Valvova & Vastaava Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 143 t€ ja liikevoitto 4 988 €; omavaraisuusaste 75,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 621 € ja tuloverot 1 924 €.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 143 t€ | 150 t€ | 122 t€ | 149 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -4,3 % | 22,5 % | -18,0 % | 7,2 % | 14,7 % | – |
| Käyttökate | -12 t€ | 42 t€ | 20 t€ | 29 t€ | 29 t€ | 8 829 € |
| Käyttökate-% | -8,3 % | 28,3 % | 16,6 % | 19,5 % | 20,9 % | 7,3 % |
| Liikevoitto | 4 988 € | 19 t€ | 8 044 € | 16 t€ | 15 t€ | 1 842 € |
| Liikevoitto-% | 3,5 % | 12,5 % | 6,6 % | 10,8 % | 10,6 % | 1,5 % |
| Tilikauden tulos | 1 657 € | 13 t€ | 5 578 € | 11 t€ | 9 898 € | 859 € |
| Henkilöstökulut | -47 t€ | 41 t€ | 31 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 29 t€ |
| Omavaraisuusaste | 75,5 % | 55,8 % | 74,6 % | 86,2 % | 70,0 % | 83,0 % |
| Quick ratio | 2,44 | 4,00 | 4,10 | 2,86 | 2,23 | 3,12 |
| Current ratio | 2,44 | 4,00 | 4,10 | 2,86 | 2,23 | 3,12 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,3 % | 39,1 % | 16,5 % | 6,0 % | 13,6 % | 6,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,3 % | 17,7 % | 9,4 % | 20,3 % | 22,4 % | 2,3 % |
| Taseen loppusumma | 96 t€ | 133 t€ | 80 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 45 t€ |
| Oma pääoma | 72 t€ | 74 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 9 465 € | 5 325 € | 14 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 143 t€ | 150 t€ | 122 t€ | 149 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 3 234 € | -1 469 € | -2 707 € | -5 970 € | -5 148 € | -6 348 € |
| Henkilöstökulut | 47 t€ | -41 t€ | -31 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -24 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -6 987 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 71 t€ | -65 t€ | -68 t€ | -79 t€ | -73 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 988 € | 19 t€ | 8 044 € | 16 t€ | 15 t€ | 1 842 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 667 € | -1 857 € | -542 € | -515 € | -1 365 € | 21 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 320 € | 17 t€ | 7 502 € | 16 t€ | 13 t€ | 1 863 € |
| Tuloverot | 1 663 € | -3 875 € | -1 924 € | -4 399 € | -3 521 € | -1 004 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 657 € | 13 t€ | 5 578 € | 11 t€ | 9 898 € | 859 € |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 51 t€ | 71 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 28 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 9 609 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 9 465 € | 5 325 € | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 45 t€ | 62 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 133 t€ | 80 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 45 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 72 t€ | 74 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4 923 € | 43 t€ | 9 778 € | 0 € | 9 981 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 8 893 € | 8 967 € | 7 622 € |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 59 t€ | 20 t€ | 8 893 € | 19 t€ | 7 622 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 143 t€ | 150 t€ | 122 t€ | 149 t€ | 139 t€ | 121 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 3 234 € | -1 469 € | -2 707 € | -5 970 € | -5 148 € | -6 348 € |
| Henkilöstökulut | 47 t€ | -41 t€ | -31 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -24 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -6 987 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 71 t€ | -65 t€ | -68 t€ | -79 t€ | -73 t€ | -77 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 4 988 € | 19 t€ | 8 044 € | 16 t€ | 15 t€ | 1 842 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 667 € | -1 857 € | -542 € | -515 € | -1 365 € | 21 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 3 320 € | 17 t€ | 7 502 € | 16 t€ | 13 t€ | 1 863 € |
| Tuloverot | 1 663 € | -3 875 € | -1 924 € | -4 399 € | -3 521 € | -1 004 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 1 657 € | 13 t€ | 5 578 € | 11 t€ | 9 898 € | 859 € |
| Pysyvät vastaavat | 51 t€ | 71 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Saamiset | 28 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 9 609 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 9 465 € | 5 325 € | 14 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 45 t€ | 62 t€ | 43 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 24 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 133 t€ | 80 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 45 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 72 t€ | 74 t€ | 59 t€ | 55 t€ | 44 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 4 923 € | 43 t€ | 9 778 € | 0 € | 9 981 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 18 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 8 893 € | 8 967 € | 7 622 € |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 59 t€ | 20 t€ | 8 893 € | 19 t€ | 7 622 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 802 € | 0 € | 0 € | 1 € | 229 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 266 € | 7 974 € | 4 551 € | 4 875 € | 4 223 € | 3 774 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 68 t€ | 58 t€ | 53 t€ | 42 t€ | 32 t€ | 34 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 600 € | 1 520 € | 1 520 € | 1 520 € | 1 520 € | 1 520 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 4 174 € | 7 861 € | 3 183 € | 5 030 € | 11 t€ | 4 880 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 600 € | 1 520 € | 1 520 € | 1 520 € | 1 520 € | 1 520 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 2 279 € | 4 049 € | 2 382 € | 1 109 € | 928 € | 282 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 336 € | 19 t€ | 5 559 € | 585 € | 1 771 € | 279 € |
| Ostot tilikauden aikana | 290 € | -1 469 € | -2 587 € | -2 603 € | -988 € | -911 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 1 657 € | 13 t€ | 3 977 € | 11 t€ | 9 898 € | 859 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 27 t€ | 45 t€ | 30 t€ | 14 t€ | 13 t€ | 8 089 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 667 € | -1 858 € | -562 € | -515 € | -1 367 € | -52 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 51 t€ | 71 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 24 t€ | -21 t€ | -16 t€ | -26 t€ | -24 t€ | -22 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 3 906 € | 3 461 € | 3 485 € | 2 910 € | 3 816 € | 3 566 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 15 t€ | 18 t€ | 21 t€ | 8 829 € | 0 € | 2 700 € |
| Vastattavaa | 96 t€ | 133 t€ | 80 t€ | 64 t€ | 63 t€ | 45 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 1 € | 20 € | 1 € | 2 € | 73 € |
| Muut henkilösivukulut | 8 269 € | -5 111 € | -3 053 € | -2 702 € | -2 371 € | -1 905 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 4 923 € | 43 t€ | 9 778 € | 0 € | 9 981 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 51 t€ | 71 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 43 t€ | 21 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -24 t€ | -12 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -6 987 € |
| Palvelujen ostot | 2 944 € | 0 € | -120 € | -3 368 € | -4 160 € | -5 437 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 10 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Eläkekulut | 14 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -5 831 € | -5 654 € | -5 549 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Valvova & Vastaava Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.