Eira Viitala Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 35 t€ och rörelseresultatet 25 t€; soliditet 97,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 28 t€ och inkomstskatterna 5 524 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 35 t€ | 32 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 25 t€ | 28 t€ |
| Rörelsebidrag % | 72,5 % | 85,3 % |
| Rörelseresultat | 25 t€ | 28 t€ |
| Rörelsemarginal | 72,5 % | 85,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 22 t€ |
| Soliditet | 97,1 % | 96,4 % |
| Kassalikviditet | 27,56 | 24,54 |
| Current ratio | 28,38 | 25,30 |
| Relativ skuldsättning | 11,8 % | 14,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | 17,2 % |
| Balansomslutning | 142 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 138 t€ | 128 t€ |
| Kassa och bank | 111 t€ | 118 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 35 t€ | 32 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 160 € | 360 € |
| Material och tjänster | 2 940 € | 1 046 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 783 € | 4 077 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 75 € | 101 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 28 t€ |
| Inkomstskatt | 5 025 € | 5 524 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 22 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 26 t€ | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 364 € | 3 687 € |
| Fordringar | 1 526 € | 159 € |
| Kassa och bank | 111 t€ | 118 t€ |
| Rörliga aktiva | 116 t€ | 122 t€ |
| Aktiva | 142 t€ | 133 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 138 t€ | 128 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 097 € | 4 833 € |
| Främmande kapital | 4 097 € | 4 833 € |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 35 t€ | 32 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 160 € | 360 € |
| Material och tjänster | 2 940 € | 1 046 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 783 € | 4 077 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | 28 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 75 € | 101 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 25 t€ | 28 t€ |
| Inkomstskatt | 5 025 € | 5 524 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 22 t€ |
| Bestående aktiva | 26 t€ | 11 t€ |
| Omsättningstillgångar | 3 364 € | 3 687 € |
| Fordringar | 1 526 € | 159 € |
| Kassa och bank | 111 t€ | 118 t€ |
| Rörliga aktiva | 116 t€ | 122 t€ |
| Aktiva | 142 t€ | 133 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 138 t€ | 128 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 4 097 € | 4 833 € |
| Främmande kapital | 4 097 € | 4 833 € |
| Köp av tjänster | 2 497 € | 611 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 116 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 837 € | 3 744 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 200 € | 0 € |
| Färdiga produkter | 3 364 € | 3 687 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 147 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 120 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 159 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 323 € | 436 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 75 € | 101 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 113 € | 1 088 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 526 € | 159 € |
| Övriga aktier och andelar | 26 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 326 € | 0 € |
| Placeringar | 26 t€ | 11 t€ |
| Passiva | 142 t€ | 133 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Eira Viitala Oy till den övre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.