Eira Viitala Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kurikka, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 35 t€ ja liikevoitto 25 t€; omavaraisuusaste 97,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 28 t€ ja tuloverot 5 524 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 35 t€ | 32 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 7,3 % | – |
| Käyttökate | 25 t€ | 28 t€ |
| Käyttökate-% | 72,5 % | 85,3 % |
| Liikevoitto | 25 t€ | 28 t€ |
| Liikevoitto-% | 72,5 % | 85,3 % |
| Tilikauden tulos | 20 t€ | 22 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,1 % | 96,4 % |
| Quick ratio | 27,56 | 24,54 |
| Current ratio | 28,38 | 25,30 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 11,8 % | 14,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,5 % | 17,2 % |
| Taseen loppusumma | 142 t€ | 133 t€ |
| Oma pääoma | 138 t€ | 128 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 111 t€ | 118 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 35 t€ | 32 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 160 € | 360 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 940 € | 1 046 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 783 € | 4 077 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 28 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | 101 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 28 t€ |
| Tuloverot | 5 025 € | 5 524 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 20 t€ | 22 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 26 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 364 € | 3 687 € |
| Saamiset | 1 526 € | 159 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 111 t€ | 118 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 122 t€ |
| Vastaavaa | 142 t€ | 133 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 138 t€ | 128 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 097 € | 4 833 € |
| Vieras pääoma | 4 097 € | 4 833 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 35 t€ | 32 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 160 € | 360 € |
| Materiaalit ja palvelut | 2 940 € | 1 046 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 783 € | 4 077 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 25 t€ | 28 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 75 € | 101 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 25 t€ | 28 t€ |
| Tuloverot | 5 025 € | 5 524 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 20 t€ | 22 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 26 t€ | 11 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 3 364 € | 3 687 € |
| Saamiset | 1 526 € | 159 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 111 t€ | 118 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 116 t€ | 122 t€ |
| Vastaavaa | 142 t€ | 133 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 138 t€ | 128 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 4 097 € | 4 833 € |
| Vieras pääoma | 4 097 € | 4 833 € |
| Palvelujen ostot | 2 497 € | 611 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 116 t€ | 104 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 837 € | 3 744 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 20 t€ | 22 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 200 € | 0 € |
| Valmiit tuotteet | 3 364 € | 3 687 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 147 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 120 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 159 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 323 € | 436 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 75 € | 101 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 113 € | 1 088 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 526 € | 159 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 26 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 326 € | 0 € |
| Sijoitukset | 26 t€ | 11 t€ |
| Vastattavaa | 142 t€ | 133 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Eira Viitala Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi suurempaan puoliskoon (7663 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.