HE-LO Kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 41 t€ ja liikevoitto 7 926 €; omavaraisuusaste 5,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 23 t€ ja tuloverot 4 672 €.
Lahti: 15 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 41 t€ | 48 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | -15,2 % | 300,0 % | – | – |
| Käyttökate | -14 t€ | 46 t€ | 9 845 € | 0 € |
| Käyttökate-% | -35,5 % | 95,8 % | 82,0 % | – |
| Liikevoitto | 7 926 € | 23 t€ | 6 581 € | 0 € |
| Liikevoitto-% | 19,5 % | 48,7 % | 54,8 % | – |
| Tilikauden tulos | 6 329 € | 19 t€ | 2 120 € | 0 € |
| Omavaraisuusaste | 5,3 % | 3,5 % | -1,5 % | – |
| Quick ratio | 0,75 | 4,65 | 2,24 | – |
| Current ratio | 0,75 | 4,65 | 2,24 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 841,8 % | 740,3 % | 3152,4 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 32,8 % | 144,1 % | – | – |
| Taseen loppusumma | 362 t€ | 368 t€ | 373 t€ | 0 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 13 t€ | -5 716 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 0 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 41 t€ | 48 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 038 € | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | -23 t€ | -3 264 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -4 051 € | -2 155 € | 0 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 926 € | 23 t€ | 6 581 € | 0 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 € | -24 € | -4 461 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 914 € | 23 t€ | 2 120 € | 0 € |
| Tuloverot | 1 584 € | -4 671 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 329 € | 19 t€ | 2 120 € | 0 € |
Tase
| 31.10.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 333 t€ | 336 t€ | 359 t€ | 0 € |
| Saamiset | 4 366 € | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 29 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Vastaavaa | 362 t€ | 368 t€ | 373 t€ | 0 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 0 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 13 t€ | -5 716 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 304 t€ | 348 t€ | 372 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 38 t€ | 6 862 € | 6 076 € | 0 € |
| Vieras pääoma | 343 t€ | 355 t€ | 378 t€ | 0 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.10.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 41 t€ | 48 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 2 038 € | 0 € | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 22 t€ | -23 t€ | -3 264 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -4 051 € | -2 155 € | 0 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 7 926 € | 23 t€ | 6 581 € | 0 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 12 € | -24 € | -4 461 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 7 914 € | 23 t€ | 2 120 € | 0 € |
| Tuloverot | 1 584 € | -4 671 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | 6 329 € | 19 t€ | 2 120 € | 0 € |
| Pysyvät vastaavat | 333 t€ | 336 t€ | 359 t€ | 0 € |
| Saamiset | 4 366 € | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 25 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 29 t€ | 32 t€ | 14 t€ | 0 € |
| Vastaavaa | 362 t€ | 368 t€ | 373 t€ | 0 € |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 0 € |
| Oma pääoma | 19 t€ | 13 t€ | -5 716 € | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 304 t€ | 348 t€ | 372 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 38 t€ | 6 862 € | 6 076 € | 0 € |
| Vieras pääoma | 343 t€ | 355 t€ | 378 t€ | 0 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 297 t€ | 300 t€ | 323 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 366 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 25 t€ | 1 956 € | 1 877 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 10 t€ | -8 216 € | -10 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 12 t€ | 235 € | 4 199 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 6 329 € | 19 t€ | 2 120 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 12 € | -24 € | -4 461 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 4 366 € | 0 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 333 t€ | 336 t€ | 359 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 583 € | 4 671 € | 0 € | – |
| Vastattavaa | 362 t€ | 368 t€ | 373 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 22 t€ | -23 t€ | -3 264 € | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Pitkäaikaiset muut velat | 304 t€ | 348 t€ | 372 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna HE-LO Kiinteistöt Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.