Ravintola Rioni Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 4,6 M€ ja liikevoitto 317 t€; omavaraisuusaste 49,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 196 t€ ja tuloverot 40 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 5 649 € vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala). Sillä on 6 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ | 1,4 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 10,3 % | -9,6 % | 11,5 % | 36,1 % | 110,1 % | – |
| Käyttökate | 190 t€ | 296 t€ | 354 t€ | 361 t€ | 433 t€ | 122 t€ |
| Käyttökate-% | 4,1 % | 7,1 % | 7,7 % | 8,7 % | 14,2 % | 8,5 % |
| Liikevoitto | 317 t€ | 218 t€ | 265 t€ | 312 t€ | 385 t€ | 82 t€ |
| Liikevoitto-% | 6,9 % | 5,2 % | 5,7 % | 7,5 % | 12,7 % | 5,7 % |
| Tilikauden tulos | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 975 t€ | 573 t€ |
| Omavaraisuusaste | 49,7 % | 51,8 % | 50,2 % | 48,7 % | 45,7 % | 34,5 % |
| Quick ratio | 1,45 | 1,37 | 1,35 | 1,65 | 1,90 | 1,32 |
| Current ratio | 1,65 | 1,42 | 1,48 | 1,75 | 1,93 | 1,51 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 22,2 % | 18,9 % | 16,8 % | 16,7 % | 17,6 % | 24,7 % |
| Oman pääoman tuotto | 22,9 % | 15,1 % | 22,9 % | 36,5 % | 65,2 % | 29,2 % |
| Taseen loppusumma | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 847 t€ | 782 t€ | 655 t€ | 452 t€ | 188 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 777 t€ | 501 t€ | 310 t€ | 671 t€ | 573 t€ | 167 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 166 t€ | 41 t€ | 90 t€ | 111 t€ | 172 t€ | 101 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -893 t€ | -400 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -975 t€ | -573 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 127 t€ | -78 t€ | -88 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ | -1,1 M€ | -913 t€ | -454 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 317 t€ | 218 t€ | 265 t€ | 312 t€ | 385 t€ | 82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 25 t€ | -51 t€ | -37 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 292 t€ | 167 t€ | 228 t€ | 300 t€ | 370 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | 60 t€ | -39 t€ | -48 t€ | -61 t€ | -75 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 928 t€ | 816 t€ | 849 t€ | 342 t€ | 276 t€ | 261 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 134 t€ | 32 t€ | 61 t€ | 59 t€ | 14 t€ | 37 t€ |
| Saamiset | 194 t€ | 287 t€ | 341 t€ | 278 t€ | 135 t€ | 83 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 777 t€ | 501 t€ | 310 t€ | 671 t€ | 573 t€ | 167 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 820 t€ | 712 t€ | 1,0 M€ | 721 t€ | 288 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 847 t€ | 782 t€ | 655 t€ | 452 t€ | 188 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 351 t€ | 212 t€ | 297 t€ | 119 t€ | 172 t€ | 171 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 671 t€ | 576 t€ | 481 t€ | 576 t€ | 373 t€ | 190 t€ |
| Vieras pääoma | 1,0 M€ | 788 t€ | 778 t€ | 694 t€ | 545 t€ | 361 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ | 1,4 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 166 t€ | 41 t€ | 90 t€ | 111 t€ | 172 t€ | 101 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -893 t€ | -400 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -975 t€ | -573 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 127 t€ | -78 t€ | -88 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -41 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ | -1,1 M€ | -913 t€ | -454 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 317 t€ | 218 t€ | 265 t€ | 312 t€ | 385 t€ | 82 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 25 t€ | -51 t€ | -37 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 292 t€ | 167 t€ | 228 t€ | 300 t€ | 370 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | 60 t€ | -39 t€ | -48 t€ | -61 t€ | -75 t€ | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 928 t€ | 816 t€ | 849 t€ | 342 t€ | 276 t€ | 261 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 134 t€ | 32 t€ | 61 t€ | 59 t€ | 14 t€ | 37 t€ |
| Saamiset | 194 t€ | 287 t€ | 341 t€ | 278 t€ | 135 t€ | 83 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 777 t€ | 501 t€ | 310 t€ | 671 t€ | 573 t€ | 167 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,1 M€ | 820 t€ | 712 t€ | 1,0 M€ | 721 t€ | 288 t€ |
| Vastaavaa | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 1,0 M€ | 847 t€ | 782 t€ | 655 t€ | 452 t€ | 188 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 351 t€ | 212 t€ | 297 t€ | 119 t€ | 172 t€ | 171 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 671 t€ | 576 t€ | 481 t€ | 576 t€ | 373 t€ | 190 t€ |
| Vieras pääoma | 1,0 M€ | 788 t€ | 778 t€ | 694 t€ | 545 t€ | 361 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -825 t€ | -494 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 73 t€ | 76 t€ | 79 t€ | 83 t€ | 86 t€ | 90 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 104 t€ | 104 t€ | 139 t€ | 108 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 173 t€ | 163 t€ | 213 t€ | 240 t€ | 135 t€ | 83 t€ |
| Eläkekulut | 253 t€ | -214 t€ | -280 t€ | -285 t€ | -126 t€ | -64 t€ |
| Vastattavaa | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Koneet ja kalusto | 308 t€ | 165 t€ | 169 t€ | 181 t€ | 130 t€ | 110 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -101 t€ | -28 t€ | 1 768 € | 45 t€ | -10 t€ | 2 606 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 128 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 55 t€ | 53 t€ | 57 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -875 t€ | -399 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 21 t€ | 124 t€ | 127 t€ | 37 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 133 t€ | 73 t€ | 98 t€ | 146 t€ | 114 t€ | 47 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 431 t€ | 292 t€ | 298 t€ | 314 t€ | 266 t€ | 250 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 49 t€ | 76 t€ | 102 t€ | 28 t€ | 10 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 250 t€ | 193 t€ | 180 t€ | 284 t€ | 139 t€ | 59 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 88 t€ | -71 t€ | -44 t€ | -43 t€ | -24 t€ | -15 t€ |
| Sijoitukset | 448 t€ | 448 t€ | 448 t€ | 0 € | – | – |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 351 t€ | 212 t€ | 297 t€ | 119 t€ | 172 t€ | 171 t€ |
| Ennakkomaksut | – | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
| Palvelujen ostot | 22 t€ | -12 t€ | -26 t€ | -53 t€ | -7 986 € | -3 129 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 160 € | 311 € | 15 € | 5 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 108 € | 108 € | 17 t€ | 73 t€ | 36 t€ | 7 560 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 127 t€ | -78 t€ | -88 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -41 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 21 t€ | 124 t€ | 127 t€ | 37 t€ | 0 € | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 448 t€ | 448 t€ | 448 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 20 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 45 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | 0 € | 2 340 € | 4 495 € | 8 443 € | 2 296 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 25 t€ | -51 t€ | -38 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 49 t€ | 76 t€ | 102 t€ | 28 t€ | 10 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 159 t€ | 198 t€ | 88 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 24 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 134 t€ | 32 t€ | 61 t€ | 59 t€ | 14 t€ | 24 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 777 t€ | 717 t€ | 600 t€ | 414 t€ | 155 t€ | 131 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 49 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 26 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ravintola Rioni Oy kuuluu toimialaluokassa ruokaravintolat ylimpään 10 %:iin (3068 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 8,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Rioni ErottajaErottajankatu 2Anniskelu
- RioniYliopistonkatu 15Anniskelu
- Rioni TurkuEerikinkatu 8Anniskelu
- Rioni EspooEspoonlahdenkatu 4Anniskelu
- RioniRautatienkatu 12Anniskelu
- Ravintola RioniKasarmikatu 25Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Espoo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta