JsL Forest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Siilinjärvi, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 975 t€ ja liikevoitto 57 t€; omavaraisuusaste 23,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 143 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 975 t€ | 852 t€ | 682 t€ | 760 t€ | 622 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 14,4 % | 24,9 % | -10,3 % | 22,1 % | – |
| Käyttökate | -111 t€ | 188 t€ | 182 t€ | 205 t€ | 182 t€ |
| Käyttökate-% | -11,4 % | 22,1 % | 26,7 % | 26,9 % | 29,2 % |
| Liikevoitto | 57 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,9 % | 4,2 % | 6,1 % | 9,3 % | 9,5 % |
| Tilikauden tulos | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
| Henkilöstökulut | -335 t€ | 269 t€ | 211 t€ | 184 t€ | 179 t€ |
| Omavaraisuusaste | 23,0 % | 24,2 % | 22,9 % | 24,2 % | 21,5 % |
| Quick ratio | 0,34 | 0,46 | 1,00 | 0,80 | 0,82 |
| Current ratio | 0,42 | 0,46 | 1,00 | 0,80 | 0,82 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 61,7 % | 63,2 % | 87,6 % | 69,8 % | 75,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 15,3 % | 4,9 % | 12,6 % | 29,5 % | 32,3 % |
| Taseen loppusumma | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Oma pääoma | 179 t€ | 172 t€ | 178 t€ | 169 t€ | 130 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 66 t€ | 18 t€ | 99 t€ | 123 t€ | 108 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 975 t€ | 852 t€ | 682 t€ | 760 t€ | 622 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 628 € | 3 882 € | 0 € | 1 801 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 313 t€ | -299 t€ | -218 t€ | -303 t€ | -211 t€ |
| Henkilöstökulut | 335 t€ | -269 t€ | -211 t€ | -184 t€ | -179 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 169 t€ | -153 t€ | -140 t€ | -134 t€ | -122 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 105 t€ | -98 t€ | -71 t€ | -69 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 25 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -7 961 € | -6 886 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 33 t€ | 11 t€ | 28 t€ | 62 t€ | 52 t€ |
| Tuloverot | 5 285 € | -2 198 € | -5 665 € | -13 t€ | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 663 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Saamiset | 30 t€ | 84 t€ | 114 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 66 t€ | 18 t€ | 99 t€ | 123 t€ | 108 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 118 t€ | 102 t€ | 213 t€ | 158 t€ | 146 t€ |
| Vastaavaa | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 179 t€ | 172 t€ | 178 t€ | 169 t€ | 130 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 322 t€ | 314 t€ | 385 t€ | 334 t€ | 295 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 280 t€ | 224 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 177 t€ |
| Vieras pääoma | 601 t€ | 538 t€ | 597 t€ | 530 t€ | 472 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 975 t€ | 852 t€ | 682 t€ | 760 t€ | 622 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 628 € | 3 882 € | 0 € | 1 801 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 313 t€ | -299 t€ | -218 t€ | -303 t€ | -211 t€ |
| Henkilöstökulut | 335 t€ | -269 t€ | -211 t€ | -184 t€ | -179 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 169 t€ | -153 t€ | -140 t€ | -134 t€ | -122 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 105 t€ | -98 t€ | -71 t€ | -69 t€ | -51 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 57 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 25 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -7 961 € | -6 886 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 33 t€ | 11 t€ | 28 t€ | 62 t€ | 52 t€ |
| Tuloverot | 5 285 € | -2 198 € | -5 665 € | -13 t€ | -10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 663 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Saamiset | 30 t€ | 84 t€ | 114 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 66 t€ | 18 t€ | 99 t€ | 123 t€ | 108 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 118 t€ | 102 t€ | 213 t€ | 158 t€ | 146 t€ |
| Vastaavaa | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 179 t€ | 172 t€ | 178 t€ | 169 t€ | 130 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 322 t€ | 314 t€ | 385 t€ | 334 t€ | 295 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 280 t€ | 224 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 177 t€ |
| Vieras pääoma | 601 t€ | 538 t€ | 597 t€ | 530 t€ | 472 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 20 t€ | 17 t€ | 31 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Vastattavaa | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 322 t€ | 314 t€ | 385 t€ | 334 t€ | 295 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 30 t€ | 84 t€ | 114 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 976 € | 3 388 € | 1 976 € | 1 976 € | 10 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | – | 0 € | 45 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 186 € | 28 € | 38 € | 7 € | 10 € |
| Valmiit tuotteet | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Koneet ja kalusto | 661 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 149 t€ | 161 t€ | 153 t€ | 117 t€ | 85 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 26 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 27 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 271 t€ | -219 t€ | -171 t€ | -148 t€ | -148 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 2 400 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 542 € | 58 t€ | 102 t€ | 27 t€ | 28 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 25 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -7 968 € | -6 896 € |
| Eläkekulut | 49 t€ | -41 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -23 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 23 t€ | 22 t€ | 10 t€ | 6 469 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 15 t€ | -9 446 € | -7 715 € | -8 939 € | -7 828 € |
| Aineettomat oikeudet | 2 400 € | 0 € | – | – | – |
| Palvelujen ostot | 103 t€ | -88 t€ | -51 t€ | -121 t€ | -94 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 661 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 232 t€ | -211 t€ | -166 t€ | -182 t€ | -117 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 197 t€ | 155 t€ | 129 t€ | 135 t€ | 103 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 169 t€ | -153 t€ | -140 t€ | -134 t€ | -122 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 36 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -22 t€ | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna JsL Forest Oy kuuluu toimialaluokassa puunkorjuu pienempään puoliskoon (777 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 49 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Siilinjärvi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta