Kiinteistö Oy Nikkarinkuja 2 on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Rovaniemi, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 225 t€ ja liikevoitto 51 t€; omavaraisuusaste 37,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 254 € ja tuloverot 651 €.
Rovaniemi: 23 uutta yritystä 30 päivässä
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 225 t€ | 151 t€ | 237 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 48,4 % | -36,2 % | 5,7 % | -10,3 % | – |
| Käyttökate | -45 t€ | 81 t€ | 177 t€ | 160 t€ | 200 t€ |
| Käyttökate-% | -20,0 % | 53,6 % | 74,5 % | 71,4 % | 79,7 % |
| Liikevoitto | 51 t€ | 23 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Liikevoitto-% | 22,8 % | 14,9 % | 48,0 % | 49,0 % | 58,1 % |
| Tilikauden tulos | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
| Omavaraisuusaste | 37,6 % | 37,4 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,8 % |
| Quick ratio | 0,48 | 1,19 | 1,97 | 0,19 | 0,11 |
| Current ratio | 0,48 | 1,19 | 1,97 | 0,19 | 0,11 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 430,8 % | 619,6 % | 237,3 % | 289,6 % | 252,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 4,0 % | 0,5 % | 15,9 % | 18,0 % | 29,7 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 583 t€ | 560 t€ | 557 t€ | 469 t€ | 384 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 9 616 € | 91 t€ | 65 t€ | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 225 t€ | 151 t€ | 237 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 964 € | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 96 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 81 t€ | -70 t€ | -61 t€ | -64 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 51 t€ | 23 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 22 t€ | -19 t€ | -2 958 € | -4 788 € | -2 839 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 3 316 € | 111 t€ | 105 t€ | 143 t€ |
| Tuloverot | 5 828 € | -651 € | -22 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 951 t€ |
| Saamiset | 73 t€ | 89 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 9 616 € | 91 t€ | 65 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 99 t€ | 155 t€ | 107 t€ | 67 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 583 t€ | 560 t€ | 557 t€ | 469 t€ | 384 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 737 t€ | 855 t€ | 485 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 230 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 554 t€ | 613 t€ |
| Vieras pääoma | 967 t€ | 938 t€ | 563 t€ | 650 t€ | 633 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 225 t€ | 151 t€ | 237 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 3 964 € | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 96 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 81 t€ | -70 t€ | -61 t€ | -64 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 51 t€ | 23 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 22 t€ | -19 t€ | -2 958 € | -4 788 € | -2 839 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | 3 316 € | 111 t€ | 105 t€ | 143 t€ |
| Tuloverot | 5 828 € | -651 € | -22 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 951 t€ |
| Saamiset | 73 t€ | 89 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 37 t€ | 9 616 € | 91 t€ | 65 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 99 t€ | 155 t€ | 107 t€ | 67 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 583 t€ | 560 t€ | 557 t€ | 469 t€ | 384 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 737 t€ | 855 t€ | 485 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 230 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 554 t€ | 613 t€ |
| Vieras pääoma | 967 t€ | 938 t€ | 563 t€ | 650 t€ | 633 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 11 t€ | 495 t€ | 3 556 € | 217 t€ | 113 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,3 M€ | 778 t€ | 836 t€ | 668 t€ | 719 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 8 792 € | 0 € | – | – | – |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 131 t€ | 131 t€ | 131 t€ | 131 t€ | 131 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 81 t€ | 27 t€ | 10 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 20 t€ | 24 t€ | 9 082 € | 2 423 € | 45 € |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 64 € | 62 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 600 € | 600 € | 1 613 € | 2 304 € | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 52 t€ | 19 t€ | 53 t€ | 36 t€ | 37 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 22 t€ | -19 t€ | -2 958 € | -4 788 € | -2 839 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 119 t€ | 25 t€ | 36 t€ | 465 t€ | 465 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 73 t€ | 89 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 427 t€ | 424 t€ | 335 t€ | 251 t€ | 137 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 919 € | 46 t€ | 1 203 € | 2 877 € | 17 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 128 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 105 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 96 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 951 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Vuokraoikeudet | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 2 542 € | 33 t€ | 66 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 735 t€ | 822 t€ | 419 t€ | 0 € | – |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 8 792 € | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kiinteistö Oy Nikkarinkuja 2 kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.