Delva Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,5 M€ ja liikevoitto -53 t€; omavaraisuusaste 8,4 %.
Liikevaihto 20251,5 M€+46 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto-53 t€-3,4 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos-195 t€käyttökate -180 t€
Omavaraisuusaste8,4 %quick ratio 0,31
Toiminut9 vrekisteröity 17.5.2017
Hämeenlinna: 19 uutta yritystä 30 päivässä
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Kokeile maksutta
Saat alueesi uudet yritykset sähköpostiisi joka aamu. 14 päivää, ei maksukorttia.
Talous
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 419 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 45,6 % | -8,6 % | 176,5 % | – |
| Käyttökate | -180 t€ | 18 t€ | 149 t€ | 46 t€ |
| Käyttökate-% | -11,7 % | 1,7 % | 12,8 % | 10,9 % |
| Liikevoitto | -53 t€ | -119 t€ | 42 t€ | -30 t€ |
| Liikevoitto-% | -3,4 % | -11,3 % | 3,6 % | -7,1 % |
| Tilikauden tulos | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Henkilöstökulut | -488 t€ | 248 t€ | 336 t€ | 149 t€ |
| Omavaraisuusaste | 8,4 % | 17,4 % | 13,9 % | 2,9 % |
| Quick ratio | 0,31 | 0,53 | 0,43 | 0,51 |
| Current ratio | 0,52 | 0,69 | 0,55 | 0,79 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 93,0 % | 135,9 % | 72,6 % | 220,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -147,5 % | -60,7 % | -16,3 % | -244,6 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Oma pääoma | 132 t€ | 302 t€ | 136 t€ | 28 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 24 t€ | 7 414 € | 17 t€ |
Tase
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 419 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 75 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 685 t€ | -606 t€ | -477 t€ | -154 t€ |
| Henkilöstökulut | 488 t€ | -248 t€ | -336 t€ | -149 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 127 t€ | -138 t€ | -107 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 383 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -119 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -53 t€ | -119 t€ | 42 t€ | -30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 142 t€ | -64 t€ | -64 t€ | -38 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 740 t€ | 753 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 135 t€ | 83 t€ | 49 t€ | 71 t€ |
| Saamiset | 186 t€ | 235 t€ | 180 t€ | 115 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 24 t€ | 7 414 € | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 337 t€ | 341 t€ | 237 t€ | 203 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Oma pääoma | 132 t€ | 302 t€ | 136 t€ | 28 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 785 t€ | 947 t€ | 408 t€ | 671 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 649 t€ | 492 t€ | 434 t€ | 258 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 842 t€ | 929 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 419 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 75 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 39 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 685 t€ | -606 t€ | -477 t€ | -154 t€ |
| Henkilöstökulut | 488 t€ | -248 t€ | -336 t€ | -149 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 127 t€ | -138 t€ | -107 t€ | -75 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 383 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -119 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -53 t€ | -119 t€ | 42 t€ | -30 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 142 t€ | -64 t€ | -64 t€ | -38 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 740 t€ | 753 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 135 t€ | 83 t€ | 49 t€ | 71 t€ |
| Saamiset | 186 t€ | 235 t€ | 180 t€ | 115 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 24 t€ | 7 414 € | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 337 t€ | 341 t€ | 237 t€ | 203 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Oma pääoma | 132 t€ | 302 t€ | 136 t€ | 28 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 785 t€ | 947 t€ | 408 t€ | 671 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 649 t€ | 492 t€ | 434 t€ | 258 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 842 t€ | 929 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 9 611 € | 32 t€ | 1 195 € | 27 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 107 t€ | 47 t€ | 86 t€ | 13 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 14 t€ | 0 € | -10 t€ | 10 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 5 347 € | 8 020 € | 6 810 € | 73 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -570 t€ | -387 t€ | -365 t€ | -297 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 14 t€ | 7 973 € | 4 600 € | 4 600 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 6 060 € | 9 612 € | 5 540 € | 1 720 € |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 14 t€ | 7 973 € | 4 600 € | 4 600 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 125 t€ | 99 t€ | 59 t€ | 51 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 156 t€ | 186 t€ | 169 t€ | 82 t€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 845 t€ | 820 t€ | 470 t€ | 340 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 322 t€ | -176 t€ | -218 t€ | -84 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 172 t€ | 227 t€ | 176 t€ | 111 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 142 t€ | -64 t€ | -64 t€ | -38 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 523 t€ | 610 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 121 t€ | 83 t€ | 49 t€ | 61 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 395 t€ | -197 t€ | -267 t€ | -118 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 63 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 1 542 € |
| Kehittämismenot | 223 t€ | 197 t€ | 210 t€ | 143 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 228 t€ | 205 t€ | 217 t€ | 143 t€ |
| Pitkäaikaiset vaihtovelkakirjalainat | 608 t€ | 180 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 95 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 6 € | 9 € | 1 € | 3 € |
| Muut henkilösivukulut | 11 t€ | -5 910 € | -8 857 € | -3 645 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 177 t€ | 757 t€ | 398 t€ | 641 t€ |
| Koneet ja kalusto | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 523 t€ | 610 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 127 t€ | -138 t€ | -107 t€ | -75 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 14 t€ | 0 € | 0 € | 10 t€ |
| Palvelujen ostot | 401 t€ | -464 t€ | -247 t€ | -99 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 354 t€ | 301 t€ | 257 t€ | 187 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -38 t€ | 33 t€ | -12 t€ | 29 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | 0 € | 4 688 € |
| Eläkekulut | 82 t€ | -45 t€ | -61 t€ | -27 t€ |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 0 € | 10 t€ | 10 t€ | 30 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).