FamilyFactory Oy är ett aktiebolag med hemort i Lempäälä, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 44 t€ och rörelseresultatet 13 €; soliditet -60,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 806 € och inkomstskatterna 161 €.
Lempäälä: 5 nya företag på 30 dagar
- Pitkajarvi Marine OySiviilikäyttöön tarkoitettujen laivojen ja kelluvien rakenteiden rakentaminen
- ELTO OyLiikkeenjohdon konsultointi
- F&N Management OyMuu mainostoimistojen toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 44 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Förändring i omsättning | -23,1 % | -5,0 % | -3,6 % | -4,6 % | -4,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Rörelsebidrag % | 0,0 % | 1,4 % | 3,9 % | -1,5 % | 4,6 % | -6,0 % |
| Rörelseresultat | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Rörelsemarginal | 0,0 % | 1,4 % | 3,9 % | -1,5 % | 4,6 % | -6,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
| Personalkostnader | -22 t€ | 33 t€ | 27 t€ | 18 t€ | 15 t€ | 29 t€ |
| Soliditet | -60,2 % | 13,0 % | 23,6 % | -3,1 % | 9,3 % | -10,9 % |
| Kassalikviditet | 0,62 | 1,15 | 1,15 | 0,47 | 0,81 | 0,54 |
| Current ratio | 0,62 | 1,15 | 1,31 | 0,97 | 1,10 | 0,90 |
| Relativ skuldsättning | 8,3 % | 16,8 % | 8,9 % | 12,3 % | 20,2 % | 15,3 % |
| Avkastning på eget kapital | – | -16,0 % | 114,1 % | – | 175,9 % | – |
| Balansomslutning | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Eget kapital | -1 366 € | 1 416 € | 1 642 € | -232 € | 1 348 € | -1 023 € |
| Kassa och bank | 1 957 € | 2 507 € | 1 021 € | 3 583 € | 7 100 € | 5 617 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 44 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Material och tjänster | 3 516 € | -4 371 € | -8 410 € | -20 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -19 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 391 € | -863 € | -672 € | -331 € | -143 € | -37 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -378 € | -65 € | 1 648 € | -1 284 € | 2 849 € | -4 134 € |
| Inkomstskatt | 2 405 € | -161 € | 227 € | -296 € | -478 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 850 € | 3 800 € | 3 800 € | 3 800 € |
| Fordringar | 314 € | 8 403 € | 5 084 € | 0 € | 3 560 € | 0 € |
| Kassa och bank | 1 957 € | 2 507 € | 1 021 € | 3 583 € | 7 100 € | 5 617 € |
| Rörliga aktiva | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Aktiva | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -1 366 € | 1 416 € | 1 642 € | -232 € | 1 348 € | -1 023 € |
| Korfristigt främmande kapital | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
| Främmande kapital | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 44 t€ | 57 t€ | 60 t€ | 62 t€ | 65 t€ | 68 t€ |
| Material och tjänster | 3 516 € | -4 371 € | -8 410 € | -20 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -18 t€ | -15 t€ | -29 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 18 t€ | -19 t€ | -22 t€ | -24 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 € | 798 € | 2 320 € | -953 € | 2 992 € | -4 098 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 391 € | -863 € | -672 € | -331 € | -143 € | -37 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -378 € | -65 € | 1 648 € | -1 284 € | 2 849 € | -4 134 € |
| Inkomstskatt | 2 405 € | -161 € | 227 € | -296 € | -478 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
| Omsättningstillgångar | – | 0 € | 850 € | 3 800 € | 3 800 € | 3 800 € |
| Fordringar | 314 € | 8 403 € | 5 084 € | 0 € | 3 560 € | 0 € |
| Kassa och bank | 1 957 € | 2 507 € | 1 021 € | 3 583 € | 7 100 € | 5 617 € |
| Rörliga aktiva | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Aktiva | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -1 366 € | 1 416 € | 1 642 € | -232 € | 1 348 € | -1 023 € |
| Korfristigt främmande kapital | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
| Främmande kapital | 3 637 € | 9 494 € | 5 313 € | 7 615 € | 13 t€ | 10 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 99 € | 1 212 € | 997 € | 2 516 € | 1 311 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 6 780 € | 0 € | – | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -1 084 € | -858 € | -2 732 € | -1 152 € | -3 523 € | 612 € |
| Passiva | 2 271 € | 11 t€ | 6 955 € | 7 383 € | 14 t€ | 9 417 € |
| Kortfristiga fordringar | 314 € | 8 403 € | 5 084 € | 0 € | 3 560 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 € | 161 € | 784 € | 0 € | 0 € | 2 160 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 3 391 € | -3 448 € | -5 460 € | -20 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 314 € | 1 623 € | 5 084 € | 0 € | 3 271 € | 0 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -850 € | -2 950 € | 0 € | 0 € | -1 170 € |
| Pensionskostnader | 1 628 € | -3 279 € | -2 372 € | -4 416 € | -2 605 € | -3 346 € |
| Köp av tjänster | 125 € | -72 € | 0 € | -393 € | -2 276 € | -3 731 € |
| Färdiga produkter | – | 0 € | 850 € | 3 800 € | 3 800 € | 3 800 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 531 € | 8 121 € | 3 532 € | 5 099 € | 12 t€ | 8 280 € |
| Övriga lönebikostnader | 649 € | -700 € | -527 € | -871 € | -194 € | -324 € |
| Löner och arvoden | 20 t€ | -29 t€ | -24 t€ | -13 t€ | -13 t€ | -25 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | – | 289 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 783 € | -226 € | 1 875 € | -1 580 € | 2 371 € | -4 134 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 391 € | -863 € | -672 € | -331 € | -143 € | -37 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör FamilyFactory Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tillverkning av diverse övriga beklädnadsvaror och tillbehör (59 företag med beskattningsbar inkomst; median 5 974 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.