 36 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 347 t€ | 178 t€ | 230 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 734 € | 2 335 € | 5 288 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -25 t€ | -34 t€ | 66 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -43 t€ | -52 t€ | -57 t€ |
| Materiella tillgångar | 101 t€ | 134 t€ | 125 t€ |
| Köp av tjänster | -3 900 € | -16 t€ | -60 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 92 t€ | 144 t€ | 143 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 6 888 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -7 574 € | -5 774 € | -14 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 0 € | 20 € |
| Övriga lönebikostnader | -23 t€ | -35 t€ | -32 t€ |
| Löner och arvoden | -973 t€ | -980 t€ | -997 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 9 086 € | 18 t€ | 33 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kaakon Hoiva Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen hemvård för äldre och personer med funktionsnedsättning (233 företag med beskattningsbar inkomst; median 14 t€, 15 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.