Oy Lempäälän Paroni Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 342 t€ ja liikevoitto 110 t€; omavaraisuusaste 97,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 174 t€ ja tuloverot 35 t€.
Tampere: 53 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 342 t€ | 369 t€ | 318 t€ | 273 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -7,3 % | 16,2 % | 16,3 % | – |
| Käyttökate | 106 t€ | 178 t€ | 134 t€ | 92 t€ |
| Käyttökate-% | 30,9 % | 48,1 % | 42,2 % | 33,5 % |
| Liikevoitto | 110 t€ | 172 t€ | 128 t€ | 83 t€ |
| Liikevoitto-% | 32,3 % | 46,5 % | 40,1 % | 30,3 % |
| Tilikauden tulos | 88 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 65 t€ |
| Henkilöstökulut | -113 t€ | 80 t€ | 78 t€ | 85 t€ |
| Omavaraisuusaste | 97,4 % | 96,8 % | 96,5 % | 96,5 % |
| Quick ratio | 6,86 | 4,69 | 6,16 | 7,81 |
| Current ratio | 6,86 | 4,69 | 6,16 | 7,81 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,8 % | 5,2 % | 5,4 % | 5,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 14,2 % | 23,7 % | 21,3 % | 15,8 % |
| Taseen loppusumma | 636 t€ | 597 t€ | 496 t€ | 425 t€ |
| Oma pääoma | 619 t€ | 577 t€ | 479 t€ | 410 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 66 t€ | 86 t€ | 100 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 342 t€ | 369 t€ | 318 t€ | 273 t€ |
| Henkilöstökulut | 113 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -85 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 632 € | -6 176 € | -6 619 € | -8 825 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 114 t€ | -112 t€ | -105 t€ | -97 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 110 t€ | 172 t€ | 128 t€ | 83 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 € | -1 € | -8 € | -430 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 172 t€ | 128 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | 22 t€ | -35 t€ | -26 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 88 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 65 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 522 t€ | 507 t€ | 390 t€ | 308 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 66 t€ | 86 t€ | 100 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 113 t€ | 89 t€ | 106 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 636 t€ | 597 t€ | 496 t€ | 425 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 619 t€ | 577 t€ | 479 t€ | 410 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 342 t€ | 369 t€ | 318 t€ | 273 t€ |
| Henkilöstökulut | 113 t€ | -80 t€ | -78 t€ | -85 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 4 632 € | -6 176 € | -6 619 € | -8 825 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 114 t€ | -112 t€ | -105 t€ | -97 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 110 t€ | 172 t€ | 128 t€ | 83 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 € | -1 € | -8 € | -430 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 172 t€ | 128 t€ | 82 t€ |
| Tuloverot | 22 t€ | -35 t€ | -26 t€ | -18 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 88 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 65 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 522 t€ | 507 t€ | 390 t€ | 308 t€ |
| Saamiset | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 90 t€ | 66 t€ | 86 t€ | 100 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 113 t€ | 89 t€ | 106 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 636 t€ | 597 t€ | 496 t€ | 425 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 619 t€ | 577 t€ | 479 t€ | 410 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 17 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Vieras pääoma | 17 t€ | 19 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Sijoitukset | 509 t€ | 489 t€ | 371 t€ | 282 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 € | 3 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 6 120 € | 3 723 € | 4 346 € | 3 302 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 529 t€ | 438 t€ | 375 t€ | 343 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 12 t€ | 12 t€ | 9 246 € | 7 206 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 10 t€ | 13 t€ | 9 755 € | 9 125 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 12 t€ | 10 t€ | 9 767 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 88 t€ | 137 t€ | 102 t€ | 65 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 24 t€ | 24 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 4 € | -4 € | -8 € | -430 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 14 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 107 t€ | -75 t€ | -74 t€ | -81 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 2 727 € | 3 037 € | 2 523 € |
| Vastattavaa | 636 t€ | 597 t€ | 496 t€ | 425 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 4 € | 0 € | – |
| Muut henkilösivukulut | 3 180 € | -1 600 € | -2 064 € | -1 969 € |
| Koneet ja kalusto | 14 t€ | 19 t€ | 20 t€ | 26 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 4 632 € | -6 176 € | -6 619 € | -8 825 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 509 t€ | 489 t€ | 371 t€ | 282 t€ |
| Eläkekulut | 3 217 € | -3 129 € | -2 125 € | -1 974 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Oy Lempäälän Paroni Ab kuuluu toimialaluokassa lääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut ylimpään neljännekseen (2077 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 81 t€, 2,1-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.