AR&TA Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pudasjärvi, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 15 t€ ja liikevoitto 855 €; omavaraisuusaste 91,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 222 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -3,8 % | 15,1 % | 12,2 % | 7,3 % | – |
| Käyttökate | 302 € | 12 t€ | 9 541 € | 8 838 € | 7 600 € |
| Käyttökate-% | 2,0 % | 75,1 % | 69,7 % | 72,5 % | 66,9 % |
| Liikevoitto | 855 € | 11 t€ | 9 437 € | 8 726 € | 7 480 € |
| Liikevoitto-% | 5,6 % | 70,6 % | 69,0 % | 71,6 % | 65,8 % |
| Tilikauden tulos | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
| Henkilöstökulut | -10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Omavaraisuusaste | 91,1 % | 96,5 % | 96,4 % | 98,0 % | 97,1 % |
| Quick ratio | 8,97 | 22,22 | 22,81 | 42,02 | 28,18 |
| Current ratio | 8,97 | 22,22 | 22,81 | 42,02 | 28,18 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 20,9 % | 7,9 % | 8,4 % | 6,0 % | 8,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 2,1 % | 26,0 % | 24,1 % | 19,3 % | 19,2 % |
| Taseen loppusumma | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Oma pääoma | 33 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 600 € | 0 € | – | – | – |
| Henkilöstökulut | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 553 € | -714 € | -104 € | -112 € | -121 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 005 € | -3 920 € | -4 140 € | -3 356 € | -3 761 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 855 € | 11 t€ | 9 437 € | 8 726 € | 7 480 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 € | -11 € | -3 € | -2 € | 5 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 847 € | 11 t€ | 9 434 € | 8 724 € | 7 485 € |
| Tuloverot | 171 € | -2 222 € | -1 887 € | -1 745 € | -1 502 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 7 271 € | 7 824 € | 6 070 € | 6 174 € | 6 286 € |
| Saamiset | 1 716 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 28 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Vastaavaa | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
| Vieras pääoma | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (36)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 15 t€ | 16 t€ | 14 t€ | 12 t€ | 11 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 600 € | 0 € | – | – | – |
| Henkilöstökulut | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 553 € | -714 € | -104 € | -112 € | -121 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 4 005 € | -3 920 € | -4 140 € | -3 356 € | -3 761 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 855 € | 11 t€ | 9 437 € | 8 726 € | 7 480 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 € | -11 € | -3 € | -2 € | 5 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 847 € | 11 t€ | 9 434 € | 8 724 € | 7 485 € |
| Tuloverot | 171 € | -2 222 € | -1 887 € | -1 745 € | -1 502 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
| Pysyvät vastaavat | 7 271 € | 7 824 € | 6 070 € | 6 174 € | 6 286 € |
| Saamiset | 1 716 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 28 t€ | 28 t€ | 26 t€ | 31 t€ | 26 t€ |
| Vastaavaa | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € | 6 000 € |
| Oma pääoma | 33 t€ | 34 t€ | 31 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
| Vieras pääoma | 3 165 € | 1 241 € | 1 156 € | 731 € | 916 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1 198 € | 1 289 € | 1 386 € | 1 490 € | 1 602 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 676 € | 8 876 € | 7 547 € | 6 979 € | 5 983 € |
| Koneet ja kalusto | 1 389 € | 1 852 € | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | – | – | 0 € | 281 € |
| Vastattavaa | 36 t€ | 35 t€ | 32 t€ | 37 t€ | 32 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 716 € | 0 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 477 € | 390 € | 57 € | 131 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 € | -11 € | -3 € | -2 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 3 165 € | 764 € | 766 € | 674 € | 503 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 716 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 23 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 49 € | 0 € | – | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 4 684 € | 4 684 € | 4 684 € | 4 684 € | 4 684 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 553 € | -714 € | -104 € | -112 € | -121 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 7 271 € | 7 824 € | 6 070 € | 6 174 € | 6 286 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € | 0 € | 5 € |
| Palkat ja palkkiot | 10 t€ | 0 € | – | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna AR&TA Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta pienempään puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.