JsL Forest Oy är ett aktiebolag med hemort i Siilinjärvi, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 975 t€ och rörelseresultatet 57 t€; soliditet 23,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 11 t€ och inkomstskatterna 2 143 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 975 t€ | 852 t€ | 682 t€ | 760 t€ | 622 t€ |
| Förändring i omsättning | 14,4 % | 24,9 % | -10,3 % | 22,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -111 t€ | 188 t€ | 182 t€ | 205 t€ | 182 t€ |
| Rörelsebidrag % | -11,4 % | 22,1 % | 26,7 % | 26,9 % | 29,2 % |
| Rörelseresultat | 57 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 4,2 % | 6,1 % | 9,3 % | 9,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
| Personalkostnader | -335 t€ | 269 t€ | 211 t€ | 184 t€ | 179 t€ |
| Soliditet | 23,0 % | 24,2 % | 22,9 % | 24,2 % | 21,5 % |
| Kassalikviditet | 0,34 | 0,46 | 1,00 | 0,80 | 0,82 |
| Current ratio | 0,42 | 0,46 | 1,00 | 0,80 | 0,82 |
| Relativ skuldsättning | 61,7 % | 63,2 % | 87,6 % | 69,8 % | 75,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,3 % | 4,9 % | 12,6 % | 29,5 % | 32,3 % |
| Balansomslutning | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Eget kapital | 179 t€ | 172 t€ | 178 t€ | 169 t€ | 130 t€ |
| Kassa och bank | 66 t€ | 18 t€ | 99 t€ | 123 t€ | 108 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 975 t€ | 852 t€ | 682 t€ | 760 t€ | 622 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 628 € | 3 882 € | 0 € | 1 801 € | 0 € |
| Material och tjänster | 313 t€ | -299 t€ | -218 t€ | -303 t€ | -211 t€ |
| Personalkostnader | 335 t€ | -269 t€ | -211 t€ | -184 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 169 t€ | -153 t€ | -140 t€ | -134 t€ | -122 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 105 t€ | -98 t€ | -71 t€ | -69 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 57 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -7 961 € | -6 886 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 33 t€ | 11 t€ | 28 t€ | 62 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 5 285 € | -2 198 € | -5 665 € | -13 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 663 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Omsättningstillgångar | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Fordringar | 30 t€ | 84 t€ | 114 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 66 t€ | 18 t€ | 99 t€ | 123 t€ | 108 t€ |
| Rörliga aktiva | 118 t€ | 102 t€ | 213 t€ | 158 t€ | 146 t€ |
| Aktiva | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 179 t€ | 172 t€ | 178 t€ | 169 t€ | 130 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 322 t€ | 314 t€ | 385 t€ | 334 t€ | 295 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 280 t€ | 224 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 177 t€ |
| Främmande kapital | 601 t€ | 538 t€ | 597 t€ | 530 t€ | 472 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 975 t€ | 852 t€ | 682 t€ | 760 t€ | 622 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 628 € | 3 882 € | 0 € | 1 801 € | 0 € |
| Material och tjänster | 313 t€ | -299 t€ | -218 t€ | -303 t€ | -211 t€ |
| Personalkostnader | 335 t€ | -269 t€ | -211 t€ | -184 t€ | -179 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 169 t€ | -153 t€ | -140 t€ | -134 t€ | -122 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 105 t€ | -98 t€ | -71 t€ | -69 t€ | -51 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 57 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 70 t€ | 59 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 25 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -7 961 € | -6 886 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 33 t€ | 11 t€ | 28 t€ | 62 t€ | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 5 285 € | -2 198 € | -5 665 € | -13 t€ | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 663 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Omsättningstillgångar | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Fordringar | 30 t€ | 84 t€ | 114 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 66 t€ | 18 t€ | 99 t€ | 123 t€ | 108 t€ |
| Rörliga aktiva | 118 t€ | 102 t€ | 213 t€ | 158 t€ | 146 t€ |
| Aktiva | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 179 t€ | 172 t€ | 178 t€ | 169 t€ | 130 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 322 t€ | 314 t€ | 385 t€ | 334 t€ | 295 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 280 t€ | 224 t€ | 213 t€ | 197 t€ | 177 t€ |
| Främmande kapital | 601 t€ | 538 t€ | 597 t€ | 530 t€ | 472 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 20 t€ | 17 t€ | 31 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Passiva | 780 t€ | 710 t€ | 775 t€ | 699 t€ | 601 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 322 t€ | 314 t€ | 385 t€ | 334 t€ | 295 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 30 t€ | 84 t€ | 114 t€ | 35 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 976 € | 3 388 € | 1 976 € | 1 976 € | 10 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | – | 0 € | 45 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 186 € | 28 € | 38 € | 7 € | 10 € |
| Färdiga produkter | 22 t€ | 0 € | – | – | – |
| Maskiner och inventarier | 661 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 149 t€ | 161 t€ | 153 t€ | 117 t€ | 85 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 25 t€ | 20 t€ | 19 t€ | 27 t€ |
| Löner och arvoden | 271 t€ | -219 t€ | -171 t€ | -148 t€ | -148 t€ |
| Immateriella tillgångar | 2 400 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 4 542 € | 58 t€ | 102 t€ | 27 t€ | 28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 27 t€ | 8 519 € | 22 t€ | 50 t€ | 42 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 25 t€ | -25 t€ | -14 t€ | -7 968 € | -6 896 € |
| Pensionskostnader | 49 t€ | -41 t€ | -33 t€ | -27 t€ | -23 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 23 t€ | 22 t€ | 10 t€ | 6 469 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 15 t€ | -9 446 € | -7 715 € | -8 939 € | -7 828 € |
| Immateriella rättigheter | 2 400 € | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | 103 t€ | -88 t€ | -51 t€ | -121 t€ | -94 t€ |
| Materiella tillgångar | 661 t€ | 608 t€ | 562 t€ | 541 t€ | 455 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 232 t€ | -211 t€ | -166 t€ | -182 t€ | -117 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 197 t€ | 155 t€ | 129 t€ | 135 t€ | 103 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 169 t€ | -153 t€ | -140 t€ | -134 t€ | -122 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 36 t€ | 27 t€ | 32 t€ | 27 t€ | 31 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -22 t€ | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JsL Forest Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Siilinjärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis