Frontier Liquidity Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2025, liikevaihto oli 73,7 M€ ja liikevoitto 5,0 M€; omavaraisuusaste 98,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 6,9 M€ ja tuloverot 1,4 M€.
Helsinki: 289 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 73,7 M€ | 77,7 M€ | 54,5 M€ | 62,5 M€ | 28,5 M€ | 21,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -5,2 % | 42,6 % | -12,8 % | 119,6 % | 31,6 % | – |
| Käyttökate | 5,0 M€ | 8,9 M€ | 2,9 M€ | 18,2 M€ | 12,3 M€ | 2,9 M€ |
| Käyttökate-% | 6,8 % | 11,5 % | 5,3 % | 29,1 % | 43,1 % | 13,3 % |
| Liikevoitto | 5,0 M€ | 8,9 M€ | 2,9 M€ | 18,2 M€ | 12,3 M€ | 2,9 M€ |
| Liikevoitto-% | 6,8 % | 11,5 % | 5,3 % | 29,1 % | 43,1 % | 13,3 % |
| Tilikauden tulos | 585 t€ | 6,3 M€ | 3,3 M€ | 15,3 M€ | 10,1 M€ | 2,4 M€ |
| Henkilöstökulut | 30 t€ | 30 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Omavaraisuusaste | 98,3 % | 96,8 % | 94,7 % | 96,9 % | 92,2 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 1,26 | 1,28 | 0,57 | 2,97 | 0,21 | 2,94 |
| Current ratio | 18,57 | 41,77 | 5,42 | 30,16 | 9,17 | 50,80 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,9 % | 1,9 % | 3,8 % | 1,8 % | 5,8 % | 0,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 1,5 % | 14,5 % | 8,9 % | 44,0 % | 51,7 % | 30,5 % |
| Taseen loppusumma | 39,8 M€ | 45,1 M€ | 43,8 M€ | 35,8 M€ | 21,5 M€ | 8,0 M€ |
| Oma pääoma | 38,3 M€ | 43,4 M€ | 37,1 M€ | 34,7 M€ | 19,4 M€ | 7,8 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 991 t€ | 1,1 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 406 t€ | 87 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 73,7 M€ | 77,7 M€ | 54,5 M€ | 62,5 M€ | 28,5 M€ | 21,6 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | -68,4 M€ | -68,5 M€ | -51,3 M€ | -44,2 M€ | -16,2 M€ | -18,7 M€ |
| Henkilöstökulut | -30 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -253 t€ | -280 t€ | -286 t€ | -93 t€ | -12 t€ | -9 685 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5,0 M€ | 8,9 M€ | 2,9 M€ | 18,2 M€ | 12,3 M€ | 2,9 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3,3 M€ | -1,2 M€ | 1,9 M€ | 845 t€ | 291 t€ | 103 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,7 M€ | 7,7 M€ | 4,7 M€ | 19,1 M€ | 12,6 M€ | 3,0 M€ |
| Tuloverot | -1,1 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -3,8 M€ | -2,5 M€ | -597 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 585 t€ | 6,3 M€ | 3,3 M€ | 15,3 M€ | 10,1 M€ | 2,4 M€ |
Tase
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 11,2 M€ | 10,1 M€ | 7,6 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 26,6 M€ | 33,9 M€ | 32,4 M€ | 29,8 M€ | 18,8 M€ | 5,9 M€ |
| Saamiset | 955 t€ | 13 t€ | 347 t€ | 12 t€ | 34 t€ | 277 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 991 t€ | 1,1 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 406 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 28,6 M€ | 35,0 M€ | 36,2 M€ | 33,1 M€ | 19,3 M€ | 6,3 M€ |
| Vastaavaa | 39,8 M€ | 45,1 M€ | 43,8 M€ | 35,8 M€ | 21,5 M€ | 8,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 38,3 M€ | 43,4 M€ | 37,1 M€ | 34,7 M€ | 19,4 M€ | 7,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 825 t€ | 0 € | 0 € | 29 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 838 t€ | 6,7 M€ | 1,1 M€ | 2,1 M€ | 124 t€ |
| Vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 6,7 M€ | 1,1 M€ | 2,1 M€ | 124 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 73,7 M€ | 77,7 M€ | 54,5 M€ | 62,5 M€ | 28,5 M€ | 21,6 M€ |
| Materiaalit ja palvelut | -68,4 M€ | -68,5 M€ | -51,3 M€ | -44,2 M€ | -16,2 M€ | -18,7 M€ |
| Henkilöstökulut | -30 t€ | -30 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -28 t€ | -28 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -253 t€ | -280 t€ | -286 t€ | -93 t€ | -12 t€ | -9 685 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 5,0 M€ | 8,9 M€ | 2,9 M€ | 18,2 M€ | 12,3 M€ | 2,9 M€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -3,3 M€ | -1,2 M€ | 1,9 M€ | 845 t€ | 291 t€ | 103 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,7 M€ | 7,7 M€ | 4,7 M€ | 19,1 M€ | 12,6 M€ | 3,0 M€ |
| Tuloverot | -1,1 M€ | -1,4 M€ | -1,4 M€ | -3,8 M€ | -2,5 M€ | -597 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 585 t€ | 6,3 M€ | 3,3 M€ | 15,3 M€ | 10,1 M€ | 2,4 M€ |
| Pysyvät vastaavat | 11,2 M€ | 10,1 M€ | 7,6 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 26,6 M€ | 33,9 M€ | 32,4 M€ | 29,8 M€ | 18,8 M€ | 5,9 M€ |
| Saamiset | 955 t€ | 13 t€ | 347 t€ | 12 t€ | 34 t€ | 277 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 991 t€ | 1,1 M€ | 3,5 M€ | 3,2 M€ | 406 t€ | 87 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 28,6 M€ | 35,0 M€ | 36,2 M€ | 33,1 M€ | 19,3 M€ | 6,3 M€ |
| Vastaavaa | 39,8 M€ | 45,1 M€ | 43,8 M€ | 35,8 M€ | 21,5 M€ | 8,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 38,3 M€ | 43,4 M€ | 37,1 M€ | 34,7 M€ | 19,4 M€ | 7,8 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 825 t€ | 0 € | 0 € | 29 € | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 838 t€ | 6,7 M€ | 1,1 M€ | 2,1 M€ | 124 t€ |
| Vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,7 M€ | 6,7 M€ | 1,1 M€ | 2,1 M€ | 124 t€ |
| Sijoitukset | 11,2 M€ | 10,1 M€ | 7,6 M€ | 2,7 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 915 t€ | 10 t€ | 344 t€ | 11 t€ | 34 t€ | 277 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 0 € | 4 327 € | 1 244 € | 100 € | 100 € | 48 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 37,7 M€ | 31,4 M€ | 28,1 M€ | 12,8 M€ | 2,8 M€ | 368 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 40 t€ | 1 792 € | 1 728 € | 650 € | 0 € | – |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 2,1 M€ | 0 € | – | – |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 0 € | 5,8 M€ | 5,8 M€ | 6,6 M€ | 6,6 M€ | 5,1 M€ |
| Ostot tilikauden aikana | -62,7 M€ | -70,0 M€ | -53,9 M€ | -55,2 M€ | -29,1 M€ | -19,9 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 585 t€ | 6,3 M€ | 3,3 M€ | 15,3 M€ | 10,1 M€ | 2,4 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 955 t€ | 12 t€ | 346 t€ | 12 t€ | 34 t€ | 277 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -76 t€ | -176 t€ | -22 t€ | -13 t€ | -6 258 € | -4 965 € |
| Palkat ja palkkiot | -26 t€ | -26 t€ | -26 t€ | -26 t€ | -26 t€ | -26 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 647 t€ | 626 t€ | 0 € | 1,1 M€ | 1,6 M€ | 0 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 65 t€ | 0 € | – |
| Vastattavaa | 39,8 M€ | 45,1 M€ | 43,8 M€ | 35,8 M€ | 21,5 M€ | 8,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 372 t€ | 72 t€ | 1,9 M€ | 51 t€ | 32 t€ | 108 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -302 € | -398 € | -347 € | -398 € | -348 € | -200 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 825 t€ | 0 € | 0 € | 29 € | 0 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -3,6 M€ | -1,1 M€ | 0 € | – | – | – |
| Muu vaihto-omaisuus | 26,6 M€ | 33,9 M€ | 32,4 M€ | 29,8 M€ | 18,8 M€ | 5,9 M€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 100 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -5,7 M€ | 1,5 M€ | 2,6 M€ | 11,0 M€ | 12,9 M€ | 1,2 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 11,1 M€ | 10,0 M€ | 7,5 M€ | 2,6 M€ | 2,3 M€ | 1,7 M€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 893 t€ | 207 t€ | 4,6 M€ | 0 € | 465 t€ | 124 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 2 716 € | 0 € | 19 t€ | 806 t€ | 265 t€ | 0 € |
| Eläkekulut | -3 217 € | -3 369 € | -2 045 € | -1 974 € | -1 785 € | -1 483 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Frontier Liquidity Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta ylimpään 10 %:iin (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.