Sopix Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 922 t€; soliditet 84,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 232 t€ och inkomstskatterna 47 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Rörelseresultat | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | 6 180 € | 28 t€ |
| Soliditet | 84,0 % | 85,6 % | 91,6 % | 93,2 % | 94,6 % |
| Kassalikviditet | 3,60 | 1,63 | 0,86 | 1,79 | 7,48 |
| Current ratio | 3,60 | 1,63 | 0,86 | 1,79 | 7,48 |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 % | 4,0 % | 9,3 % | 8,3 % | 0,5 % |
| Balansomslutning | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Eget kapital | 3,9 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 359 t€ | 195 t€ | 402 t€ | 909 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 1,3 M€ | 0 € | 35 t€ | 0 € | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -6 180 € | -28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 333 t€ | -5 040 € | -7 646 € | -3 655 € | -3 826 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -274 t€ | 180 t€ | 352 t€ | 355 t€ | 53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,2 M€ | 175 t€ | 379 t€ | 345 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 222 t€ | -46 t€ | -69 t€ | -71 t€ | -3 963 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 200 t€ | 0 € | 68 t€ | 33 t€ | 414 t€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 359 t€ | 195 t€ | 402 t€ | 909 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 359 t€ | 263 t€ | 435 t€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,9 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 310 t€ | 320 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 436 t€ | 221 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
| Främmande kapital | 746 t€ | 541 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | 1,3 M€ | 0 € | 35 t€ | 0 € | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 € | -6 180 € | -28 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 333 t€ | -5 040 € | -7 646 € | -3 655 € | -3 826 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 922 t€ | -5 040 € | 27 t€ | -9 835 € | -32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -274 t€ | 180 t€ | 352 t€ | 355 t€ | 53 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1,2 M€ | 175 t€ | 379 t€ | 345 t€ | 21 t€ |
| Inkomstskatt | 222 t€ | -46 t€ | -69 t€ | -71 t€ | -3 963 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
| Bestående aktiva | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 2,0 M€ |
| Fordringar | 200 t€ | 0 € | 68 t€ | 33 t€ | 414 t€ |
| Kassa och bank | 1,4 M€ | 359 t€ | 195 t€ | 402 t€ | 909 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 359 t€ | 263 t€ | 435 t€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 3,9 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 3,1 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 310 t€ | 320 t€ | 0 € | – | – |
| Korfristigt främmande kapital | 436 t€ | 221 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
| Främmande kapital | 746 t€ | 541 t€ | 307 t€ | 244 t€ | 177 t€ |
| Placeringar | 3,1 M€ | 3,4 M€ | 3,4 M€ | 3,1 M€ | 2,0 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 35 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 265 t€ | 194 t€ | 257 t€ | 174 t€ | 174 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 3,0 M€ | 3,1 M€ |
| Långfristiga fordringar | – | – | – | 0 € | 414 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 177 t€ | 0 € | 33 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 357 € | 318 € | 2 373 € | 0 € | 1 049 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 974 t€ | 128 t€ | 310 t€ | 274 t€ | 17 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | – | 0 € | 414 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 200 t€ | 0 € | 68 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 449 € | -1 775 € | -2 847 € | -40 € | -573 € |
| Löner och arvoden | – | – | 0 € | -4 400 € | -24 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 171 t€ | 26 t€ | 48 t€ | 70 t€ | 1 870 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 123 t€ | 564 t€ | 634 t€ | 414 t€ | 0 € |
| Passiva | 4,7 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,3 M€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 23 t€ | 0 € | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 67 t€ | 2 628 € | 34 t€ | 66 t€ | 32 t€ |
| Övriga lönebikostnader | – | – | 0 € | -493 € | -501 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 55 t€ | -93 t€ | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 3,0 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,7 M€ | 2,0 M€ |
| Pensionskostnader | – | – | 0 € | -1 287 € | -3 726 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 264 t€ | 272 t€ | 321 t€ | 289 t€ | 21 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 310 t€ | 320 t€ | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sopix Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 8,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.