Autotalo Mattinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Turku, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 366 t€ ja liikevoitto 165 t€; omavaraisuusaste 73,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 107 t€ ja tuloverot 22 t€.
Turku: 48 uutta yritystä 30 päivässä
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 366 t€ | 522 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -29,9 % | – |
| Käyttökate | 27 t€ | -12 t€ |
| Käyttökate-% | 7,5 % | -2,3 % |
| Liikevoitto | 165 t€ | 150 t€ |
| Liikevoitto-% | 45,1 % | 28,8 % |
| Tilikauden tulos | 114 t€ | 85 t€ |
| Omavaraisuusaste | 73,7 % | 60,4 % |
| Quick ratio | 1,56 | 4,91 |
| Current ratio | 1,56 | 4,91 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 130,9 % | 154,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 8,5 % | 6,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 65 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 366 t€ | 522 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 906 € | 153 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 138 t€ | 163 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | 56 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 165 t€ | 150 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 22 t€ | 44 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 143 t€ | 106 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 114 t€ | 85 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 126 € | 4 870 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 70 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 100 t€ | 100 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 462 t€ | 790 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 479 t€ | 804 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 366 t€ | 522 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 906 € | 153 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 138 t€ | 163 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 62 t€ | 56 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 165 t€ | 150 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 22 t€ | 44 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 143 t€ | 106 t€ |
| Tuloverot | 29 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 114 t€ | 85 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 126 € | 4 870 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 65 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 27 t€ | 70 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 100 t€ | 100 t€ |
| Oma pääoma | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 462 t€ | 790 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 14 t€ |
| Vieras pääoma | 479 t€ | 804 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 114 t€ | 85 t€ |
| Koneet ja kalusto | 22 t€ | 60 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 75 € | 163 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 4 870 € |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 9 620 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 t€ | 44 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 7 669 € | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 126 € | 4 870 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 126 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 138 t€ | 163 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Palvelujen ostot | 906 € | 2 612 € |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 145 t€ | 145 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 462 t€ | 790 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | 150 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 54 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Autotalo Mattinen Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 4,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.