HAADEX OY on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 15 t€ ja liikevoitto 6 166 €; omavaraisuusaste 99,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 481 € ja tuloverot 496 €.
Kuopio: 22 uutta yritystä 30 päivässä
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 3,3 M€ | 8,1 M€ | 9,3 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -99,6 % | -58,6 % | -13,2 % | – |
| Käyttökate | 6 166 € | 64 t€ | 147 t€ | 195 t€ |
| Käyttökate-% | 41,9 % | 1,9 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Liikevoitto | 6 166 € | 54 t€ | 134 t€ | 180 t€ |
| Liikevoitto-% | 41,9 % | 1,6 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Tilikauden tulos | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 594 t€ | 575 t€ |
| Omavaraisuusaste | 99,9 % | 60,9 % | 31,0 % | 40,8 % |
| Quick ratio | 1319,27 | 2,51 | 1,42 | 1,36 |
| Current ratio | 1319,27 | 2,51 | 1,46 | 1,69 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,3 % | 19,7 % | 29,3 % | 15,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -0,5 % | 1,9 % | 8,4 % | 12,8 % |
| Taseen loppusumma | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 996 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 466 € | 1 899 € | 41 t€ | 7 802 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 3,3 M€ | 8,1 M€ | 9,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 474 € | 85 t€ | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -3,3 M€ | -6,5 M€ | -7,6 M€ |
| Henkilöstökulut | – | – | -594 t€ | -575 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -9 439 € | -13 t€ | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -9 028 € | -109 t€ | -855 t€ | -968 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 166 € | 54 t€ | 134 t€ | 180 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 540 € | 24 t€ | 110 t€ | 161 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -4 804 € | -21 t€ | -33 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | – | 111 t€ | 466 t€ |
| Saamiset | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 1,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 466 € | 1 899 € | 41 t€ | 7 802 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 996 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 50 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 774 € | 659 t€ | 2,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 774 € | 659 t€ | 2,4 M€ | 1,4 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 3,3 M€ | 8,1 M€ | 9,3 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 474 € | 85 t€ | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -3,3 M€ | -6,5 M€ | -7,6 M€ |
| Henkilöstökulut | – | – | -594 t€ | -575 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 0 € | -9 439 € | -13 t€ | -16 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -9 028 € | -109 t€ | -855 t€ | -968 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 6 166 € | 54 t€ | 134 t€ | 180 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -12 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -5 540 € | 24 t€ | 110 t€ | 161 t€ |
| Tuloverot | 0 € | -4 804 € | -21 t€ | -33 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Vaihto-omaisuus | – | – | 111 t€ | 466 t€ |
| Saamiset | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 1,9 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 8 466 € | 1 899 € | 41 t€ | 7 802 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Vastaavaa | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 996 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | – | 50 t€ | 27 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 774 € | 659 t€ | 2,3 M€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 774 € | 659 t€ | 2,4 M€ | 1,4 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 85 € | 396 t€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 28 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 0 € | -9 439 € | -13 t€ | -16 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 988 t€ | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,0 M€ | 987 t€ | 954 t€ | 848 t€ |
| Vastattavaa | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 336 € | 49 € | 65 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 1,9 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 3 302 € | 94 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 25 t€ | 25 t€ | 0 € | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 689 € | 0 € | 727 t€ | 220 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -3,2 M€ | -5,5 M€ | -6,9 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | – | 537 t€ | 354 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | – | – | -354 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | – | – | -86 t€ | -84 t€ |
| Palvelujen ostot | 0 € | -18 t€ | -658 t€ | -625 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 50 t€ | 27 t€ |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Valmiit tuotteet | – | – | 0 € | 305 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 260 t€ | 6 512 € | 12 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Muut henkilösivukulut | – | – | -1 000 € | -23 t€ |
| Palkat ja palkkiot | – | – | -507 t€ | -467 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 111 € | 0 € | 147 t€ | 197 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | – | – | 111 t€ | 161 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -12 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna HAADEX OY kuuluu toimialaluokassa puun sahaus ja höyläys pienempään puoliskoon (165 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 29 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.