Autotalo Mattinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 366 t€ och rörelseresultatet 165 t€; soliditet 73,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 107 t€ och inkomstskatterna 22 t€.
Åbo: 48 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 366 t€ | 522 t€ |
| Förändring i omsättning | -29,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 27 t€ | -12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,5 % | -2,3 % |
| Rörelseresultat | 165 t€ | 150 t€ |
| Rörelsemarginal | 45,1 % | 28,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 114 t€ | 85 t€ |
| Soliditet | 73,7 % | 60,4 % |
| Kassalikviditet | 1,56 | 4,91 |
| Current ratio | 1,56 | 4,91 |
| Relativ skuldsättning | 130,9 % | 154,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,5 % | 6,9 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 366 t€ | 522 t€ |
| Material och tjänster | 906 € | 153 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 138 t€ | 163 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | 56 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 165 t€ | 150 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | 44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 143 t€ | 106 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 114 t€ | 85 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 126 € | 4 870 € |
| Kassa och bank | 27 t€ | 65 t€ |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 100 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 462 t€ | 790 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 479 t€ | 804 t€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 366 t€ | 522 t€ |
| Material och tjänster | 906 € | 153 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 138 t€ | 163 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 62 t€ | 56 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 165 t€ | 150 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | 44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 143 t€ | 106 t€ |
| Inkomstskatt | 29 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 114 t€ | 85 t€ |
| Bestående aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 126 € | 4 870 € |
| Kassa och bank | 27 t€ | 65 t€ |
| Rörliga aktiva | 27 t€ | 70 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 100 t€ | 100 t€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 462 t€ | 790 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 17 t€ | 14 t€ |
| Främmande kapital | 479 t€ | 804 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,6 M€ | 1,8 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 114 t€ | 85 t€ |
| Maskiner och inventarier | 22 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 75 € | 163 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 4 870 € |
| Passiva | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 620 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 669 € | 14 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 126 € | 4 870 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 126 € | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 138 t€ | 163 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,8 M€ | 2,0 M€ |
| Köp av tjänster | 906 € | 2 612 € |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 145 t€ | 145 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 462 t€ | 790 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | 150 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 54 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Autotalo Mattinen Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.