Autokorjaamo Sahala Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Vaasa, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2024, liikevaihto oli 749 t€ ja liikevoitto 61 t€; omavaraisuusaste 65,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 62 t€ ja tuloverot 13 t€.
Vaasa: 10 uutta yritystä 30 päivässä
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 749 t€ | 820 t€ | 1,0 M€ | 931 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -8,8 % | -19,2 % | 9,1 % | – |
| Käyttökate | 72 t€ | 42 t€ | 90 t€ | 107 t€ |
| Käyttökate-% | 9,7 % | 5,2 % | 8,9 % | 11,5 % |
| Liikevoitto | 61 t€ | 29 t€ | 74 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,1 % | 3,5 % | 7,3 % | 10,2 % |
| Tilikauden tulos | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
| Henkilöstökulut | 259 t€ | 357 t€ | 422 t€ | 352 t€ |
| Omavaraisuusaste | 65,3 % | 69,7 % | 60,4 % | 53,7 % |
| Quick ratio | 2,48 | 2,45 | 1,80 | 1,97 |
| Current ratio | 2,59 | 2,57 | 1,95 | 2,09 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,1 % | 10,3 % | 12,1 % | 14,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 21,2 % | 11,6 % | 30,3 % | 45,8 % |
| Taseen loppusumma | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Oma pääoma | 227 t€ | 195 t€ | 187 t€ | 161 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 261 t€ | 178 t€ | 166 t€ | 205 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 749 t€ | 820 t€ | 1,0 M€ | 931 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 268 € | 9 044 € | 779 € | 270 € |
| Materiaalit ja palvelut | -285 t€ | -290 t€ | -361 t€ | -359 t€ |
| Henkilöstökulut | -259 t€ | -357 t€ | -422 t€ | -352 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -137 t€ | -141 t€ | -143 t€ | -113 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 61 t€ | 29 t€ | 74 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 179 € | -619 € | -1 376 € | -2 029 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 28 t€ | 73 t€ | 93 t€ |
| Tuloverot | -13 t€ | -5 855 € | -16 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
Tase
| 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 35 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 50 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 30 t€ | 43 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 261 t€ | 178 t€ | 166 t€ | 205 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 314 t€ | 218 t€ | 227 t€ | 250 t€ |
| Vastaavaa | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 227 t€ | 195 t€ | 187 t€ | 161 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 6 356 € | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 121 t€ | 85 t€ | 116 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 121 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 749 t€ | 820 t€ | 1,0 M€ | 931 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 5 268 € | 9 044 € | 779 € | 270 € |
| Materiaalit ja palvelut | -285 t€ | -290 t€ | -361 t€ | -359 t€ |
| Henkilöstökulut | -259 t€ | -357 t€ | -422 t€ | -352 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -12 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -137 t€ | -141 t€ | -143 t€ | -113 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 61 t€ | 29 t€ | 74 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 179 € | -619 € | -1 376 € | -2 029 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 28 t€ | 73 t€ | 93 t€ |
| Tuloverot | -13 t€ | -5 855 € | -16 t€ | -19 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 35 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 50 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 14 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Saamiset | 38 t€ | 30 t€ | 43 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 261 t€ | 178 t€ | 166 t€ | 205 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 314 t€ | 218 t€ | 227 t€ | 250 t€ |
| Vastaavaa | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 227 t€ | 195 t€ | 187 t€ | 161 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | – | 0 € | 6 356 € | 19 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 121 t€ | 85 t€ | 116 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 121 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Sijoitukset | 0 € | 22 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 688 € | 14 t€ | 6 061 € | 1 868 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 29 t€ | 25 t€ | 28 t€ | 51 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 177 t€ | 170 t€ | 128 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 7 071 € | 2 977 € | 1 247 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 194 € | 194 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 194 € | 194 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 49 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 30 t€ | 13 t€ | 35 t€ | 29 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -277 t€ | -278 t€ | -360 t€ | -349 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 38 t€ | 30 t€ | 43 t€ | 31 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -3 € | -757 € | -1 393 € | -2 077 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 35 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 14 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -199 t€ | -280 t€ | -344 t€ | -294 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 43 t€ | 30 t€ | 46 t€ | 21 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 0 € | 22 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Vastattavaa | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 121 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 182 € | 138 € | 17 € | 48 € |
| Muut henkilösivukulut | -10 t€ | -8 448 € | -18 t€ | -14 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 6 356 € | 19 t€ |
| Koneet ja kalusto | 35 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -12 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Palvelujen ostot | -12 t€ | -4 467 € | -5 321 € | -9 805 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | 0 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 4 133 € | -7 825 € | 4 225 € | 188 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 100 € | 100 € | 0 € | – |
| Eläkekulut | -49 t€ | -69 t€ | -60 t€ | -45 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Autokorjaamo Sahala Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 3,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.