Autokorjaamo Sahala Oy är ett aktiebolag med hemort i Vasa, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2024 var omsättningen 749 t€ och rörelseresultatet 61 t€; soliditet 65,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 62 t€ och inkomstskatterna 13 t€.
Vasa: 10 nya företag på 30 dagar
- Fix and Rent IT OyAsuntojen vuokraus
- NFCP Finland OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
- Bipolar OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 749 t€ | 820 t€ | 1,0 M€ | 931 t€ |
| Förändring i omsättning | -8,8 % | -19,2 % | 9,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 72 t€ | 42 t€ | 90 t€ | 107 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,7 % | 5,2 % | 8,9 % | 11,5 % |
| Rörelseresultat | 61 t€ | 29 t€ | 74 t€ | 95 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | 3,5 % | 7,3 % | 10,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
| Personalkostnader | 259 t€ | 357 t€ | 422 t€ | 352 t€ |
| Soliditet | 65,3 % | 69,7 % | 60,4 % | 53,7 % |
| Kassalikviditet | 2,48 | 2,45 | 1,80 | 1,97 |
| Current ratio | 2,59 | 2,57 | 1,95 | 2,09 |
| Relativ skuldsättning | 16,1 % | 10,3 % | 12,1 % | 14,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,2 % | 11,6 % | 30,3 % | 45,8 % |
| Balansomslutning | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Eget kapital | 227 t€ | 195 t€ | 187 t€ | 161 t€ |
| Kassa och bank | 261 t€ | 178 t€ | 166 t€ | 205 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 749 t€ | 820 t€ | 1,0 M€ | 931 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 268 € | 9 044 € | 779 € | 270 € |
| Material och tjänster | -285 t€ | -290 t€ | -361 t€ | -359 t€ |
| Personalkostnader | -259 t€ | -357 t€ | -422 t€ | -352 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -137 t€ | -141 t€ | -143 t€ | -113 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 29 t€ | 74 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 179 € | -619 € | -1 376 € | -2 029 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 61 t€ | 28 t€ | 73 t€ | 93 t€ |
| Inkomstskatt | -13 t€ | -5 855 € | -16 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 35 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 50 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 30 t€ | 43 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 261 t€ | 178 t€ | 166 t€ | 205 t€ |
| Rörliga aktiva | 314 t€ | 218 t€ | 227 t€ | 250 t€ |
| Aktiva | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 227 t€ | 195 t€ | 187 t€ | 161 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 6 356 € | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ | 116 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 749 t€ | 820 t€ | 1,0 M€ | 931 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 5 268 € | 9 044 € | 779 € | 270 € |
| Material och tjänster | -285 t€ | -290 t€ | -361 t€ | -359 t€ |
| Personalkostnader | -259 t€ | -357 t€ | -422 t€ | -352 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -12 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -137 t€ | -141 t€ | -143 t€ | -113 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 61 t€ | 29 t€ | 74 t€ | 95 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 179 € | -619 € | -1 376 € | -2 029 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 61 t€ | 28 t€ | 73 t€ | 93 t€ |
| Inkomstskatt | -13 t€ | -5 855 € | -16 t€ | -19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
| Bestående aktiva | 35 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 50 t€ |
| Omsättningstillgångar | 14 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Fordringar | 38 t€ | 30 t€ | 43 t€ | 31 t€ |
| Kassa och bank | 261 t€ | 178 t€ | 166 t€ | 205 t€ |
| Rörliga aktiva | 314 t€ | 218 t€ | 227 t€ | 250 t€ |
| Aktiva | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 227 t€ | 195 t€ | 187 t€ | 161 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | 0 € | 6 356 € | 19 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ | 116 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 85 t€ | 123 t€ | 139 t€ |
| Placeringar | 0 € | 22 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 688 € | 14 t€ | 6 061 € | 1 868 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 29 t€ | 25 t€ | 28 t€ | 51 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 177 t€ | 170 t€ | 128 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 071 € | 2 977 € | 1 247 € | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 194 € | 194 € | 0 € | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 194 € | 194 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 49 t€ | 30 t€ | 29 t€ | 34 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 30 t€ | 13 t€ | 35 t€ | 29 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -277 t€ | -278 t€ | -360 t€ | -349 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 48 t€ | 23 t€ | 57 t€ | 74 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 38 t€ | 30 t€ | 43 t€ | 31 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 € | -757 € | -1 393 € | -2 077 € |
| Materiella tillgångar | 35 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
| Material och förnödenheter | 14 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ |
| Löner och arvoden | -199 t€ | -280 t€ | -344 t€ | -294 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 30 t€ | 46 t€ | 21 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 0 € | 22 t€ | 36 t€ | 14 t€ |
| Passiva | 348 t€ | 280 t€ | 310 t€ | 300 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 121 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 182 € | 138 € | 17 € | 48 € |
| Övriga lönebikostnader | -10 t€ | -8 448 € | -18 t€ | -14 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 6 356 € | 19 t€ |
| Maskiner och inventarier | 35 t€ | 40 t€ | 47 t€ | 37 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -12 t€ | -13 t€ | -16 t€ | -12 t€ |
| Köp av tjänster | -12 t€ | -4 467 € | -5 321 € | -9 805 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 13 t€ | 13 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 4 133 € | -7 825 € | 4 225 € | 188 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 100 € | 100 € | 0 € | – |
| Pensionskostnader | -49 t€ | -69 t€ | -60 t€ | -45 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Autokorjaamo Sahala Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 3,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.