Fastighets Ab Lövlind on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kokkola, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 31 t€ ja liikevoitto 13 t€; omavaraisuusaste 98,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 13 t€ ja tuloverot 2 508 €.
Kokkola: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- SJ Monipalvelu OyKotieläintaloutta palveleva toiminta
- CMO Studio OyLiikkeenjohdon konsultointi
- Nordlan Invest OyAsuntojen ja asuinkiinteistöjen hallinta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 31 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,7 % | 2,3 % | 6,1 % | 4,2 % | -6,0 % | – |
| Käyttökate | 4 807 € | 21 t€ | 20 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 21 t€ |
| Käyttökate-% | 15,5 % | 69,1 % | 67,0 % | 72,9 % | 80,0 % | 72,4 % |
| Liikevoitto | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 8 893 € |
| Liikevoitto-% | 41,6 % | 40,7 % | 35,6 % | 36,8 % | 39,2 % | 30,7 % |
| Tilikauden tulos | 10 t€ | 10 t€ | 8 566 € | 8 340 € | 8 532 € | 7 113 € |
| Omavaraisuusaste | 98,4 % | 98,5 % | 91,6 % | 91,7 % | 85,9 % | 86,6 % |
| Quick ratio | 14,86 | 13,09 | 2,53 | 2,20 | 1,45 | 1,24 |
| Current ratio | 14,86 | 13,09 | 2,53 | 2,20 | 1,45 | 1,24 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,4 % | 7,0 % | 44,6 % | 48,1 % | 94,9 % | 86,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,3 % | 7,0 % | 5,9 % | 5,5 % | 5,4 % | 4,4 % |
| Taseen loppusumma | 143 t€ | 145 t€ | 160 t€ | 165 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Oma pääoma | 141 t€ | 143 t€ | 146 t€ | 151 t€ | 157 t€ | 162 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 31 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 069 € | -8 720 € | -9 435 € | -10 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -9 520 € | -9 935 € | -7 690 € | -5 451 € | -7 981 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 8 893 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 47 € | 0 € | -3 € | -11 € | 0 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 8 892 € |
| Tuloverot | 2 567 € | -2 498 € | -2 142 € | -2 085 € | -2 133 € | -1 778 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | 10 t€ | 8 566 € | 8 340 € | 8 532 € | 7 113 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 109 t€ | 117 t€ | 126 t€ | 135 t€ | 145 t€ | 156 t€ |
| Saamiset | 0 € | 128 € | 369 € | 890 € | 261 € | 1 366 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 34 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 31 t€ |
| Vastaavaa | 143 t€ | 145 t€ | 160 t€ | 165 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 141 t€ | 143 t€ | 146 t€ | 151 t€ | 157 t€ | 162 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 281 € | 2 144 € | 13 t€ | 14 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 2 281 € | 2 144 € | 13 t€ | 14 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 31 t€ | 31 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 27 t€ | 29 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 069 € | -8 720 € | -9 435 € | -10 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 10 t€ | -9 520 € | -9 935 € | -7 690 € | -5 451 € | -7 981 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 8 893 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 47 € | 0 € | -3 € | -11 € | 0 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 13 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 11 t€ | 8 892 € |
| Tuloverot | 2 567 € | -2 498 € | -2 142 € | -2 085 € | -2 133 € | -1 778 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 10 t€ | 10 t€ | 8 566 € | 8 340 € | 8 532 € | 7 113 € |
| Pysyvät vastaavat | 109 t€ | 117 t€ | 126 t€ | 135 t€ | 145 t€ | 156 t€ |
| Saamiset | 0 € | 128 € | 369 € | 890 € | 261 € | 1 366 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 34 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 29 t€ | 37 t€ | 30 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 34 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 30 t€ | 37 t€ | 31 t€ |
| Vastaavaa | 143 t€ | 145 t€ | 160 t€ | 165 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 141 t€ | 143 t€ | 146 t€ | 151 t€ | 157 t€ | 162 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 281 € | 2 144 € | 13 t€ | 14 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Vieras pääoma | 2 281 € | 2 144 € | 13 t€ | 14 t€ | 26 t€ | 25 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 105 t€ | 113 t€ | 122 t€ | 132 t€ | 142 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 1 169 € | 1 230 € | 13 t€ | 13 t€ | 24 t€ | 25 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 128 t€ | 130 t€ | 135 t€ | 141 t€ | 146 t€ | 153 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 687 € | 491 € | 526 € | 372 € | 1 028 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 0 € | 128 € | 369 € | 890 € | 261 € | 1 366 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 10 t€ | 10 t€ | 8 566 € | 8 340 € | 8 532 € | 7 113 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 0 € | 128 € | 369 € | 890 € | 261 € | 1 366 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 47 € | 0 € | -3 € | -12 € | -1 € | -2 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 109 t€ | 117 t€ | 126 t€ | 135 t€ | 145 t€ | 156 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 425 € | 423 € | 9 € | 306 € | 969 € | 501 € |
| Vastattavaa | 143 t€ | 145 t€ | 160 t€ | 165 t€ | 183 t€ | 188 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 0 € | 1 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 8 069 € | -8 720 € | -9 435 € | -10 t€ | -11 t€ | -12 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 3 542 € | 3 542 € | 3 542 € | 3 542 € | 3 542 € | 3 542 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Fastighets Ab Lövlind kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.