Välkky HOIVA Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 155 t€ ja liikevoitto 17 t€; omavaraisuusaste 54,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 17 t€ ja tuloverot 3 480 €.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 155 t€ | 214 t€ | 396 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -27,4 % | -46,0 % | – |
| Käyttökate | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Käyttökate-% | 11,1 % | 3,1 % | 9,7 % |
| Liikevoitto | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,1 % | 3,1 % | 9,6 % |
| Tilikauden tulos | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
| Henkilöstökulut | 121 t€ | 160 t€ | 212 t€ |
| Omavaraisuusaste | 54,1 % | 53,7 % | 38,0 % |
| Quick ratio | 2,18 | 2,16 | 1,55 |
| Current ratio | 2,18 | 2,16 | 1,55 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 9,5 % | 9,2 % | 7,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 85,5 % | 22,2 % | 192,4 % |
| Taseen loppusumma | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Oma pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 1 665 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 155 t€ | 214 t€ | 396 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 169 € | 5 149 € |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -5 381 € | -69 t€ |
| Henkilöstökulut | -121 t€ | -160 t€ | -212 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -331 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -18 t€ | -45 t€ | -82 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 € | -208 € | -268 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 6 340 € | 38 t€ |
| Tuloverot | -2 487 € | -1 294 € | -3 601 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | – | 0 € | 1 856 € |
| Saamiset | 12 t€ | 17 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 1 665 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 32 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Vastaavaa | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 155 t€ | 214 t€ | 396 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 169 € | 5 149 € |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -5 381 € | -69 t€ |
| Henkilöstökulut | -121 t€ | -160 t€ | -212 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | 0 € | -331 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -18 t€ | -45 t€ | -82 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 € | -208 € | -268 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 17 t€ | 6 340 € | 38 t€ |
| Tuloverot | -2 487 € | -1 294 € | -3 601 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
| Pysyvät vastaavat | – | 0 € | 1 856 € |
| Saamiset | 12 t€ | 17 t€ | 43 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 1 665 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 32 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Vastaavaa | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Vieras pääoma | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | – | 0 € | 862 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | 0 € | 994 € |
| Eläkekulut | -15 t€ | -24 t€ | -34 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 951 € | 612 € | 1 597 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 920 € | 0 € | 3 799 € |
| Vastattavaa | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Ennakkomaksut aineettomista hyödykkeistä | – | 0 € | 862 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 11 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 717 € | 17 t€ | 34 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -3 € | -224 € | -270 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | 0 € | 5 456 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 017 € | 3 115 € | 9 868 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 17 t€ | 38 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 5 456 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 0 € | 15 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 633 € | 0 € | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | 0 € | -331 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | 0 € | 994 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -5 381 € | -4 044 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -65 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 16 € | 2 € |
| Muut henkilösivukulut | -2 658 € | -3 550 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | -103 t€ | -133 t€ | -178 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Välkky HOIVA Oy kuuluu toimialaluokassa työvoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta suurempaan puoliskoon (1008 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 12 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.