Sopix Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 922 t€; omavaraisuusaste 84,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 232 t€ ja tuloverot 47 t€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Käyttökate | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Liikevoitto | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Tilikauden tulos | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | 6 180 € | 28 t€ |
| Omavaraisuusaste | 84,0 % | 85,6 % | 91,6 % | 93,2 % | 94,6 % |
| Quick ratio | 3,60 | 1,63 | 0,86 | 1,79 | 7,48 |
| Current ratio | 3,60 | 1,63 | 0,86 | 1,79 | 7,48 |
| Oman pääoman tuotto | 24,8 % | 4,0 % | 9,3 % | 8,3 % | 0,5 % |
| Taseen loppusumma | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Oma pääoma | 3,9 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,4 M€ | 359 t€ | 195 t€ | 402 t€ | 909 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,3 M€ | 0 € | 35 t€ | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -6 180 € | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 333 t€ | -5 040 € | -7 646 € | -3 655 € | -3 826 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -274 t€ | 180 t€ | 352 t€ | 355 t€ | 53 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,2 M€ | 175 t€ | 379 t€ | 345 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 222 t€ | -46 t€ | -69 t€ | -71 t€ | -3 963 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 200 t€ | 0 € | 68 t€ | 33 t€ | 414 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,4 M€ | 359 t€ | 195 t€ | 402 t€ | 909 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 359 t€ | 263 t€ | 435 t€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,9 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 310 t€ | 320 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 436 t€ | 221 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
| Vieras pääoma | 746 t€ | 541 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1,3 M€ | 0 € | 35 t€ | 0 € | – |
| Henkilöstökulut | – | – | 0 € | -6 180 € | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 333 t€ | -5 040 € | -7 646 € | -3 655 € | -3 826 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -274 t€ | 180 t€ | 352 t€ | 355 t€ | 53 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,2 M€ | 175 t€ | 379 t€ | 345 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 222 t€ | -46 t€ | -69 t€ | -71 t€ | -3 963 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 2,0 M€ |
| Saamiset | 200 t€ | 0 € | 68 t€ | 33 t€ | 414 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,4 M€ | 359 t€ | 195 t€ | 402 t€ | 909 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 1,6 M€ | 359 t€ | 263 t€ | 435 t€ | 1,3 M€ |
| Vastaavaa | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 3,9 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 310 t€ | 320 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 436 t€ | 221 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
| Vieras pääoma | 746 t€ | 541 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
| Sijoitukset | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 2,0 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | 0 € | 35 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 265 t€ | 194 t€ | 257 t€ | 174 t€ | 174 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | – | – | 0 € | 414 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 177 t€ | 0 € | 33 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 357 € | 318 € | 2 373 € | 0 € | 1 049 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | – | – | – | 0 € | 414 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 200 t€ | 0 € | 68 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 449 € | -1 775 € | -2 847 € | -40 € | -573 € |
| Palkat ja palkkiot | – | – | 0 € | -4 400 € | -24 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 171 t€ | 26 t€ | 48 t€ | 70 t€ | 1 870 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 123 t€ | 564 t€ | 634 t€ | 414 t€ | 0 € |
| Vastattavaa | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 23 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 67 t€ | 2 628 € | 34 t€ | 66 t€ | 32 t€ |
| Muut henkilösivukulut | – | – | 0 € | -493 € | -501 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 55 t€ | -93 t€ | 0 € | – | – |
| Muut osakkeet ja osuudet | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,0 M€ |
| Eläkekulut | – | – | 0 € | -1 287 € | -3 726 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 264 t€ | 272 t€ | 321 t€ | 289 t€ | 21 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 310 t€ | 320 t€ | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sopix Oy kuuluu toimialaluokassa muu rahoitusta palveleva toiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään neljännekseen (934 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 28 t€, 8,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.