Ravintola Rioni Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4,6 M€ och rörelseresultatet 317 t€; soliditet 49,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 196 t€ och inkomstskatterna 40 t€. Offentliga köpare köpte för 5 649 € av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Opetushallitus (Opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonala). Det har 6 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ | 1,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 10,3 % | -9,6 % | 11,5 % | 36,1 % | 110,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 190 t€ | 296 t€ | 354 t€ | 361 t€ | 433 t€ | 122 t€ |
| Rörelsebidrag % | 4,1 % | 7,1 % | 7,7 % | 8,7 % | 14,2 % | 8,5 % |
| Rörelseresultat | 317 t€ | 218 t€ | 265 t€ | 312 t€ | 385 t€ | 82 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,9 % | 5,2 % | 5,7 % | 7,5 % | 12,7 % | 5,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
| Personalkostnader | -1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 975 t€ | 573 t€ |
| Soliditet | 49,7 % | 51,8 % | 50,2 % | 48,7 % | 45,7 % | 34,5 % |
| Kassalikviditet | 1,45 | 1,37 | 1,35 | 1,65 | 1,90 | 1,32 |
| Current ratio | 1,65 | 1,42 | 1,48 | 1,75 | 1,93 | 1,51 |
| Relativ skuldsättning | 22,2 % | 18,9 % | 16,8 % | 16,7 % | 17,6 % | 24,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 % | 15,1 % | 22,9 % | 36,5 % | 65,2 % | 29,2 % |
| Balansomslutning | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 847 t€ | 782 t€ | 655 t€ | 452 t€ | 188 t€ |
| Kassa och bank | 777 t€ | 501 t€ | 310 t€ | 671 t€ | 573 t€ | 167 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 166 t€ | 41 t€ | 90 t€ | 111 t€ | 172 t€ | 101 t€ |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -893 t€ | -400 t€ |
| Personalkostnader | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -975 t€ | -573 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 127 t€ | -78 t€ | -88 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -41 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ | -1,1 M€ | -913 t€ | -454 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 317 t€ | 218 t€ | 265 t€ | 312 t€ | 385 t€ | 82 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 t€ | -51 t€ | -37 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 292 t€ | 167 t€ | 228 t€ | 300 t€ | 370 t€ | 69 t€ |
| Inkomstskatt | 60 t€ | -39 t€ | -48 t€ | -61 t€ | -75 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 928 t€ | 816 t€ | 849 t€ | 342 t€ | 276 t€ | 261 t€ |
| Omsättningstillgångar | 134 t€ | 32 t€ | 61 t€ | 59 t€ | 14 t€ | 37 t€ |
| Fordringar | 194 t€ | 287 t€ | 341 t€ | 278 t€ | 135 t€ | 83 t€ |
| Kassa och bank | 777 t€ | 501 t€ | 310 t€ | 671 t€ | 573 t€ | 167 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 820 t€ | 712 t€ | 1,0 M€ | 721 t€ | 288 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 847 t€ | 782 t€ | 655 t€ | 452 t€ | 188 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 351 t€ | 212 t€ | 297 t€ | 119 t€ | 172 t€ | 171 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 671 t€ | 576 t€ | 481 t€ | 576 t€ | 373 t€ | 190 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 788 t€ | 778 t€ | 694 t€ | 545 t€ | 361 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,6 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ | 4,1 M€ | 3,0 M€ | 1,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 166 t€ | 41 t€ | 90 t€ | 111 t€ | 172 t€ | 101 t€ |
| Material och tjänster | 1,1 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -893 t€ | -400 t€ |
| Personalkostnader | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,7 M€ | -975 t€ | -573 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 127 t€ | -78 t€ | -88 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -41 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ | -1,1 M€ | -913 t€ | -454 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 317 t€ | 218 t€ | 265 t€ | 312 t€ | 385 t€ | 82 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 t€ | -51 t€ | -37 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 292 t€ | 167 t€ | 228 t€ | 300 t€ | 370 t€ | 69 t€ |
| Inkomstskatt | 60 t€ | -39 t€ | -48 t€ | -61 t€ | -75 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
| Bestående aktiva | 928 t€ | 816 t€ | 849 t€ | 342 t€ | 276 t€ | 261 t€ |
| Omsättningstillgångar | 134 t€ | 32 t€ | 61 t€ | 59 t€ | 14 t€ | 37 t€ |
| Fordringar | 194 t€ | 287 t€ | 341 t€ | 278 t€ | 135 t€ | 83 t€ |
| Kassa och bank | 777 t€ | 501 t€ | 310 t€ | 671 t€ | 573 t€ | 167 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,1 M€ | 820 t€ | 712 t€ | 1,0 M€ | 721 t€ | 288 t€ |
| Aktiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 847 t€ | 782 t€ | 655 t€ | 452 t€ | 188 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 351 t€ | 212 t€ | 297 t€ | 119 t€ | 172 t€ | 171 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 671 t€ | 576 t€ | 481 t€ | 576 t€ | 373 t€ | 190 t€ |
| Främmande kapital | 1,0 M€ | 788 t€ | 778 t€ | 694 t€ | 545 t€ | 361 t€ |
| Förskottsbetalningar | – | – | – | – | 0 € | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 159 t€ | 198 t€ | 88 t€ | 86 t€ | 59 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | 0 € | 2 340 € | 4 495 € | 8 443 € | 2 296 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 49 t€ | 76 t€ | 102 t€ | 28 t€ | 10 t€ | 11 t€ |
| Passiva | 2,0 M€ | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 997 t€ | 549 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 351 t€ | 212 t€ | 297 t€ | 119 t€ | 172 t€ | 171 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 173 t€ | 163 t€ | 213 t€ | 240 t€ | 135 t€ | 83 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 108 € | 108 € | 17 t€ | 73 t€ | 36 t€ | 7 560 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 160 € | 311 € | 15 € | 5 € | 1 € |
| Maskiner och inventarier | 308 t€ | 165 t€ | 169 t€ | 181 t€ | 130 t€ | 110 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 777 t€ | 717 t€ | 600 t€ | 414 t€ | 155 t€ | 131 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 133 t€ | 73 t€ | 98 t€ | 146 t€ | 114 t€ | 47 t€ |
| Löner och arvoden | 1,5 M€ | -1,3 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -825 t€ | -494 t€ |
| Immateriella tillgångar | 49 t€ | 76 t€ | 102 t€ | 28 t€ | 10 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 104 t€ | 104 t€ | 139 t€ | 108 t€ | 35 t€ | 21 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 232 t€ | 128 t€ | 179 t€ | 239 t€ | 295 t€ | 55 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 25 t€ | -51 t€ | -38 t€ | -13 t€ | -15 t€ | -13 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 448 t€ | 448 t€ | 448 t€ | 0 € | – | – |
| Pensionskostnader | 253 t€ | -214 t€ | -280 t€ | -285 t€ | -126 t€ | -64 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 49 t€ | 34 t€ | 33 t€ | 32 t€ | 19 t€ | 26 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 73 t€ | 76 t€ | 79 t€ | 83 t€ | 86 t€ | 90 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 88 t€ | -71 t€ | -44 t€ | -43 t€ | -24 t€ | -15 t€ |
| Långfristiga fordringar | 21 t€ | 124 t€ | 127 t€ | 37 t€ | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 22 t€ | -12 t€ | -26 t€ | -53 t€ | -7 986 € | -3 129 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 124 t€ | 127 t€ | 37 t€ | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 431 t€ | 292 t€ | 298 t€ | 314 t€ | 266 t€ | 250 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -875 t€ | -399 t€ |
| Material och förnödenheter | 134 t€ | 32 t€ | 61 t€ | 59 t€ | 14 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 128 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 55 t€ | 53 t€ | 57 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 20 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 27 t€ | 45 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 250 t€ | 193 t€ | 180 t€ | 284 t€ | 139 t€ | 59 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 127 t€ | -78 t€ | -88 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -41 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -101 t€ | -28 t€ | 1 768 € | 45 t€ | -10 t€ | 2 606 € |
| Placeringar | 448 t€ | 448 t€ | 448 t€ | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ravintola Rioni Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 8,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Rioni ErottajaErottajankatu 2Anniskelu
- RioniYliopistonkatu 15Anniskelu
- Rioni TurkuEerikinkatu 8Anniskelu
- Rioni EspooEspoonlahdenkatu 4Anniskelu
- RioniRautatienkatu 12Anniskelu
- Ravintola RioniKasarmikatu 25Anniskelu
Gratis månadslista: Esbo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis