Tampereen Erikoislääkärit Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 132 t€ ja liikevoitto 91 t€; omavaraisuusaste 95,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 138 t€ ja tuloverot 28 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 132 t€ | 166 t€ | 219 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -20,2 % | -24,2 % | – |
| Käyttökate | 90 t€ | 115 t€ | 143 t€ |
| Käyttökate-% | 68,3 % | 69,3 % | 65,5 % |
| Liikevoitto | 91 t€ | 114 t€ | 141 t€ |
| Liikevoitto-% | 68,8 % | 68,9 % | 64,3 % |
| Tilikauden tulos | 85 t€ | 93 t€ | 111 t€ |
| Henkilöstökulut | -8 806 € | 15 t€ | 31 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,6 % | 92,3 % | 92,8 % |
| Quick ratio | 22,59 | 12,89 | 13,83 |
| Current ratio | 22,59 | 12,89 | 13,83 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 17,7 % | 23,2 % | 14,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,7 % | 20,3 % | 27,9 % |
| Taseen loppusumma | 530 t€ | 498 t€ | 429 t€ |
| Oma pääoma | 507 t€ | 459 t€ | 398 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 198 t€ | 210 t€ | 154 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 132 t€ | 166 t€ | 219 t€ |
| Henkilöstökulut | 8 806 € | -15 t€ | -31 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 697 € | -697 € | -2 579 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | -36 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 91 t€ | 114 t€ | 141 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -14 t€ | 6 599 € | 210 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 105 t€ | 121 t€ | 141 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 93 t€ | 111 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1 394 € | 2 091 € | 2 788 € |
| Saamiset | 9 727 € | 9 982 € | 9 662 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 198 t€ | 210 t€ | 154 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 529 t€ | 495 t€ | 426 t€ |
| Vastaavaa | 530 t€ | 498 t€ | 429 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 507 t€ | 459 t€ | 398 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 132 t€ | 166 t€ | 219 t€ |
| Henkilöstökulut | 8 806 € | -15 t€ | -31 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 697 € | -697 € | -2 579 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 32 t€ | -36 t€ | -45 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 91 t€ | 114 t€ | 141 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -14 t€ | 6 599 € | 210 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 105 t€ | 121 t€ | 141 t€ |
| Tuloverot | 20 t€ | -28 t€ | -30 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 93 t€ | 111 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1 394 € | 2 091 € | 2 788 € |
| Saamiset | 9 727 € | 9 982 € | 9 662 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 198 t€ | 210 t€ | 154 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 529 t€ | 495 t€ | 426 t€ |
| Vastaavaa | 530 t€ | 498 t€ | 429 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 507 t€ | 459 t€ | 398 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 23 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Vieras pääoma | 23 t€ | 38 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 14 € | 0 € | 16 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 € | 1 485 € | 5 781 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 420 t€ | 363 t€ | 284 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | -3 851 € | -17 t€ | -7 577 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 345 € | 265 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 150 € | 506 € | 313 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 8 368 € | 9 717 € | 9 645 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 85 t€ | 93 t€ | 111 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 9 727 € | 9 982 € | 9 662 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 330 € | -216 € | -117 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 1 394 € | 2 091 € | 2 788 € |
| Palkat ja palkkiot | 2 189 € | -8 645 € | -26 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 22 t€ | 36 t€ | 25 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 321 t€ | 276 t€ | 262 t€ |
| Vastattavaa | 530 t€ | 498 t€ | 429 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 10 t€ | 24 t€ | 7 904 € |
| Muut henkilösivukulut | 107 € | -100 € | -398 € |
| Koneet ja kalusto | 1 394 € | 2 091 € | 2 788 € |
| Rahoitusarvopaperit | 321 t€ | 276 t€ | 262 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 697 € | -697 € | -2 579 € |
| Eläkekulut | 6 510 € | -6 372 € | -4 456 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tampereen Erikoislääkärit Oy kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut suurempaan puoliskoon (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.