Investigent Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2026, liikevoitto -5 821 €; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3,8 M€ ja tuloverot 762 t€.
Helsinki: 329 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Liikevoitto | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Tilikauden tulos | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 100,0 % | 82,0 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 2,15 | 468,77 | 2,01 | 3613,95 |
| Current ratio | 2,15 | 468,77 | 2,01 | 3613,95 |
| Oman pääoman tuotto | 0,2 % | 0,5 % | 91,0 % | 27,6 % |
| Taseen loppusumma | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
| Oma pääoma | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 313 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 547 € | 7 814 € | 50 t€ | 41 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 29 t€ | 4,1 M€ | 89 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 959 € | 24 t€ | 3,9 M€ | 87 t€ |
| Tuloverot | 1 192 € | -6 900 € | -762 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
Tase
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 273 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 561 € | 1,5 M€ | 80 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 547 € | 7 814 € | 50 t€ | 41 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 547 € | 9 376 € | 1,5 M€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Oma pääoma | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 313 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
| Vieras pääoma | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (30)
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | 29 t€ | 4,1 M€ | 89 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 5 959 € | 24 t€ | 3,9 M€ | 87 t€ |
| Tuloverot | 1 192 € | -6 900 € | -762 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 273 t€ |
| Saamiset | 0 € | 1 561 € | 1,5 M€ | 80 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 547 € | 7 814 € | 50 t€ | 41 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 8 547 € | 9 376 € | 1,5 M€ | 41 t€ |
| Vastaavaa | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Oma pääoma | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 313 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
| Vieras pääoma | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 311 t€ | 224 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 789 € | 20 € | 20 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 4 € | 0 € | -20 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | 0 € | 11 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 9 530 € | 598 € | 4,1 M€ | 89 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 € | -11 t€ | -105 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 250 € | 39 t€ | 1 196 € | 0 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 192 € | 0 € | 762 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 1 561 € | 1,5 M€ | 80 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 233 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 1 557 € | 1,5 M€ | 100 € |
| Sijoitukset | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 273 t€ |
| Vastattavaa | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Investigent Oy kuuluu toimialaluokassa liikkeenjohdon konsultointi ylimpään 10 %:iin (7664 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.