Kiinteistö Oy Nikkarinkuja 2 är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 225 t€ och rörelseresultatet 51 t€; soliditet 37,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 254 € och inkomstskatterna 651 €.
Rovaniemi: 20 nya företag på 30 dagar
- Toimintaterapia Konsti OyMuualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta
- Pirtu ja Party OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Roihe OyAutojen ja kevyiden moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 225 t€ | 151 t€ | 237 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Förändring i omsättning | 48,4 % | -36,2 % | 5,7 % | -10,3 % | – |
| Rörelsebidrag | -45 t€ | 81 t€ | 177 t€ | 160 t€ | 200 t€ |
| Rörelsebidrag % | -20,0 % | 53,6 % | 74,5 % | 71,4 % | 79,7 % |
| Rörelseresultat | 51 t€ | 23 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,8 % | 14,9 % | 48,0 % | 49,0 % | 58,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
| Soliditet | 37,6 % | 37,4 % | 49,7 % | 41,9 % | 37,8 % |
| Kassalikviditet | 0,48 | 1,19 | 1,97 | 0,19 | 0,11 |
| Current ratio | 0,48 | 1,19 | 1,97 | 0,19 | 0,11 |
| Relativ skuldsättning | 430,8 % | 619,6 % | 237,3 % | 289,6 % | 252,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 4,0 % | 0,5 % | 15,9 % | 18,0 % | 29,7 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 583 t€ | 560 t€ | 557 t€ | 469 t€ | 384 t€ |
| Kassa och bank | 37 t€ | 9 616 € | 91 t€ | 65 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 225 t€ | 151 t€ | 237 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 964 € | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 96 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -70 t€ | -61 t€ | -64 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 51 t€ | 23 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | -19 t€ | -2 958 € | -4 788 € | -2 839 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 3 316 € | 111 t€ | 105 t€ | 143 t€ |
| Inkomstskatt | 5 828 € | -651 € | -22 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 951 t€ |
| Fordringar | 73 t€ | 89 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 37 t€ | 9 616 € | 91 t€ | 65 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 111 t€ | 99 t€ | 155 t€ | 107 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 583 t€ | 560 t€ | 557 t€ | 469 t€ | 384 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 737 t€ | 855 t€ | 485 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 230 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 554 t€ | 613 t€ |
| Främmande kapital | 967 t€ | 938 t€ | 563 t€ | 650 t€ | 633 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 225 t€ | 151 t€ | 237 t€ | 225 t€ | 250 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 964 € | 0 € | – | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 96 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -70 t€ | -61 t€ | -64 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 51 t€ | 23 t€ | 114 t€ | 110 t€ | 146 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | -19 t€ | -2 958 € | -4 788 € | -2 839 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | 3 316 € | 111 t€ | 105 t€ | 143 t€ |
| Inkomstskatt | 5 828 € | -651 € | -22 t€ | -21 t€ | -29 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
| Bestående aktiva | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 951 t€ |
| Fordringar | 73 t€ | 89 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Kassa och bank | 37 t€ | 9 616 € | 91 t€ | 65 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 111 t€ | 99 t€ | 155 t€ | 107 t€ | 67 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 583 t€ | 560 t€ | 557 t€ | 469 t€ | 384 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 737 t€ | 855 t€ | 485 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 230 t€ | 83 t€ | 78 t€ | 554 t€ | 613 t€ |
| Främmande kapital | 967 t€ | 938 t€ | 563 t€ | 650 t€ | 633 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 11 t€ | 495 t€ | 3 556 € | 217 t€ | 113 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,3 M€ | 778 t€ | 836 t€ | 668 t€ | 719 t€ |
| Immateriella tillgångar | 8 792 € | 0 € | – | – | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 131 t€ | 131 t€ | 131 t€ | 131 t€ | 131 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 23 t€ | 2 665 € | 89 t€ | 84 t€ | 114 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 81 t€ | 27 t€ | 10 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 20 t€ | 24 t€ | 9 082 € | 2 423 € | 45 € |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 64 € | 62 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 600 € | 600 € | 1 613 € | 2 304 € | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 52 t€ | 19 t€ | 53 t€ | 36 t€ | 37 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 22 t€ | -19 t€ | -2 958 € | -4 788 € | -2 839 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 31 t€ | 73 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 119 t€ | 25 t€ | 36 t€ | 465 t€ | 465 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 73 t€ | 89 t€ | 64 t€ | 42 t€ | 54 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 427 t€ | 424 t€ | 335 t€ | 251 t€ | 137 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 919 € | 46 t€ | 1 203 € | 2 877 € | 17 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 128 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 113 t€ | 105 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 96 t€ | -59 t€ | -63 t€ | -50 t€ | -54 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 966 t€ | 1,0 M€ | 951 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ | 13 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2 542 € | 33 t€ | 66 t€ | 97 t€ | 20 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 735 t€ | 822 t€ | 419 t€ | 0 € | – |
| Övriga immateriella tillgångar | 8 792 € | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Nikkarinkuja 2 till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.