FamilyFactory Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lempäälä, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 44 t€ ja liikevoitto 13 €; omavaraisuusaste -60,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 806 € ja tuloverot 161 €.
Lempäälä: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Pitkajarvi Marine OySiviilikäyttöön tarkoitettujen laivojen ja kelluvien rakenteiden rakentaminen
- ELTO OyLiikkeenjohdon konsultointi
- F&N Management OyMuu mainostoimistojen toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 44 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -23,1 % | -5,0 % | -3,6 % | -4,6 % | -4,8 % | – |
| Käyttökate | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Käyttökate-% | 0,0 % | 1,4 % | 3,9 % | -1,5 % | 4,6 % | -6,0 % |
| Liikevoitto | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Liikevoitto-% | 0,0 % | 1,4 % | 3,9 % | -1,5 % | 4,6 % | -6,0 % |
| Tilikauden tulos | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
| Henkilöstökulut | -22 t€ | 33 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 29 t€ |
| Omavaraisuusaste | -60,2 % | 13,0 % | 23,6 % | -3,1 % | 9,3 % | -10,9 % |
| Quick ratio | 0,62 | 1,15 | 1,15 | 0,47 | 0,81 | 0,54 |
| Current ratio | 0,62 | 1,15 | 1,31 | 0,97 | 1,10 | 0,90 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 8,3 % | 16,8 % | 8,9 % | 12,3 % | 20,2 % | 15,3 % |
| Oman pääoman tuotto | – | -16,0 % | 114,1 % | – | 175,9 % | – |
| Taseen loppusumma | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Oma pääoma | -1 366 € | 1 416 € | 1 642 € | -232 € | 1 348 € | -1 023 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 957 € | 2 507 € | 1 021 € | 3 583 € | 7 100 € | 5 617 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 44 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 3 516 € | -4 371 € | -8 410 € | -20 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -19 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 391 € | -863 € | -672 € | -331 € | -143 € | -37 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -378 € | -65 € | 1 648 € | -1 284 € | 2 849 € | -4 134 € |
| Tuloverot | 2 405 € | -161 € | 227 € | -296 € | -478 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 850 € | 3 800 € | 3 800 € | 3 800 € |
| Saamiset | 314 € | 8 403 € | 5 084 € | 0 € | 3 560 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 957 € | 2 507 € | 1 021 € | 3 583 € | 7 100 € | 5 617 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Vastaavaa | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -1 366 € | 1 416 € | 1 642 € | -232 € | 1 348 € | -1 023 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
| Vieras pääoma | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 44 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 3 516 € | -4 371 € | -8 410 € | -20 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -29 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 18 t€ | -19 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 391 € | -863 € | -672 € | -331 € | -143 € | -37 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -378 € | -65 € | 1 648 € | -1 284 € | 2 849 € | -4 134 € |
| Tuloverot | 2 405 € | -161 € | 227 € | -296 € | -478 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
| Vaihto-omaisuus | – | 0 € | 850 € | 3 800 € | 3 800 € | 3 800 € |
| Saamiset | 314 € | 8 403 € | 5 084 € | 0 € | 3 560 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 957 € | 2 507 € | 1 021 € | 3 583 € | 7 100 € | 5 617 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Vastaavaa | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -1 366 € | 1 416 € | 1 642 € | -232 € | 1 348 € | -1 023 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
| Vieras pääoma | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
| Palvelujen ostot | 125 € | -72 € | 0 € | -393 € | -2 276 € | -3 731 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -1 084 € | -858 € | -2 732 € | -1 152 € | -3 523 € | 612 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 531 € | 8 121 € | 3 532 € | 5 099 € | 12 t€ | 8 280 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | – | – | 289 € | 0 € |
| Valmiit tuotteet | – | 0 € | 850 € | 3 800 € | 3 800 € | 3 800 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 99 € | 1 212 € | 997 € | 2 516 € | 1 311 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 3 391 € | -3 448 € | -5 460 € | -20 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 20 t€ | -29 t€ | -24 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 314 € | 1 623 € | 5 084 € | 0 € | 3 271 € | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 0 € | -850 € | -2 950 € | 0 € | 0 € | -1 170 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 391 € | -863 € | -672 € | -331 € | -143 € | -37 € |
| Muut henkilösivukulut | 649 € | -700 € | -527 € | -871 € | -194 € | -324 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 € | 161 € | 784 € | 0 € | 0 € | 2 160 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 314 € | 8 403 € | 5 084 € | 0 € | 3 560 € | 0 € |
| Eläkekulut | 1 628 € | -3 279 € | -2 372 € | -4 416 € | -2 605 € | -3 346 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 6 780 € | 0 € | – | – | – |
| Vastattavaa | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna FamilyFactory Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muiden vaatteiden ja asusteiden valmistus pienempään puoliskoon (59 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 5 974 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.