Välkky HOIVA Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 155 t€ och rörelseresultatet 17 t€; soliditet 54,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 17 t€ och inkomstskatterna 3 480 €.
Tammerfors: 53 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 155 t€ | 214 t€ | 396 t€ |
| Förändring i omsättning | -27,4 % | -46,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,1 % | 3,1 % | 9,7 % |
| Rörelseresultat | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | 3,1 % | 9,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
| Personalkostnader | 121 t€ | 160 t€ | 212 t€ |
| Soliditet | 54,1 % | 53,7 % | 38,0 % |
| Kassalikviditet | 2,18 | 2,16 | 1,55 |
| Current ratio | 2,18 | 2,16 | 1,55 |
| Relativ skuldsättning | 9,5 % | 9,2 % | 7,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 85,5 % | 22,2 % | 192,4 % |
| Balansomslutning | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Eget kapital | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 25 t€ | 1 665 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 155 t€ | 214 t€ | 396 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 3 169 € | 5 149 € |
| Material och tjänster | 0 € | -5 381 € | -69 t€ |
| Personalkostnader | -121 t€ | -160 t€ | -212 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -331 € |
| Övriga rörelsekostnader | -18 t€ | -45 t€ | -82 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | -208 € | -268 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 6 340 € | 38 t€ |
| Inkomstskatt | -2 487 € | -1 294 € | -3 601 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | – | 0 € | 1 856 € |
| Fordringar | 12 t€ | 17 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 25 t€ | 1 665 € |
| Rörliga aktiva | 32 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Aktiva | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Främmande kapital | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 155 t€ | 214 t€ | 396 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 3 169 € | 5 149 € |
| Material och tjänster | 0 € | -5 381 € | -69 t€ |
| Personalkostnader | -121 t€ | -160 t€ | -212 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | 0 € | -331 € |
| Övriga rörelsekostnader | -18 t€ | -45 t€ | -82 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | 6 548 € | 38 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | -208 € | -268 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 6 340 € | 38 t€ |
| Inkomstskatt | -2 487 € | -1 294 € | -3 601 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
| Bestående aktiva | – | 0 € | 1 856 € |
| Fordringar | 12 t€ | 17 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 20 t€ | 25 t€ | 1 665 € |
| Rörliga aktiva | 32 t€ | 42 t€ | 45 t€ |
| Aktiva | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 17 t€ | 23 t€ | 18 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Främmande kapital | 15 t€ | 20 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 633 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 017 € | 3 115 € | 9 868 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 0 € | 15 t€ | -19 t€ |
| Långfristiga fordringar | – | 0 € | 5 456 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 920 € | 0 € | 3 799 € |
| Långfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 5 456 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 951 € | 612 € | 1 597 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 717 € | 17 t€ | 34 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | 0 € | -65 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 15 t€ | 5 046 € | 34 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 12 t€ | 17 t€ | 38 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 € | -224 € | -270 € |
| Materiella tillgångar | – | 0 € | 994 € |
| Löner och arvoden | -103 t€ | -133 t€ | -178 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 862 € |
| Passiva | 32 t€ | 42 t€ | 47 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 € | 16 € | 2 € |
| Övriga lönebikostnader | -2 658 € | -3 550 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | – | 0 € | 994 € |
| Avskrivningar enligt plan | – | 0 € | -331 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -5 381 € | -4 044 € |
| Pensionskostnader | -15 t€ | -24 t€ | -34 t€ |
| Förskottsbetalningar för immateriella tillgångar | – | 0 € | 862 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Välkky HOIVA Oy till den övre halvan inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.