Investigent Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2026 rörelseresultatet -5 821 €; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3,8 M€ och inkomstskatterna 762 t€.
Helsingfors: 341 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Rörelseresultat | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 100,0 % | 82,0 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 2,15 | 468,77 | 2,01 | 3613,95 |
| Current ratio | 2,15 | 468,77 | 2,01 | 3613,95 |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 0,5 % | 91,0 % | 27,6 % |
| Balansomslutning | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 313 t€ |
| Kassa och bank | 8 547 € | 7 814 € | 50 t€ | 41 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 29 t€ | 4,1 M€ | 89 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 959 € | 24 t€ | 3,9 M€ | 87 t€ |
| Inkomstskatt | 1 192 € | -6 900 € | -762 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 273 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 561 € | 1,5 M€ | 80 € |
| Kassa och bank | 8 547 € | 7 814 € | 50 t€ | 41 t€ |
| Rörliga aktiva | 8 547 € | 9 376 € | 1,5 M€ | 41 t€ |
| Aktiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 313 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
| Främmande kapital | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
Alla poster i bokslutet (30)
| 30.9.2026 | 30.9.2025 | 30.9.2024 | 30.9.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 821 € | -5 432 € | -143 t€ | -2 294 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 29 t€ | 4,1 M€ | 89 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 5 959 € | 24 t€ | 3,9 M€ | 87 t€ |
| Inkomstskatt | 1 192 € | -6 900 € | -762 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
| Bestående aktiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 273 t€ |
| Fordringar | 0 € | 1 561 € | 1,5 M€ | 80 € |
| Kassa och bank | 8 547 € | 7 814 € | 50 t€ | 41 t€ |
| Rörliga aktiva | 8 547 € | 9 376 € | 1,5 M€ | 41 t€ |
| Aktiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 313 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
| Främmande kapital | 3 981 € | 20 € | 762 t€ | 11 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 311 t€ | 224 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 789 € | 20 € | 20 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 4 767 € | 17 t€ | 3,2 M€ | 87 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 4 € | 0 € | -20 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | – | 0 € | 11 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 9 530 € | 598 € | 4,1 M€ | 89 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 € | -11 t€ | -105 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 250 € | 39 t€ | 1 196 € | 0 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | 0 € | 40 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 192 € | 0 € | 762 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 1 561 € | 1,5 M€ | 80 € |
| Övriga aktier och andelar | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 233 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 1 557 € | 1,5 M€ | 100 € |
| Placeringar | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 2,7 M€ | 273 t€ |
| Passiva | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 4,2 M€ | 313 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Investigent Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7664 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.