HAADEX OY är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 15 t€ och rörelseresultatet 6 166 €; soliditet 99,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 481 € och inkomstskatterna 496 €.
Kuopio: 23 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 3,3 M€ | 8,1 M€ | 9,3 M€ |
| Förändring i omsättning | -99,6 % | -58,6 % | -13,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 166 € | 64 t€ | 147 t€ | 195 t€ |
| Rörelsebidrag % | 41,9 % | 1,9 % | 1,8 % | 2,1 % |
| Rörelseresultat | 6 166 € | 54 t€ | 134 t€ | 180 t€ |
| Rörelsemarginal | 41,9 % | 1,6 % | 1,7 % | 1,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 594 t€ | 575 t€ |
| Soliditet | 99,9 % | 60,9 % | 31,0 % | 40,8 % |
| Kassalikviditet | 1319,27 | 2,51 | 1,42 | 1,36 |
| Current ratio | 1319,27 | 2,51 | 1,46 | 1,69 |
| Relativ skuldsättning | 5,3 % | 19,7 % | 29,3 % | 15,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 % | 1,9 % | 8,4 % | 12,8 % |
| Balansomslutning | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 996 t€ |
| Kassa och bank | 8 466 € | 1 899 € | 41 t€ | 7 802 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 3,3 M€ | 8,1 M€ | 9,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 474 € | 85 t€ | – | – |
| Material och tjänster | 0 € | -3,3 M€ | -6,5 M€ | -7,6 M€ |
| Personalkostnader | – | – | -594 t€ | -575 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -9 439 € | -13 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -9 028 € | -109 t€ | -855 t€ | -968 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 166 € | 54 t€ | 134 t€ | 180 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 540 € | 24 t€ | 110 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -4 804 € | -21 t€ | -33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | 111 t€ | 466 t€ |
| Fordringar | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 1,9 M€ |
| Kassa och bank | 8 466 € | 1 899 € | 41 t€ | 7 802 € |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 996 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 50 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 774 € | 659 t€ | 2,3 M€ | 1,4 M€ |
| Främmande kapital | 774 € | 659 t€ | 2,4 M€ | 1,4 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 15 t€ | 3,3 M€ | 8,1 M€ | 9,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 474 € | 85 t€ | – | – |
| Material och tjänster | 0 € | -3,3 M€ | -6,5 M€ | -7,6 M€ |
| Personalkostnader | – | – | -594 t€ | -575 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -9 439 € | -13 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -9 028 € | -109 t€ | -855 t€ | -968 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 6 166 € | 54 t€ | 134 t€ | 180 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 540 € | 24 t€ | 110 t€ | 161 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -4 804 € | -21 t€ | -33 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
| Bestående aktiva | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | 111 t€ | 466 t€ |
| Fordringar | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 1,9 M€ |
| Kassa och bank | 8 466 € | 1 899 € | 41 t€ | 7 802 € |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Aktiva | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 996 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 50 t€ | 27 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 774 € | 659 t€ | 2,3 M€ | 1,4 M€ |
| Främmande kapital | 774 € | 659 t€ | 2,4 M€ | 1,4 M€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 988 t€ | 1,6 M€ | 2,5 M€ | 1,4 M€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 50 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 25 t€ | 25 t€ | 0 € | 21 t€ |
| Material och förnödenheter | – | – | 111 t€ | 161 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | -354 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -18 t€ | -658 t€ | -625 t€ |
| Pensionskostnader | – | – | -86 t€ | -84 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 85 € | 396 t€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ |
| Färdiga produkter | – | – | 0 € | 305 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,2 M€ | 1,9 M€ |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 689 € | 0 € | 727 t€ | 220 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 28 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 0 € | 260 t€ | 6 512 € | 12 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,0 M€ | 987 t€ | 954 t€ | 848 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 3 302 € | 94 t€ | 34 t€ |
| Löner och arvoden | – | – | -507 t€ | -467 t€ |
| Passiva | 1,0 M€ | 1,7 M€ | 3,4 M€ | 2,4 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 540 € | 19 t€ | 89 t€ | 128 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -3,2 M€ | -5,5 M€ | -6,9 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -9 439 € | -13 t€ | -16 t€ |
| Materiella tillgångar | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Övriga lönebikostnader | – | – | -1 000 € | -23 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | – | 537 t€ | 354 t€ |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 28 t€ | 38 t€ | 47 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 336 € | 49 € | 65 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 111 € | 0 € | 147 t€ | 197 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -12 t€ | -30 t€ | -24 t€ | -19 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör HAADEX OY till den nedre halvan inom näringsgrenen sågning och hyvling av trä (165 företag med beskattningsbar inkomst; median 29 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.