Delva Oy är ett aktiebolag med hemort i Tavastehus, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,5 M€ och rörelseresultatet -53 t€; soliditet 8,4 %.
Omsättning 20251,5 M€+46 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-53 t€-3,4 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-195 t€rörelsebidrag -180 t€
Soliditet8,4 %quick ratio 0,31
Verksamt9 årregistrerat 17.5.2017
Tavastehus: 19 nya företag på 30 dagar
- G-N-A OyRuokaravintolat
- Sari Kiviniemi Oy
- KL-teollisuushallit OyMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 419 t€ |
| Förändring i omsättning | 45,6 % | -8,6 % | 176,5 % | – |
| Rörelsebidrag | -180 t€ | 18 t€ | 149 t€ | 46 t€ |
| Rörelsebidrag % | -11,7 % | 1,7 % | 12,8 % | 10,9 % |
| Rörelseresultat | -53 t€ | -119 t€ | 42 t€ | -30 t€ |
| Rörelsemarginal | -3,4 % | -11,3 % | 3,6 % | -7,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Personalkostnader | -488 t€ | 248 t€ | 336 t€ | 149 t€ |
| Soliditet | 8,4 % | 17,4 % | 13,9 % | 2,9 % |
| Kassalikviditet | 0,31 | 0,53 | 0,43 | 0,51 |
| Current ratio | 0,52 | 0,69 | 0,55 | 0,79 |
| Relativ skuldsättning | 93,0 % | 135,9 % | 72,6 % | 220,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -147,5 % | -60,7 % | -16,3 % | -244,6 % |
| Balansomslutning | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Eget kapital | 132 t€ | 302 t€ | 136 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 24 t€ | 7 414 € | 17 t€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 419 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 75 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 39 t€ |
| Material och tjänster | 685 t€ | -606 t€ | -477 t€ | -154 t€ |
| Personalkostnader | 488 t€ | -248 t€ | -336 t€ | -149 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 127 t€ | -138 t€ | -107 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 383 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -119 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -53 t€ | -119 t€ | 42 t€ | -30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 142 t€ | -64 t€ | -64 t€ | -38 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 740 t€ | 753 t€ |
| Omsättningstillgångar | 135 t€ | 83 t€ | 49 t€ | 71 t€ |
| Fordringar | 186 t€ | 235 t€ | 180 t€ | 115 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 24 t€ | 7 414 € | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 337 t€ | 341 t€ | 237 t€ | 203 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Eget kapital | 132 t€ | 302 t€ | 136 t€ | 28 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 785 t€ | 947 t€ | 408 t€ | 671 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 649 t€ | 492 t€ | 434 t€ | 258 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 842 t€ | 929 t€ |
Alla poster i bokslutet (57)
| 31.12.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,5 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 419 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 75 t€ | 19 t€ | 24 t€ | 39 t€ |
| Material och tjänster | 685 t€ | -606 t€ | -477 t€ | -154 t€ |
| Personalkostnader | 488 t€ | -248 t€ | -336 t€ | -149 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 127 t€ | -138 t€ | -107 t€ | -75 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 383 t€ | -205 t€ | -210 t€ | -119 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -53 t€ | -119 t€ | 42 t€ | -30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 142 t€ | -64 t€ | -64 t€ | -38 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Bestående aktiva | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 740 t€ | 753 t€ |
| Omsättningstillgångar | 135 t€ | 83 t€ | 49 t€ | 71 t€ |
| Fordringar | 186 t€ | 235 t€ | 180 t€ | 115 t€ |
| Kassa och bank | 17 t€ | 24 t€ | 7 414 € | 17 t€ |
| Rörliga aktiva | 337 t€ | 341 t€ | 237 t€ | 203 t€ |
| Aktiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ | 52 t€ |
| Eget kapital | 132 t€ | 302 t€ | 136 t€ | 28 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 785 t€ | 947 t€ | 408 t€ | 671 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 649 t€ | 492 t€ | 434 t€ | 258 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 842 t€ | 929 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 9 611 € | 32 t€ | 1 195 € | 27 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 107 t€ | 47 t€ | 86 t€ | 13 t€ |
| Förändring av produktlager + (-) | 14 t€ | 0 € | -10 t€ | 10 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 347 € | 8 020 € | 6 810 € | 73 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -570 t€ | -387 t€ | -365 t€ | -297 t€ |
| Långfristiga fordringar | 14 t€ | 7 973 € | 4 600 € | 4 600 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 6 060 € | 9 612 € | 5 540 € | 1 720 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 14 t€ | 7 973 € | 4 600 € | 4 600 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 125 t€ | 99 t€ | 59 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 156 t€ | 186 t€ | 169 t€ | 82 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 845 t€ | 820 t€ | 470 t€ | 340 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 322 t€ | -176 t€ | -218 t€ | -84 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -195 t€ | -183 t€ | -22 t€ | -68 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 172 t€ | 227 t€ | 176 t€ | 111 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 142 t€ | -64 t€ | -64 t€ | -38 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 523 t€ | 610 t€ |
| Material och förnödenheter | 121 t€ | 83 t€ | 49 t€ | 61 t€ |
| Löner och arvoden | 395 t€ | -197 t€ | -267 t€ | -118 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 63 t€ | 45 t€ | 32 t€ | 1 542 € |
| Utvecklingsutgifter | 223 t€ | 197 t€ | 210 t€ | 143 t€ |
| Immateriella tillgångar | 228 t€ | 205 t€ | 217 t€ | 143 t€ |
| Långfristiga lån mot konvertibla skuldebrev | 608 t€ | 180 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 977 t€ | 956 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 95 € | 0 € | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 9 € | 1 € | 3 € |
| Övriga lönebikostnader | 11 t€ | -5 910 € | -8 857 € | -3 645 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 177 t€ | 757 t€ | 398 t€ | 641 t€ |
| Maskiner och inventarier | 1,0 M€ | 1,2 M€ | 523 t€ | 610 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 127 t€ | -138 t€ | -107 t€ | -75 t€ |
| Varor under tillverkning | 14 t€ | 0 € | 0 € | 10 t€ |
| Köp av tjänster | 401 t€ | -464 t€ | -247 t€ | -99 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 354 t€ | 301 t€ | 257 t€ | 187 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -38 t€ | 33 t€ | -12 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | 0 € | 4 688 € |
| Pensionskostnader | 82 t€ | -45 t€ | -61 t€ | -27 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 0 € | 10 t€ | 10 t€ | 30 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).