Edvemil Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 377 t€ ja liikevoitto 57 t€; omavaraisuusaste 56,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 148 t€ ja tuloverot 30 t€.
Helsinki: 311 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 377 t€ | 349 t€ | 299 t€ | 292 t€ | 218 t€ | 211 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 8,0 % | 16,8 % | 2,4 % | 33,7 % | 3,5 % | – |
| Käyttökate | -2 652 € | 149 t€ | 156 t€ | 185 t€ | 94 t€ | 89 t€ |
| Käyttökate-% | -0,7 % | 42,8 % | 52,0 % | 63,5 % | 42,8 % | 42,0 % |
| Liikevoitto | 57 t€ | 120 t€ | 129 t€ | 170 t€ | 74 t€ | 88 t€ |
| Liikevoitto-% | 15,0 % | 34,4 % | 43,2 % | 58,3 % | 33,6 % | 41,8 % |
| Tilikauden tulos | 69 t€ | 112 t€ | 97 t€ | 130 t€ | 53 t€ | 69 t€ |
| Henkilöstökulut | -171 t€ | 127 t€ | 96 t€ | 82 t€ | 93 t€ | 84 t€ |
| Omavaraisuusaste | 56,8 % | 59,8 % | 55,3 % | 47,5 % | 32,8 % | 54,8 % |
| Quick ratio | 3,48 | 5,84 | 3,26 | 2,92 | 2,73 | 4,87 |
| Current ratio | 3,48 | 5,84 | 3,26 | 2,92 | 2,73 | 4,87 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 94,0 % | 83,1 % | 93,7 % | 102,9 % | 144,3 % | 42,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,8 % | 26,0 % | 27,8 % | 47,8 % | 34,4 % | 62,7 % |
| Taseen loppusumma | 820 t€ | 722 t€ | 627 t€ | 573 t€ | 469 t€ | 200 t€ |
| Oma pääoma | 466 t€ | 432 t€ | 347 t€ | 272 t€ | 154 t€ | 110 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 263 t€ | 331 t€ | 140 t€ | 181 t€ | 101 t€ | 89 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 377 t€ | 349 t€ | 299 t€ | 292 t€ | 218 t€ | 211 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 66 t€ | 50 t€ | 52 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 565 € | -2 643 € | -1 353 € | -1 178 € | 0 € | -8 300 € |
| Henkilöstökulut | 171 t€ | -127 t€ | -96 t€ | -82 t€ | -93 t€ | -84 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 59 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -510 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 156 t€ | -119 t€ | -98 t€ | -79 t€ | -76 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | 120 t€ | 129 t€ | 170 t€ | 74 t€ | 88 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -35 t€ | 22 t€ | -8 387 € | -7 556 € | -6 936 € | -2 056 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 92 t€ | 142 t€ | 121 t€ | 163 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -33 t€ | -14 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 69 t€ | 112 t€ | 97 t€ | 130 t€ | 53 t€ | 69 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 546 t€ | 390 t€ | 483 t€ | 388 t€ | 368 t€ | 104 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 894 € | 3 733 € | 3 951 € | 578 € | 7 339 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 263 t€ | 331 t€ | 140 t€ | 181 t€ | 101 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 275 t€ | 332 t€ | 144 t€ | 184 t€ | 101 t€ | 96 t€ |
| Vastaavaa | 820 t€ | 722 t€ | 627 t€ | 573 t€ | 469 t€ | 200 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 466 t€ | 432 t€ | 347 t€ | 272 t€ | 154 t€ | 110 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 276 t€ | 233 t€ | 236 t€ | 237 t€ | 278 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 57 t€ | 44 t€ | 63 t€ | 37 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 354 t€ | 290 t€ | 280 t€ | 300 t€ | 315 t€ | 90 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 377 t€ | 349 t€ | 299 t€ | 292 t€ | 218 t€ | 211 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 66 t€ | 50 t€ | 52 t€ | 55 t€ | 45 t€ | 12 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 565 € | -2 643 € | -1 353 € | -1 178 € | 0 € | -8 300 € |
| Henkilöstökulut | 171 t€ | -127 t€ | -96 t€ | -82 t€ | -93 t€ | -84 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 59 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -510 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 156 t€ | -119 t€ | -98 t€ | -79 t€ | -76 t€ | -42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | 120 t€ | 129 t€ | 170 t€ | 74 t€ | 88 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -35 t€ | 22 t€ | -8 387 € | -7 556 € | -6 936 € | -2 056 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 92 t€ | 142 t€ | 121 t€ | 163 t€ | 67 t€ | 86 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -33 t€ | -14 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 69 t€ | 112 t€ | 97 t€ | 130 t€ | 53 t€ | 69 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 546 t€ | 390 t€ | 483 t€ | 388 t€ | 368 t€ | 104 t€ |
| Saamiset | 12 t€ | 894 € | 3 733 € | 3 951 € | 578 € | 7 339 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 263 t€ | 331 t€ | 140 t€ | 181 t€ | 101 t€ | 89 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 275 t€ | 332 t€ | 144 t€ | 184 t€ | 101 t€ | 96 t€ |
| Vastaavaa | 820 t€ | 722 t€ | 627 t€ | 573 t€ | 469 t€ | 200 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 466 t€ | 432 t€ | 347 t€ | 272 t€ | 154 t€ | 110 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 276 t€ | 233 t€ | 236 t€ | 237 t€ | 278 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 79 t€ | 57 t€ | 44 t€ | 63 t€ | 37 t€ | 20 t€ |
| Vieras pääoma | 354 t€ | 290 t€ | 280 t€ | 300 t€ | 315 t€ | 90 t€ |
| Sijoitukset | 341 t€ | 303 t€ | 405 t€ | 343 t€ | 308 t€ | 102 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 400 € | 0 € | 0 € | 2 122 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 13 t€ | 9 469 € | 4 750 € | 5 899 € | 2 673 € | 4 476 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 395 t€ | 317 t€ | 248 t€ | 140 t€ | 99 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 9 269 € | 894 € | 3 733 € | 1 829 € | 451 € | 7 339 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -4 082 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 16 t€ | 2 701 € | 6 040 € | 5 419 € | 5 311 € | 3 358 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | – | 0 € | 127 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -189 € | -1 178 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 69 t€ | 112 t€ | 97 t€ | 130 t€ | 53 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 12 t€ | 894 € | 3 733 € | 3 951 € | 578 € | 7 339 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 38 t€ | -34 t€ | -19 t€ | -7 556 € | -6 936 € | -2 056 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 205 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 45 t€ | 60 t€ | 1 529 € |
| Palkat ja palkkiot | 147 t€ | -113 t€ | -86 t€ | -72 t€ | -84 t€ | -78 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 13 t€ | 7 240 € | 21 t€ | 7 454 € | 4 804 € |
| Vastattavaa | 820 t€ | 722 t€ | 627 t€ | 573 t€ | 469 t€ | 200 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 39 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 90 t€ | 60 t€ | 11 t€ | 0 € | – | – |
| Muut henkilösivukulut | 7 162 € | -3 071 € | -3 033 € | -1 543 € | -2 337 € | -1 582 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 231 t€ | 228 t€ | 233 t€ | 234 t€ | 273 t€ | 68 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 27 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Koneet ja kalusto | 178 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 45 t€ | 60 t€ | 1 529 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 18 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 59 t€ | -29 t€ | -26 t€ | -15 t€ | -20 t€ | -510 € |
| Palvelujen ostot | 565 € | -2 643 € | -1 164 € | 0 € | 0 € | -8 300 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 37 t€ | 32 t€ | 26 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 7 155 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 341 t€ | 303 t€ | 405 t€ | 343 t€ | 308 t€ | 102 t€ |
| Eläkekulut | 16 t€ | -12 t€ | -6 863 € | -8 637 € | -6 274 € | -4 335 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 5 155 € | 4 670 € | 2 800 € | 3 450 € | 5 030 € | 2 730 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Edvemil Oy kuuluu toimialaluokassa vakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta ylimpään 10 %:iin (636 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 8,4-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.